اولین جشن های تولد تاریخ

یکشنبه, 08 دی,1398

در دوران باستان و حتی پس از اختراع تقویم‌های گوناگون در بین اغلب اقوام قدیمی، به ثبت تاریخ تولد افراد اهمیتی داده نمی‌شد و فقط تاریخ مرگ پادشاهان یا اشخاصِ مهم بود که تا حدی ثبت می‌گردید و تنها برای برخی مردان مقتدر در اولین سال‌گرد درگذشتشان  به اصطلاح امروزی مراسم یادبودی ترتیب داده می‌شد.

به طور کلی  در  ایام باستان، تاریخ تولد افراد به طور دقیق ثبت نمی‌شد، حتی تا همین چند دهه پیش هم برخی از پیرمردان در کشور خودمان تاریخ تولد نوادگانشان را فقط در پشت جلد قرآن کریم

بابلی ها اولین قومی که رسما جشن تولد می گرفتند

طبق نظر برخی مورخان، نخستین بار این قوم بابل بود که شروع به ثبت تاریخ تولد فرزندان  ذکور(مرد) پادشاهان  خود نمود و سال‌روز آن را بر طبق تقویم رایج در آن زمان، گرامی داشت.

هم‌چنین، طبق قدیمی‌ترین اسناد موجود تاریخی، نخستین جشن تولد در جهان، ۳۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح برای یکی از فراعنه‌ی مصر باستان برگزار شده است! حتی برده‌ها نیز در مراسم جشن تولد شرکت داده می‌شدند و برای برخی از محکومان و زندانیان در چنین روزی فرمان عفو صادر می‌شده است!

تاریخچه جشن تولد در مصر باستان

 

مجسمه یادبود فرعون مصر

طبق نظر برخی از مورخان، برگزاری جشن تولد از جانب  مصریان و ایرانیان آغاز شده و سپس به یونانیان انتقال یافته است! پیش از ظهور مسیح روز تولد پادشاه روم (سزار)  طبق حکم  مجلس سنای رومیان جزو اعیاد ملی امپراتوری رم اعلام  و جشن گرفته می‌شد!

ثبت می‌کردند  که در زمان‌های  بسیار دور همین مقدار ثبت تاریخ تولد نیز کم‌تر وجود داشت یا اصلاً انجام نمی‌گردید!

نظر خود را درج نمایید