گل‌ ها و نقش آن‌ ها در زیباتر شدن خانه

شنبه, 20 اردیبهشت,1399

 

گل‌آرایی نوعی سازمان‌دهی طراحی و رنگ است که به ‌منظور زیباسازی یک محیط با استفاده از گل، شاخ و برگ و سایر لوازم جانبی گل انجام می‌شود. گل‌آرایی هنری نیست که فقط برای موارد خاصی انجام شود. چند گل در میز آشپزخانه می‌تواند به‌نوبه‌ی خود به‌عنوان یک دکوراسیون کامل در مقیاس بزرگ باشد. گل‌آرایی فقط با یک نوع گیاه خاص انجام نمی‌شود و در آن می‌توان از هر نوع گل طبیعی، مصنوعی و گل خشک استفاده کرد. روش‌های زیادی برای گل‌آرایی خانه وجود دارد که با هرکدام از آن‌ها می‌توان خانه را به شکلی خاص و مطابق با دکوراسیون روز طراحی کرد.

در میان گل‌هایی که برای طراحی دکوراسیون منزل استفاده می‌شوند، گیاهان گل‌دار زیباترین و محبوب‌ترین‌ها به‌حساب می‌آیند. جلوه‌ای که یک گلدان گل طبیعی گل‌دار به منزل می‌دهد را شاید هیچ نوع وسیله‌ی دکوراتیوی نتواند انجام دهد.

در این مقاله سعی داریم به تأثیر گل‌آرایی و قرار دادن گلدان در منزل بپردازیم و هم‌چنین به انواع راهکارهای انجام این روش بپردازیم.

تاریخچه‌ی گل‌آرایی

بیان تاریخچه ی گل آرایی

چینی‌ها اولین کسانی بودند که با گذاشتن گل‌ها و ریشه‌ی آن‌ها در آب از گل‌ها در دکوراسیون منزل استفاده کرده و این روش را ابداع کردند. این اولین بار بود که از گل‌ها به ‌غیر از محیط خارجی منزل، در داخل خانه هم استفاده می‌شد.
سپس نوبت ژاپنی‌ها بود که با بهره‌گیری از گل‌های رنگی و قرار دادن آن‌ها درون گلدان‌های تزئینی سفالی، روشی جدید برای گل‌آرایی منازل ابداع کردند. آن‌ها اولین کسانی بودند که استفاده از گیاهان گل‌دار را برای تزئین منازل و خانه‌ها باب کردند. البته چنین کاری در نزد ژاپنیان تنها یک جنبه‌ی زیبایی ندارد، بلکه گل‌آرایی برای آن‌ها یک ریشه‌ی تفکری و عرفانی دارد و بر اساس اصول خاصی انجام می‌شود.
ژاپنی‌ها معتقدند که وجود گل در خانه موجب از بین رفتن هرگونه بیماری روحی به‌ویژه افسردگی می‌شود و در شادابی و نشاط افراد تأثیر بسزایی دارد. چنین تفکری به‌تدریج در هرکجای جهان جا افتاد و امروزه ازنظر تمام طراحان دکوراسیون وجود حداقل یک گلدان طبیعی در خانه ضروری است.

البته این نکته هم باید عنوان شود که علم فنگ شویی هم به‌شدت به وجود عناصر گیاهی و طبیعی در خانه تأکید دارد و معتقد است که باید زندگی روزمره‌ی هر انسانی با طبیعت گره بخورد و هم‌چنین معتقد است که چنین روشی موجب افزایش ثروت و عاطفه در خانه و میان اعضای خانواده می‌شود.

وجود گیاهان در فضای خانه و محل کار به‌گونه‌ای که همواره در معرض دید افراد قرار داشته باشند علاوه بر ایجاد جذابیت در فضا در بالا بردن روحیه افراد تأثیرات به سزایی دارد؛ بنابراین حتماً در بخشی از محل سکونت و یا کار خود از گیاهان مناسب بهره ببرید و فضایی هرچند کوچک را به این امر اختصاص دهید.
فضا می‌تواند با استفاده از چند شاخه گل بر روی میز کار، کاشتن گیاه در گلدان، قرار دادن گیاهآن‌همیشه‌سبز در پشت پنجره‌ها و کناره‌های اتاق و… ایجاد شود. هم‌چنین می‌توان از گیاهان بالارونده برای افزایش جذابیت به فضا و ایجاد حس ارگانیک بودن استفاده کرد؛ زیرا گاهی برخی فضاها حس خشک و خسته‌کننده‌ای دارند که با این کار می‌توانیم این حس را از بین ببریم.

بهترین گیاهان تزئینی برای خانه و آپارتمان

گیاهان تزئینی برای خانه و آپارتمان

کاکتوس‌ها

تحقیقات امروزه نشان‌دهنده این است که حدود ۴۰۰ هزار گونه گیاهی در جهان وجود دارد که تقریباً ۸ هزار نمونه از آن‌ها در ایران به‌وفور یافت می‌شود. از میان این تعداد بالای گونه‌های گیاهی کاکتوس‌ها و ساکولنت‌ها با توجه به‌ظاهر جذاب و متفاوت، سبک زندگی خاص، نگهداری و پرورش آسان در بسیاری از گونه‌ها و گل‌های لطیف و زیبایشان طرفداران زیادی دارند. با گسترش آپارتمان‌نشینی و زندگی پرمشغله امروزی سال‌به‌سال بر تعداد پرورش‌دهندگان این گیاهان افزوده می‌شود.
کاکتوس را باید برای قسمت‌های نورگیر ساختمان در نظر بگیرید، اما نباید در معرض مستقیم نور خورشید باشند. با توجه به استقامت و بردباری کاکتوس‌ها نسبت به شرایط محیطی حتی افراد پرمشغله یا تازه‌کار هم قادر به پرورش این گیاهان صبور خواهند بود. در ضمن تأسیسات حرارت مرکزی موجود در آپارتمان‌ها روزهای سرد زمستان را هم برای کاکتوس‌ها گرم و دل‌چسب کرده است. خوشبختانه کاکتوس‌ها در رنگ‌های مختلفی وجود دارند و مجموعه‌ای از آن‌ها بر روی یکی از میزهای کوچک کنار سالن نشیمن می‌تواند یک دکوراسیون جذاب را رقم بزند.

آگلونما

گل آگلونما از گیاهان زیبای آپارتمانی است که به دلیل داشتن برگ‌های انبوه، برای اتاق‌های کوچک و محیط‌های اداری و آپارتمانی بسیار مناسب است و جلوه‌ای زیبا، سبز و با طراوت به فضا می‌دهد. کاشت آگلونما با دیگر گیاهان آپارتمانی در داخل یک گلدان مستطیلی بزرگ، مقایسه جالبی در شکل برگ‌ها ایجاد خواهد کرد و ایده زیبایی برای کاشت گل در منزل است.

 

نحوه تزئین منزل با گل

 

نحوه تزئین منزل با گل

 

اجازه دهید همه‌چیز را از همان ابتدا آغاز کنیم. در ورودی ابتدایی‌ترین قسمت هر خانه است که هر شخصی برای ورود به خانه باید ازآنجا عبور کند. اگر قصد گل‌آرایی منزلتان را دارید، باید کار را از همان ابتدا آغاز کنید و درب منزلتان را با گل‌های زیبا تزئین کنید. این کار موجب می‌شود تا بوی خوش گل‌ها و زیبایی آن‌ها از همان لحظه‌ی ورود، مهمانانتان را تحت تأثیر قرار دهد.
بهترین ایده برای درب ورودی منزل استفاده از حلقه‌های گل است. حلقه‌ی گل بر روی در ورودی می‌تواند چوبی یا نمدی باشد و گل‌هایی که از آن‌ها استفاده می‌کنید، می‌تواند مصنوعی، خشک و طبیعی باشد. البته اگر به گل‌های طبیعی دسترسی دارید و هم ‌چنین وقت و حوصله‌ی این را دارید که یک روز در میان، حلقه‌ی گلتان را آپدیت کنید، بهترین گزینه استفاده از شکوفه‌های گل‌های طبیعی است تا درب منزلتان با بوی خوش معطر شود.
بعد از در ورودی، نوبت راهروی ورودی خانه است. مناسب‌ترین گزینه برای راهروی ورودی استفاده از گیاهان گل‌دار بر روی جاکفشی است. صفحه‌ی جاکفشی بهترین مکان برای گل‌آرایی راهروی ورودی خانه است. گلدانی که برای این مکان استفاده می‌کنید بهتر است ساده اما رنگی باشد زیرا گلدان‌های فانتزی و مدرن زیاد برای همچنین مکانی مناسب نیستند. هرچه گلدان‌ها ساده‌تر باشند، فضای ورودی خانه را بیشتر به فضای کلاسیک نزدیک می‌کند و تداعی‌کننده‌ی خانه‌های باصفای قدیمی حیاط دار می‌شود.

 

نحوه ی تزئین نشیمن با گل

 

بیشترین دید هر خانه را ، نشیمن آن خانه دارد. بنابراین این موضوع بسیار مهم است که حتماً زیباترین گلدان خانه را بر روی میز وسط اتاق نشیمن قرار دهید.

 

این گلدان مسلماً توجه هر کس را برای لحظات زیادی به خود جلب خواهد کرد. گلدانی که برای میز وسط سالن نشیمن انتخاب می‌کنید باید بسیار زیبا و متفاوت با هر گلدانی باشد. به بیانی دیگر این گلدان باید مختص به خود شما باشد و در کمتر خانه‌ای دیده ‌شده باشد. پس حتماً دقت کنید که لنگه‌ی گلدانی که در خانه‌ی یکی از اقوامتان دیده‌اید را برای میز وسط نشیمن در نظر نگیرید.
گیاهان داخل گلدان میز نشیمن باید حتماً گل‌دار باشند و یا اصلاً فقط از گل‌های تک برای این گلدان باید استفاده شود. گل‌های آپارتمانی بدون گل به‌ هیچ‌ عنوان برای میز وسط اتاق نشیمن مناسب نیستند. شما می‌توانید این گلدان مهم را با ترکیب گل‌های طبیعی زیبا پرکنید. اما به یک نکته‌ی مهم حتماً باید در انتخاب گل‌ها دقت کنید. برای انتخاب این گل‌ها اول باید به فضای اتاق نشیمن و دکوراسیون آن توجه کنید. بهترین حالت این است که سه رنگ پرکاربرد در اتاق نشیمن را انتخاب کرده و سپس سه رنگ گل را نزدیک به این رنگ‌ها انتخاب کنید و درون گلدان قرار دهید. این کار و انتخاب رنگ‌های نزدیک به دکور اتاق نشیمن برای گلدان، حس هماهنگی و وحدت بین اجزای خانه‌ی شمارا بسیار زیاد می‌کند و جلوه‌ی زیبایی به اتاق نشیمن می‌بخشد.
میز وسط اتاق نشیمن تنها جایی که نیست که باید برای گل‌آرایی اتاق نشیمن موردتوجه قرار گیرد. گوشه‌کنارهای اتاق نشیمن می‌توانید گلدان‌های زیبا قرار دهید و یا حتی برای یک دیوار اتاق نشیمن می‌توانید از گل‌های رونده استفاده کنید. فقط سعی کنید بیش‌ازحد از گل‌های گل‌دار و رنگارنگ در یک فضا استفاده نکنید، زیرا این کار باعث می‌شود تا خانه‌ی شما بیشتر به یک تالار عروسی شباهت داشته باشد تا اتاق نشیمن. در اتاق نشیمن بهتر است اولویت شما استفاده از گیاهان آپارتمانی باشد. اما نکته‌ای که باید زیاد به آن دقت کنید، انتخاب گلدان‌های متنوع و مدرن است. این گلدان‌ها تأثیر بسیار زیادی در فضاسازی اتاق نشیمن دارند و باید متناسب بارنگ و طرح اتاق نشیمن انتخاب شوند.
میز نهارخوری یکی دیگر از نقاطی است که در بیشترین معرض توجه قرار دارد. میز نهارخوری یکی از مکان‌های دور همی خانوادگی است که اعضای خانواده مرتب دور آن کنار یکدیگر جمع می‌شوند. قرار دادن گل‌های زیبا بر روی میز نهارخوری تأثیر بسیار زیادی بر روی روحیه اعضای خانواده و حتی افزایش اشتهای آن‌ها دارد. گل‌های سفید و شیری‌رنگ، بهترین انتخاب برای گلدان‌های میز نهارخوری هستند. چنین رنگ‌هایی باعث می‌شود تا رنگ و روی غذاها بیشتر به چشم بیاید و اشتهای اعضای خانواده را بی از پیش تحریک کند.

 

چیدمان خانه با استفاده از گیاهان

 

اگر می‌خواهید کاری متفاوت و خلاقانه انجام دهید، به‌جای قرار دادن یک گلدان وسط میز نهارخوری، می‌توانید گلدان‌های دکوراتیو و کوچکی را تهیه کنید و آن‌ها را پر از گل کنید و برای هر یک از اعضای خانواده یک گلدان قرار دهید. این کار جلوه و زیبایی میز شمارا صدچندان می‌کند و از آن میزی شبیه به میزهای مهمانی‌های مجلل می‌سازد.
فضای سرویس بهداشتی یکی از دیگر مکان‌هایی است که برای گل‌آرایی و قرار دادن گلدان، نباید از آن غافل شد. گلدان‌های ریز و کوچک می‌توانند جلوی آیینه‌ی دستشویی و یا کنار سینک روشویی قرار گیرند. این گل‌ها بهتر است رنگارنگ و از همه رنگ انتخاب شوند.

 

تنها جایی در منزل که استفاده از گل خشک و مصنوعی اولویت دارد، سرویس بهداشتی خانه است. گل‌های طبیعی گزینه‌ی مناسبی برای سرویس بهداشتی نیستند، زیرا هوای نامطبوع این فضا می‌تواند به گل‌های طبیعی آسیب برساند و آن‌ها را از بین ببرد.

 

آشپزخانه و اپن آن‌هم یکی دیگر از مکان‌هایی هستند که می‌توانند با گل تزئین شوند. به دلیل فضای همیشه گرم آشپزخانه، بهترین نوع گیاه برای آشپزخانه، کاکتوس‌ها هستند که می‌توانید گلدان‌های کوچ و رنگی آن‌ها را تهیه کنید و بر روی اپن یا پشت پنجره‌ی آشپزخانه قرار دهید تا محیط آشپزخانه دیگر برایتان خسته‌کننده و یکنواخت نباشد.
البته کاکتوس‌ها فقط برای آشپزخانه نیستد و شما می‌توانید مجموعه‌ای از آن‌ها را بر روی شلف های روی دیوار پذیرایی و میزهای کوچک بنچینید. حتی می‌توانید روی هر پله‌ی منزلتان یکی از آن‌ها را قرار دهید. کاکتوس‌ها تنوع بی‌شماری دارند و در هرکجای خانه می‌توان از آن‌ها مجموعه‌ای کوچک تشکیل داد.

نظر خود را درج نمایید