خبرخوان

نوشته های وبلاگ '1399' 'بهمن'

چگونگی باد کردن بادکنک هلیومی
چگونگی باد کردن بادکنک هلیومی

باد کردن بادکنک هلیومی توسط خودتان چندین مزیت دارد. حمل بادکنک های باد نشده به محل یک جشن آسانتر است. شما می توانید قبل از مهمانی خود کپسول گاز هلیوم و بادکنک های باد نشده را برای پر کردن به محل مهمانی خود بیاورید، در این صورت از ماندگاری بادکنک هلیومی اطمینان می یابید! همچنین معمولا باد کردن بادکنک هلیومی توسط خودتان از نظر هزینه به صرفه تر می باشد.

اقدامات اولیه در باد کردن بادکنک هلیومی

۱- تعیین کنید چه مقدار هلیوم نیاز خواهید داشت. مقدار فوت مکعب هلیوم مورد نیاز برای اندازه بادکنک خود را با مقدار بادکنک هایی که می خواهید پر کنید را ضرب کنید. از آنجایی که بادکنک های مختلفی در اندازه های مختلف و کپسول هلیوم های در اندازه های متفاوت وجود دارد، ممکن است بخواهید از سایز کپسول گاز هلیوم مورد نظر خود اطمینان یابید.

– برای مثال، برای باد کردن بادکنک هلیومی در ابعاد استاندارد، ۱۱ اینچ به ۵۰ فوت مکعب هلیوم نیاز دارد.

۲- یک کپسول هلیوم تهیه کنید. شما می توانید این کپسول ها را از فروشگاه های لوازم تولد خریداری یا کرایه کنید. اگر معمولا بادکنک هلیومی های زیادی باد می کنید، بهتر است یک کپسول با سایز بزرگ خریداری کنید. اما اگر تنها برای یکبار استفاده می خواهید، یک کپسول یکبار مصرف هم میتواند در حدود ۲۵ عدد بادکنک به شما بدهد.

خطرات گاز هلیوم-

۳-زمان باد کردن بادکنک هلیومی خود را تعیین کنید. اینکه بادکنک های شما چه مدت زمانی بر روی هوا می ماند، می تواند بسته به دما، رطوبت و ارتفاع مکان مورد نظر متفاوت باشد. به طور کلی بادکنک های فویلی بین دو تا چهارده روز در هوا معلق می مانند، درحالیکه بادکنک های لاتکس چهار تا شانزده ساعت ( بدون چسب هلیومی) در هوا می مانند.

بیش تر بخوانید : ۵ ترفند برای ماندگاری بیش تر بادکنک هلیومی

 

۴-دهانه ی بادکنک را روی نازل کپسول گاز هلیوم قرار دهید. پمپ آن را همانطور که در مقابل آن قرار گرفته اید در جهت عقربه های ساعت بر روی نازل بچرخانید. به این کار ادامه دهید تا بادکنک کاملا پر شود.

باد کردن بادکنک هلیومی لاتکس

۵-از یک رگلاتور سالم استفاده کنید. برای بادکنک های لاتکس، از رگلاتور های بزرگتر مخروطی شکل استفاده کنید. برای بادکنک های فویلی، رگلاتور کوچکتر پیچ مانند را سر رگلاتور لاتکس قرار دهید. اطمینان یابید که رگلاتور مناسب به پمپ متصل شده باشد.

۶-دستگیره ی آزاد کننده ی آن را باز کنید. کپسول گاز باید دارای یک دستگیره ی آزاد کننده باشد که شبیه شیر آب شلنگ باغبانی است. دستگیره را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید.

طرز باد کردن بادکنک هلیوم

بادکردن بادکنک هلیومی از جنس لاتکس

۱- برای باد کردن بادکنک هلیومی ، ابتدا بادکنک را به نازل کپسول وصل کنید و گاز هلیوم را آزاد کنید. دهانه ی بادکنک را کمی بر روی نازل بچرخانید. درحالیکه انتهای بادکنک را با یک دست بر روی نازل نگه داشته اید، با دست دیگرتان نازل را فشار دهید تا گاز هلیوم آزاد شود. بادکنک سریع باد می شود، بنابراین آماده باشید تا آن را به موقع جدا کنید.

– اگر هنگام فشار دادن نازل هیچ اتفاقی نیوفتاد، سعی کنید در عوض با فشار دادن نازل به سمت بالا هلیوم را آزاد کنید.

– بادکنک را بیش از حد باد نکنید. بادکنک های لاتکس باید در هنگام باد شدن دایره ای شکل باشند. بادکنک های گلابی شکل یا به شکل لامپ بیش از حد باد شده و احتمال ترکیدن آنها زیاد است. همچنین در این صورت برای پر شدن هلیوم بیشتری می برند، بنابراین بادکنک های پر شده ی کمتری خواهید داشت.

 ۲- بادکنک را جدا کنید. همانطور که بادکنک در حال پر شدن کامل است به تدریج آن را به سمت بالا کشیده و از نازل جدا کنید. انتهای بادکنک را بگیرید و به آرامی از لوله ی نازل جدا کنید. گره ای محکم در گردنه ی بادکنک بزنید.

بستن ربان به بادکنک

۳- اگر می خواهید تکه ای ربان به آن ببندید. تکه ای ربان تهیه کنید و به دور گردنه ی بادکنک بالای گره ی ایجاد شده گره بزنید.

– قرار دادن تکه ای ربان به دور گردنه ی بادکنک، بر روی گره ی آن، باعث جلوگیری بیشتر از نشتی هلیوم می شود که در این صورت بادکنک شما مدت زمان بیشتری بر روی هوا می ماند.

هلیومی شدن بادکنک فویلی-

بخش سوم: باد کردن بادکنک هلیومی فویلی

بادکنک را از سری آن پر کنید. دهانه ی واقع در انتهای دم بادکنک را پیدا کنید. سری آن را روی رگلاتور نازل بکشید تا محکم بدون هیچ منفذی بر روی آن قرار گیرد.بادکنک را محکم به دور رگلاتور نگه دارید و نازل آن را فشار دهید.

– وقتی که بیشتر چروک های روی بادکنک ناپدید شد، باد کردن آن تمام شده است. بادکنک های فویلی کش نمی آیند و بزرگتر نمی شوند، بنابراین خطوطی بر روی آنها وجود خواهد داشت. در صورت باد کردن بیش از حد، می ترکند.

هلیومی کردن بادکنک فویلی

۲- سر بادکنک را محکم کنید. بادکنک های فویلی به طور خودکار به هم می چسبند، بنابراین تنها کاری که باید انجام دهید این است که سر آن را صاف کنید. ربانی به دور سر یا گردنه ی بادکنک گره نزنید. این کار ممکن است باعث نشتی هوا از آن شود.

۳- ربانی بلند به آن اضافه کنید. حتما آن را از طریق زبانه یا سوراخ زیر گردنه ی بادکنک آویزان کنید. با ایجاد گره ای بر روی ربان یه طرف ربان را کوتاه و طرف دیگر را بلند تر سازید. پس از آن، می توانید ربان را فر کنید و حلقه ای فلزی برای نگه داشتن بادکنک به آن اضافه کنید.

۴- اگر می خواهید از بادکنک ها دوباره استفاده کنید. یک نی بلند را از دهانه ی بادکنک به داخل آن فرو کنید. به آرامی آن را فشار دهید تا کل باد آن خالی شود. بادکنک را بدون خط افتادن تاه کنید و آن را نگه دارید.

بیشتر بخوانید: خطرات بادکنک هلیومی

بخش ۴: تزئین با بادکنک های هلیومی

۱- رنگ و مدل ربان را انتخاب کنید. طول مناسب ربان بادکنک چیزی بین ۴۸ تا ۵۷ اینچ (۱۲۰ تا ۱۴۰ سانتی متر) برای هر بادکنک می باشد. شما می توانید رنگ ربان را متناسب با رنگ بادکنک انتخاب کنید، یا رنگ هایی خنثی مثل سفید یا عاجی را انتخاب کنید. در مناسبت های رسمی مثل عروسی و سالگرد ها عمدتا از مورد دوم استفاده می شود.

تزیین بادکنک هلیومی

۲- در صورت دلخواه با یک قیچی ربان بادکنک خود را فر کنید. با استفاده از قیچی ربان را به طور محکم به صورت دایره ای بکشید. تا فر بخورد. در صورت نیاز و فر خوردن بیشتر همین کار را دوباره تکرار کنید.

۳- بادکنک ها را تک تک یا به صورت یک دسته بادکنک زیبا درست کنید. قرار دادن بادکنک ها در دسته هایی خیلی کوچک یا بزرگ میزان به هم خوردن آنها را کاهش می دهد. بهتر است بادکنک ها را در دسته ها ی۵ تا ۸ تایی درست کنید.

– ممکن است بخواهید از رنگ های مختلف در دسته ی بادکنک خود استفاده کنید یا حتی، از دسته بادکنک هایی استفاده کنید که از هر دو نوع بادکنک هلیومی و فویلی درست شده باشد.

۴- حلقه های بادکنک را خریداری کرده یا خودتان درست کنید. این حلقه ها را از فروشگاه های تم تولد خریداری کنید. برای درست کردن وزنه ای مانند این حلقه ها برای بادکنک، شن را درون ورقه ای از کاغذ بریزید و با ربان فر خورده آن را محکم ببندید.

– برای درست کردن وزنه ی بادکنک خود، یک ورق فویلی را ۱۲ در ۱۲ اینچ ببرید. یک پیمانه پر از شن می تواند شش بادکنک را نگه دارد.

– اگر این وزنه ها (حلقه) را از فروشگاه های لوازم جشن خریداری می کنید، فروشنده ی آن باید به شما بگوید که این حلقه ها چه تعداد بادکنک را می تواند نگه دارد.

نکات

– خود را با دستورالعمل ها و هشدار های مربوط به کپسول گاز هلیومی که از آن استفاده می کنید، آشنا کنید.

– ممکن است بادکنک های فویلی در هوای سرد کم باد نشان داده شوند. آنها در هوای گرم به حالت نرمال خود باز می گردند.

– بادکنک ها را با ربان یا نخ محکم کنید و همیشه حلقه ای یا وزنه ای به آنها وصل کنید.

– همیشه قبل ازدور ریختن بادکنک های هلیومی آنها را سوراخ کرده و اجازه دهید گاز آنها کاملا خارج شود. در غیر اینصورت ممکن است آنها در سطل های زباله در هوا شناور شوند و به محیط زیست آسیب رسانند.

هشدار ها

– پس از اتمام پر کردن بادکنک ها، شیر روی کپسول را ببندید و گاز اضافی درون نازل را آزاد کنید. مخزن گاز هلیوم را با رگلاتور باز حمل نکنید.

– بادکنک ها در گرمای زیاد می توانند منفجر شوند.

– هلیوم را استنشاق نکنید. این امر می تواند خطری جدی و حتی کشنده برای سلامتی شما باشد.

برگزاری جشن با تم تولد فلامینگو

با این دکوراسیون های جشن گرمسیری جشنی متناسب با تم تولد دخترانه زیبای فلامینگو داشته باشید. پرهای زیبای فلامینگو در این جشن خودنمایی کرده و این فلامینگو های صورتی رنگ جذاب اوقات خوبی را برای شما به ارمغان می آورند. در اینجا برخی از جالب ترین دکوراسیون های مقرون به صرفه را که خودتان هم به راحتی می توانید آنها را درست کنید برای شما آورده شده است، که برنامه ریزی برای برگزاری جشن تولدی با تم تولد فلامینگو را بسیار آسان می سازد.

این روزها فلامینگو ها طرفداران زیادی دارند اما آنها تنها به کمد لباس یا دکوراسیون منزل شما محدود نمی شوند. جشن های با تم تولد استوایی فلامینگو هم رسما در این بین جایگاهی دارد. به خصوص در فصل تابستان این تم تولد صورتی جذاب تمی فوق العاده برای جشن های شما می باشد. از مطالب اینجا ایده بگیرید و جشن تولدی بی نظیر برای دختر خانم های خود برگزار کنید.

 

اقلام تم تولد استوایی فلامینگو

 

۱-کارت دعوت تم تولد استوایی

 

این جشن تولدی هیجان انگیز با تم جذاب فلامینگو می باشد پس با کارت دعوت تم تولد استوایی فلامینگو هپی پیک مهمانان این جشن را از تم خود باخبر کنید و آنها را به پوشیدن لباسی متناسب با آن دعوت کنید.

 

۲-کوکی ها و کاپ کیک های تم فلامینگو

میز دسری متناسب با فلامینگو های زیبا درست کنید. درست کردن این کوکی های به شکل فلامینگو کار سختی نیست. با تهیه ی قالب شیرینی های فلامینگو به راحتی این کوکی ها را درست کرده و مطابق تصویر یا به سلیقه ی خود آنها را تزئین کنید.

 

۳-نوشیدنی های تم تولد استوایی فلامینگو

دقت کنید که این لموناد های صورتی رنگ یک نوشیدنی مهیج و خوشمزه برای این جشن می باشند. مخلوط لموناد و نوشابه های صورتی رنگ نوشیدنی ای خنک و لذت بخش برای این تم به وجود می آورد. که در کنار فلامینگو های دوست داشتنی قطعا از نوشیدن آن لذت خواهید برد. همچنین می توانید از هر نوع نوشیدنی صورتی رنگ دیگر به سلیقه ی خود در این جشن برای مهمانان خود سرو کنید.

۴- نی های طرح فلامینگو

جرعه جرعه بنوشید! میهمانان حاضر در این جشن فلامینگو ها قطعا این نی های دست ساز طرح فلامینگو شما را تحسین می کنند. با کمی سلیقه می توانید نی های این جشن تولد را متناسب با تم مورد نظر جذاب تر سازید.

۵-تاپر های فلامینگو

در کنار شیرینی و دسر های دیگر این جشن تولد، یک کیک تولد هم قطعا وجود خواهد داشت. که یا می توانید کیکی زیبا متناسب با تم تولد استوایی فلامینگو سفارش دهید یا کیکی ساده تهیه کرده و با قرار دادن این تاپر های فلامینگویی و تزئینات دیگر به سلیقه ی خود (قرار دادن یک فلامینگوی عروسکی بر روی کیک) کیکی متناسب با تم این جشن درست کنید. برای درست کردن این تاپر ها هم تنها به یک مقوای سخت، خلال چوب و چسب و اکلیل های صورتی رنگ نیاز دارید.

۶-ریسه های منگوله ای

خب. زیباست! چه بخواهبد این جشن تولد را در خانه یا بیرون از خانه در محوطه ی باز برگزار کنید، این ریسه های منگوله ای ریش ریش زیبا دقیقا همان چیزی است که این جشن تولد به آن نیاز دارد. که در کنار لوازم تولد و بادکنک های این جشن فضایی شاد و زنده برای جشن تولد شما به وجود می آورد.

 

۷-بادکنک آرایی تم استوایی

 

یک حلقه بادکنک زیبا برای تم تولد استوایی فلامینگو خود درست کنید. بادکنک های صورتی رنگ را بر روی کف زمین بریزید و یا یک حلقه زیبا از بادکنک (که این روز ها بسیار مرسوم می باشد!) برای دیوار پشت میز تولد و پشت صحنه عکس ها درست کنید. برای درست کردن این حلقه بادکنکی از صورتی، سرخابی، سفید و مشکی استفاده کرده یا همگی را به رنگ صورتی در تناژ های مختلف انتخاب کنید. در هر صورت از آن لذت ببرید و مطمینا مهمانان دیوانه ی این حلقه بادکنکی زیبای شما می شوند.

 

۸- پولک های رنگی

 

این یک جشن تولد فلامینگویی واقعی نخواهد شد تا زمانیکه این پولک های رنگی را بر هوا پخش کنید. این پولک های صورتی و هلویی رنگ جشن تولد شما را شاد تر و مهیج تر می سازد.

 

۹- کاپ کیک های تم استوایی

لطفا ناخنک نزنید. این کیک های کوچک صورتی رنگ خیلی هوس برانگیز است. و می تواند دکوراسیون روی میز تولد یا میز دسر شما را زیباتر سازد.

۱۰-دونات های فلامینگو

اوه! در کنار تمام شیرینی ها و دسر های جشن، این دونات های فلامینگو جای خود را دارند. کمی وقت بگذارید و با درست کردن آنها زیبایی دکوراسیون میز تولد خود را دو چندان سازید.

۱۱-ساک های فلامینگو

همه عاشق این ساک های فلامینگویی دست ساز شما خواهند شد. برای درست کردن این ساک ها پاکت های مستطیلی شکل سفید رنگ را می توانید از فروشگاه ها تهیه کرده و بر روی مقوایی صورتی رنگ طرح فلامینگو را طبق تصویر کشیده و بر روی هر یک از پاکت ها بچسبانید. سپس درون آنها را با خوراکی یا اسباب بازی های کوچک پر کنید و به هر یک از مهمانان این جشن هدیه دهید.

جشن تیرگان چطور جشنی است؟ در چه تاریخی و در کدام شهرها برگزار می‌شود؟

جشن‌های سنتی زیادی در  گوشه‌وکنار ایران در زمان‌های خاص برگزار می‌شود، اما یکی از پرطرفدارترین آنها چه در ایران و چه در خارج از مرزها جشن تیرگان است. تیرگان جشنی باستانی است که هر سال در تاریخ ۱۳ تیرماه برگزار می‌شود. اما چه طور جشنی؟

 

تیرگان جشنی است که هر سال برای گرامی داشت ” تیشتر” که ستاره باران آور در فرهنگ ایران باستان است برگزار می‌شود. هرچند از این روایت معروف‌تر این روایت است: در این روز آرش کمانگیر بالای کوه دماوند رفته و تیر معروفش را پرتاب کرده. تیر از کوه و در و دشت را طی کرده تا در کنار رودخانه «جیحون» بر تنه درخت گردویی نشسته. از آن پس آنجا را مرز ایران و توران تعیین کرده‌اند و هر سال به یادش جشن می‌گیرند.

البته که روایت‌ها در حول و حوش تیرگان به همینجا ختم نمی‌شود. چنان که ابوریحان بیرونی در کتاب «آثار الباقیه» نوشته تیرگان روز بزرگداشت نویسندگان در دوره باستان بوده و بنا به روایت ابوریحان بیرونی، تیرگان روزی است که کیخسرو، شاه ایران بعد از شستشوی خود در چشمه‌ ناپدید شده.

در جشن تیرگان چه کار می‌کنند؟

پاشیدن آب

آب در جشن تیرگان اهمیت زیادی دارد و به همین خاطر هم هست که این جشن معمولا در کنار رودخانه و چشمه برپا می‌شود. یکی از رسم و رسومات این جشن هم رسم جالب و هیجان‌انگیز آب پاشیدن روی همدیگر است تا گرمای هوای تیر به در شود. در مراسم آب پاشان، مردم به یاد فرشته تیشتر یا فرشته  باران و به خاطر گرمای هوا  همدیگر را به واسطه آب پاشیدن خنک می‌کنند. صدای خنده‌ها در هوا بلند می‌شود و برای لحظاتی تابستان از یاد می‌رود.

فال کوزه

تیرگان با فال کوزه هم همراه است. روز پیش از جشن تیرگان دختری کوزه سبز رنگی را پر از آب می‌کند و بین همه آنهایی که آرزویی دارند دور می‌چرخاند. آرزومندان هر کدام سکه، انگشتر، سنجاق سر یا چیز کوچکی را در کوزه می‌اندازند. دختر، کوزه را در زیر درخت همیشه سبزی مثل سرو یا کاج می‌گذارد. در روز جشن و بعد از مراسم آب پاشان، همان دختر کوزه را بین آنهایی که آرزو کرده‌اند، می‌برد. پیران جمع شعری را با صدای بلند می‌خوانند و دختر بعد از تمام شدن هر شعر دستش را درون کوزه می‌برد و شی هر کسی را به خودش می‌دهد. شعر خوانده شده هم جواب آرزویی است که کرده.

تیرگان روزی است مخصوص آرزومندان. یکی دیگر از رسم های تیرگان هم این است: در ابتدای مراسم و بعد از خوردن شیرینی، بندی که از هفت رنگ پارچه یا ریسمان رنگی بافته شده را به دست می‌بندند، بندی که به آن تیر و باد می‌گویند. ۹ روز بعد و در روز باد در  پشت‌بام یا جای بلندی دستبند را به باد می‌سپارند تا آرزوهایشان را با خود ببرد و در حینش این شعر را می‌خوانند:

تیر برو    باد  بیا                           غم  برو   شادی  بیا

محنت     برو   روزی بیا            خوشه  ی  مرواری بیا

تیرگان در کدام شهرها و در چه تاریخی برگزار می‌شود؟

تیرگان در همه شهرها در یک تاریخ برگزار نمی‌شود. «گاهشماری یکپارچه دین‌هایایران»، تاریخ برگزاری جشن تیرگان را دهم تیرماه می‌داند.

«انجمن کوهنوردان ایران» در روز سیزدهم تیرماه تیرگان در دامنه‌های دماوند در شهررینه، لاریجان آمل برپا می‌کنند. در فراهان مردم این جشن را در روز آغاز تابستان و بیشتر در ستایش از گندم و به عنوان جشنی برای برداشت گندم برگزار می‌کنند.

در جاهای دیگری مثل مازندران، تیرگان به «تیرماه سیزده شو» معروف است و در شب سیزدهم آبان، جشن آن برگزار می‌شود.

در اردهال، مردم تیرگان را در سیزدهم مهرماه جشن می‌گیرند. مردم مهدی شهر سنگسر این جشن را با نام «تیر مو ای سیزده» و در روز ۲۲ آبان ماه برپا می‌کنند و در آن، خوراکی ای به نام «سیزده تامو» می‌پزند. ارمنیان اصفهان جشن تیرگان را در روز سیزدهم ژانویه برگزار می‌کنند.

زرتشتیان شهرهای تهران، کرج، یزد، میبد، اردکان، کرمان، بم، شیراز، اصفهان، اهواز، منطقه زلف آباد اراک و کشورهایی مثل سوئد، تورنتو و آمریکا نیز تیرگان را جشن می‌گیرند.

تاثیر ترتیب تولد بر شخصیت فرزندان

ترتیب تولد یکی از چیزهایی است که ما خیلی بر روی آن کنترلی نداریم. با اینکه خیلی وقت‌ها پیش می‌آید که بچه‌ی اول از پدر و مادر خود خواهر یا برادر کوچکتر می‌خواهد، اما خیلی احتمال آن کم است که والدین تنها بر روی خواسته‌ی کودک اقدام به آوردن فرزند کنند! مقصود این است که چه بخواهیم چه نخواهیم ترتیب تولد ما بر روی شخصیت‌مان تاثیر گذار است و حتی تک بچه‌ بودن هم روی ویژگی‌های شخصیتی افراد تاثیر می‌گذارد و به همین ترتیب بچه‌های اول، بچه‌های وسط و دوقلوها هم ویژگی‌های شخصیتی مخصوص به خودشان را دارند. با اینکه تمام افراد با یکدیگر متفاوت‌اند، اما ترتیب به دنیا آمدن قطعا تاثیر بیشتری بر روی این مسئله خواهد گذاشت.

 بچه‌های اول ذاتا مدیرند

 

 

بزرگ‌ترین بچه بودن، یعنی مدیر بودن. خواهر برادران کوچکتر ناخودآگاه به کارهای خواهر یا برادر بزرگ‌شان نگاه می‌کنند که این باعث می‌شود بچه‌ی بزرگتر رهبر باشد. بچه‌های بزرگ‌تر همینطور می‌تواند خیلی کنترل کننده باشد که این موضوع در محل کار نکته‌ی مثبتی تلقی می‌شود. طبق آمارها، شانس مدیر برتر شدن بچه‌های بزرگتر ٪۲۴ بیشتر از بچه‌هایی است که بعد از آنها به دنیا می‌آیند.

بچه‌های اول کمال‌گرا هم هستند

طبق مطالعات، بچه‌های اول زود یاد می‌گیرند که چطور والدینشان را راضی و خوشحال کنند و این باعث ایجاد انتظاری در آنها مبنی بر اینکه باید استانداردهای بالایی را رعایت کنند می‌شود. این مسئله باعث می‌شود که بسیاری از فرزندان اول، کمال‌گرا و موفق شوند. همچنین ممکن است باعث وسواس کنترل هم بشود. اکثر رئیس جمهور‌های آمریکا و همینطور اپرا، بچه‌های اول هستند.

 

بچه های وسط حس میکندد نادیده گرفته میشوند

 

ایده‌ی «سندروم بچه‌ی وسط» برای توضیح احساس محرومیت بچه‌های وسط و اینکه این موضوع چطور شخصیت آنها را شکل می‌دهد مطرح شده. بچه‌ی وسط چون نه بچه‌ی اول است و نه آخر و درواقع یک جورهایی تکلیفش معلوم نیست و حس می‌کند که برای شناخته شدن و دیده شدن در رقابت است. این ممکن است باعث شود که گاهی اوقات زیاده روی کند. یا گاها آنها حس می‌کنند که در زیر سایه‌ی بچه‌ی بزرگتر زندگی می‌کنند. از بچه‌های وسط معروف می‌توان به ناپلئون، ارنست همینگوی و بریتنی اسپیرز اشاره کرد.

  بچه‌های وسط مهارت‌های اجتماعی قوی‌ای دارند

بچه‌های وسط در خارج از خانه توانایی معاشرت و مذاکره‌ی بسیاربالایی دارند. در واقع این قضیه به این دلیل است که آنچه می‌خواهند را بگیرند و به همین دلیل مجبور به بروز خلاقیت برای بدست آوردن خواسته‌شان هستند.

 بچه‌های آخر جذاب و جالب‌اند

از آن جا که آخرین بچه‌اند،عشق و محبت اضافی و الکی دریافت می‌کنند. کلی عشق، حمایت و توجه! این بدان معناست که بچه‌های آخر خیلی از خودشان راضی بوده و اعتماد به نفس‌شان برای دیگران مثال زدنی است. بچه‌های آخر لازم نیست برای خواهر یا برادر‌های کوچکشان الگو باشد و بنابراین می‌تواند راحت از زندگی‌ لذت ببرد. افرادی مانند کمرون دیاز، جیم کری و ادی مورفی مثال‌های فاحشی از بچه‌های آخر جذاب و جالب‌اند.

اما بچه‌های اخر می‌توانند موذی هم باشند

کسانی که خواهر و برادر کوچکتر دارند حتما حس کرده‌اند که آنها از زیر همه چیز در می‌روند. برای بچه‌های آخر نقش قربانی را بازی کردن خیلی راحت است. کوچک‌ترین بچه‌ها معمولا تمایل به وابسته بودن دارند. بچه‌های بزرگتر معمولا راه را هموار می‌کنند و بچه‌های آخر راحت‌تر می‌توانند هرآنچه که می‌خواهند را بدست بیاورند. این مسئله باعث می‌شود که این بچه‌ها کمی لوس شده و خیلی مناسب زندگی خارج از منزل نباشند.

تک بچه، شبیه بچه‌ی بزرگ‌تر است

مانند بچه‌های اول، تک بچه‌ها هم کلی توجه از والدین‌شان دریافت می‌کنند. تک بچه‌ها بلند پرواز بوده و اغلب دستاوردهای زیادی دارند چرا که حس می‌کنند براورده کردن انتظارات پدر و مادرشان وظیفه‌ی آنهاست. علاوه براین چون کسی هم سن و سال خودشان را ندارند که با او وقت بگذرانند، معمولا اهل مطالعه و رقابت می‌شوند. از تک بچه‌های معروف می‌توان النور روزولت و ایزاک نیوتن را نام برد.

 

تک بچه ها با بزرگتر ها راحت تر کنار می آیند

چون تک بچه‌ها همبازی ندارند، خودشان باید بچگی کردن را یاد بگیرند که این می‌تواند بدون وجود بچه‌ای دیگر برایشان قدری دشوار باشد. به همین دلیل هم آنها معمولا کمی از سن و سال خودشان بزرگ‌تر بوده و از وقت گذراندن با بزرگ‌ترها بدشان نمی‌آید و در واقع کنار آنها رشد می‌کنند.

دوقلوها به حس همدردی شناخته می‌شوند

گاهی مردم حس می‌کنند دوقلوها تله پاتی دارند یا توانایی دارند تا احساسات دیگری را حس کنند. با اینکه مدرکی که از تله پاتی حمایت کند وجود ندارد، اما به دلیل نزدیکی دوقلوها بهم آنها حس همدردی بیشتری با یکدیگر دارند. این به این دلیل است که دوقلوها با یکدیگر پیوند داشته و بیشتر از خواهر و برادرهای معمولی با یکدیگر وقت می‌گذرانند و به همین دلیل درک درستی از احساسات یکدیگر در خودشان توسعه می‌دهند.

  اما دوقلوها یک رگ رقابتی هم دارند

 

کلا خواهر و برادرها می‌توانند رقابتی باشند. اما نزدیکی بیشتر در دوقلوها باعث می‌شود که حد رقابت هم بالاتر برود. از طرفی هم افراد دیگر به طور طبیعی دوقلوها را باهم مقایسه می‌کنند حتی اگر قصد مقایسه و قضاوت هم نداشته باشند. در برخی موارد، دوقلوها خود را از یکدیگر جدا می‌کنند تا برای خودشان هویت فردی‌ای جدا درست کنند.

 

شما فرزند چندم هستید؟

 

چرا های پیدایش روز تولد

تولدها مانند فصل‌ها هستند. بعضی از افراد روز و جشن تولد خود را با آغوش باز استقبال می‌کنند و برخی دیگر ممکن است در این روز تنها کمی سرگرم شوند. تولد آغاز شماست. پنجره‌ای بسوی زندگی است، فرصتی برای انجام مسئولیت منحصر بفرد خودتان. از اینرو جشن تولد نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. در واقع شما در این روز باید همه تلاش خود را بکنید تا آن را بهترین روز خود بسازید، چراکه این روز بهانه‌ای است تا همه افرادی را که دوست دارید، در یک محل کنار هم جمع کنید و به خاطرات و روزهایی که در گذشته باهم گذرانده‌اید مروری داشته باشید و دوباره یادی از آن‌ها زنده کنید.

برای برگزاری یک جشن تولد بیادماندنی و بی‌نظیر کارهای زیادی بایستی انجام داد. شما باید کارت‌های دعوت‌ را آماده کنید و بفرستید، غذا و نوشیدنی انتخاب کنید، محل برگزاری جشن تولد را از پیش تعیین و تزیین کنید، مهمانان خود را سرگرم کنید و خیلی چیزهای دیگر.

در این مطلب قبل از اینکه به چگونگی برگزاری یک جشن تولد خوب و بیاد ماندنی بپردازیم، جالب است تا کمی درباره نحوه پیدایش جشن تولد، تاریخچه جمله تولدت مبارک و … شرح دهیم.

 

ایده جشن گرفتن تولد از چه زمانی بوجود آمد؟

ایده جشن گرفتن روز تولد سنتی از بت‌پرستان است. در واقع، بسیاری از مسیحیان، به دلیل رابطه این جشن با آیین بت‌پرستی، تولد را از لحاظ تاریخی جشن نمی‌گیرند. بت‌پرستان تصور می‌کردند که روحهای شیطانی در روزهایی که تغیرات بزرگی صورت می‌گرفت، برای مثال روزی که انسان یکسال بزرگتر می‌شد، در کمین نشسته‌ بودند. یونانیان باستان اعتقاد داشتند که هر فردی روحی دارد که در تولدش حضور داشت و او را تماشا می‌کرد. آن‌ها می‌گفتند در کتاب “افسانه‌های تولد” اینگونه نوشته شده است که ” روح در روزی که فرد متولد شد با خدا یک رابطه عرفانی برقرار کرده است.

چرا در روز تولد خود شمع فوت می‌کنیم؟

شمع‌ها در برابر ارواح پلید عکس‌العمل نشان می‌دادند. آن‌ها نماد و راهی برای برقراری ارتباط با خدایان بودند. شمع‌ها همانند نوری در تاریکی بودند. آلمانی‌ها با شروع سنت جشن گرفتن تولد بچه‌ها در دهه ۱۷۰۰ به این جشن اعتبار بخشیدند. آن‌ها با توجه به سن فرد، همان تعداد شمع‌ را بر روی کیک می‌چیدند و هر ساله با گذشت عمر انسان، یک شمع‌ به تعداد این شمع‌ها اضافه می‌شد.

خواندن آهنگ جشن”تولدت مبارک” از کجا شروع شد؟

طبق کتاب “رکوردهای جهانی گینس”، این یکی از شناخته‌ترین آهنگ‌ها در زبان انگلیسی است، و در ابتدا بعنوان سرودی در مدرسه برای دانش‌آموزان خوانده می‌شد. در سال ۱۸۹۳، دو معلم مدرسه‌ی اهل کنتاکی، پتی و میلدرد هیل، نت‌هایی را با عنوان “صبح همگی بخیر” یعنی همان “Good Morning To ٍEveryone” نوشتند. این آهنگ در کتابی برای معلمان مدرسه منتشر شد. معلوم نیست چه کسی کلمات را به “Happy Birthday to you” تغییر داد، اما در سال ۱۹۳۳، این آهنگ در بین آثار موزیکال ایروینگ برلین بود. در آن زمان یکی از خواهران هیل شکایت کرد و ادعا کرد که آنها از این آهنگ نسخه‌برداری کرده‌اند. خانواده میلدرد هیل در این شکایت پیروز شدند و دادگاه حکم را علیه شخصی که از این آهنگ کپی‌رایت کرده بود و  امروزه هنوز هم وجود دارد، صادر کرد. با وجود این، در حقیقت برخی بر این باورند که این آهنگ تا سال ۲۰۳۰ تحت حق کپی‌رایت باقی خواهد ماند.

 

تاریخچه کیک تولد

 

اعتقاد بر این است که اولین کیک تولد واقعی در قرون وسطی در آلمان ساخته شده است. آلمانی ها روز تولد کودکان را با کیک جشن می‌گرفتند، آن‌ها این جشن را “kinderfest” می‌نامیدند. در آن زمان کیک در اصل یک محصول کمی زبر و بی‌مزه بود و بیشتر شبیه نان می‌ماند، ولی بعدها به یک خوردنی شیرینتری تبدیل شد و به اصطلاح “Geburtstagorten” نامیده شد. در  قرن هفدهم، کیک‌ها با جزئیات بیشتری، از جمله پودر شکر و لایه‌های اضافی آماده و با تزییناتی مانند گل دیزاین شدند. با این حال تنها افراد مرفه و ثروتمند جامعه می‌توانستند این کیک‌ها را بخرند، چراکه قیمت مواد سازنده آن کیک‌ها بسیار بالا بود. در قرن هجدهم، ظروف غذا و پخت و پز، قابل دسترس‌تر و در نتیجه ارزان‌تر بود. در پی این، قیمت کیک‌ها نیز به طور قابل توجهی کاهش یافت و سپس تعداد کیک‌های تولید شده نیز به میزان چشمگیری افزایش یافت.

تاریخچه شمع تولد

یکی از نظریه‌ها این است که تاریخ شروع گذاشتن شمع بر روی کیک از یونان باستان آغاز شد. یونانی‌های بمنظور احترام گذاشتن به آرتمیس، خدایان ماه، کیک‌های خود را بشکل گرد می‌پختند. شمع‌های روشن بر روی کیک نمادی از درخشندگی ماه بود و دودی که از این شمع‌ها بالا می‌رفت، رساننده دعاها و آرزوهایشان به خدایانی بود که در آسمان‌ها زندگی می‌کردند. با این حال بعضی از محققان معتقدند که این سنت در واقع در آلمان آغاز شده است، جایی که شمعی بر روی کیک گذاشته می‌شد تا “نور زندگی” را نشان دهد.

امروزه، در بیشتر فرهنگ‌ها، تولد را با کیک، شمع روشن و یک آهنگ مخصوص تولد، جشن می گیرند. تعداد شمع‌ها معمولا سن فرد را نشان می‌دهد. بسیاری معتقدند که باید درهنگام فوت کردن شمع‌ها چشم‌های خود را بست و  آرزویی کرد و با یک نفس همه‌ شمع‌ها را فوت کرد. آن‌ها همچنین معتقدند که آرزوی خود را نباید به کسی گفت، وگرنه آن آرزو هرگز برآورده نمی‌شود.

 

آشنایی با ده تا از بهترین جشنواره های دنیا

همانطور که می دانید مجموعه ای از آداب و رسوم و اعتقادات مذهبی مردم اغلب سبب پدید آمدن جاذبه های گردشگری در هر شهر و کشوری می شود. در این میان در سراسر دنیا جشنواره های معروف زیادی وجود دارد که سالانه به منظور برگزاری آن ها افراد زیادی به سمت محل برگزاری آن ها رهسپار می شود. این جشنواره ها با حضور مردم با شور و هیجان بیشتری همراه می شود و درآمدهای اقتصادی فوق العاده ای هم برای کشور مقصد فراهم می آورند، چرا که دست فروش ها و غذاهای خیابانی بسیاری در حین اجرای مراسم به فروش محصولات خود می نمایند و همینطور اگر حداقل برای دو روز هم هر مسافری در این شهرها بماند در صنعت هتلداری آن ها گام موثری برداشته می شود. در این مطلب قصد داریم تعدادی از بهترین جشنواره های دنیا را خدمتتان معرفی نماییم.

 

۱- فستیوال فانوس‌های شکوفه‌ی گیلاس ژاپن

یکی از زیباترین مناظر طبیعی که در ژاپن می توانید مشاهده شکوفه های گیلاسی است که در باغ های درختان گیلاس پدید می آیند. تماشای شکوفه ها رویدادی بزرگ محسوب می شود که حتی سرویس های خبری ملی نقشه مراحل رشد این شکوفه ها را تعقیب می کنند و این زمانی است که مردم ژاپن اندوخته های خود را بیرون می آورند و تصمیم به برگزاری جشنواره ای به همین نام نیز گرفته اند. محل برگزاری این جشنواره در سراسر ژاپن است اما بهترین منطقه یوشینو در استان نارا است. به طور کلی هر جا که یک درخت گیلاس به شکوفه نشسته باشد جشنی در پای آن گرفته می شود.

زمان برگزاری جشنواره شکوفه گیلاس ژاپن از ۲۹ اسفند الی ۲۱ فروردین در شهر توکیو است.

۲- فستیوال پنیر کوپر هیل چرخان درانگلستان

 

در تعطیلات بهاری در شهر Gloucester ، انگلستان کمی دیوانه می شود! در این فستیوال، شرکت کننده ها، یک چرخ از پنیر گوسفند را که ۹ پوند وزن دارد، در یک تپه ی ۲۹۵ فوتی دنبال می کنند. گفته می شود سرعت این چرخ در جاهایی به ۷۰ مایل در ساعت هم می رسد. هنوز معمای برگزاری پشت این فستیوال مشخص نیست. جالب است بدانید هر ساله در این فستیوال، دست و پاهای زیادی برای رسیدن به چرخ شکسته می شود!

 

۳-  فستیوال فانوس Yi Peng تایلند | Yi Peng And Loy Krathong

 

تایلند بعد از چین مهد برگزاری جشنواره های مختلف می باشد. یکی از این جشن ها فستیوال فانوس  Yi Peng است که در ناحیه تایلند شمالی برگزار می گردد. در طی این جشنواره راهبان دعاهایی را زیر لب می خوانند و نمایش هایی را اجرا می نمایند که بسیار محسور کننده است. رویدادهای حاشیه این جشنواره عبارتند از: راهپیمایی های پر شور مزین به نور، نمایش های موزیکال، ملکه های زیبایی، رقص های سنتی، مسابقات ساخت فانوس، آتش بازی، و انواع و اقسام غذاها که در طی این مراسم طبخ می شود و به فروش می رسد.

 

زمان برگزاری این جشنواره فانوس تایلند از ۱۲ الی ۱۴ آبان در شهر چیانگ مای است.

 

نکته مهمی که درباره جشنواره فانوس تایلند باید بدانید این است که این جشنواره در اوایل زمستان برگزار می شود و این که سال به سال بتوانید سردربیاورید درست در چه زمانی برگزار می شود از قصد سفر کردن به این کشور سخت تر است.

۴- جشنواره موسیقی جاز | New Orleans Jazz Festival

در سرتاسر دنیا جشنواره های موسیقی زیادی برگزار می شود با این حال بدون شک یکی از شناخته شده ترین آن ها جشنواره موسیقی جاز نیواورلئان است. این جشنواره هر ساله در فصل بهار و امسال بین روزهای ۲۷ آپریل تا ۶ می خواهد بود و در آن هنرمندان مشهوری هنرنمایی خواهند کرد، جشنواره موسیقی جاز مطمئنا یکی از بهترین جشنواره های دنیا است.

 

 ۵- فستیوال هولی در هند

هولی فستیوال معروف رنگ هاست که در هند و در اوایل فصل بهار برگزار می شود. هولی یکی از بهترین جشنواره های دنیا است که در واقع جشن رنگ ها نمادی از پیروزی بر بدی هاست. در این فستیوال، مردم رنگ های مختلفی را به طرف هم می پاشند و رنگ های ترکیب شده با آب را در میان جمعیت و در هوا اسپری می کنند. این فستیوال به قدری مشهور است که هر ساله افراد زیادی از قسمت های مختلف دنیا به هند سفر می کنند تا شروع سال جدید را به سبک هندی ها و همراه آنان جشن بگیرند. هولی فرصت خوبی برای هیجان گم شدن در رنگهای زیباست.

 

۶- فستیوال هنری Ágitagueda

Ágitaguedaجشنی زیبا و هنری از چترهای خوشرنگِ که از سال ۲۰۱۲ در شهر آگوئدا پرتغال برگزار می شود. هرسال با شروع شدن این مراسم در ماه جولای، خیابون های شهر آگوئدا، فوق العاده جذاب و دیدنی می شوند. علاوه بر اینکه چترهای رنگارنگ، شهر را تزئین کردند، از عابرین در برابر تابش مستقیم نور خورشید هم محافظت می کنند، انگار شهر دست و پا در آورده و هر جا بروید، با یک چتر رنگی، مراقب پوست شما است.

 

۷- فستیوال روشنایی زمستانی ژاپن | Winter Light Festival

جشنواره نور زمستانی ژاپن یکی از بهترین و زیباترین چراغانی های زمستانی کشور ژاپن به شمار می آید. پارک گیاه شناسی تفریحی نابانا نا ساتو که در شهر کوانا واقع شده، باغ های به دقت تزئین شده و گلخانه های عظیم چشمگیری را به نمایش می گذارد. این پارک در فصل بهار با طیف وسیعی از گل های مختلف، شکوفه ها و درختان آلبالو، از جمله ردیف ردیف گل های لاله، بنفشه های رنگارنگ و عطری و بابونه به طور رنگارنگی مزین می شود. جشنواره نور زمستانی ژاپن از ۲۳ مهر ۱۳۹۷ الی ۱۱ فروردین در کووانا برگزار می شود.

 

۸- فستیوال فراری دادن زمستان در مجارستان

در جنوب کشور مجارستان شهری به نام موهاچ وجود دارد که در پایان ماه فوریه در آن فستیوالی با نام فراری دادن زمستان برگزار می شود و مردم این شهر برای رها شدن از سرمای زمستان جشنی برپا می کنند. در طی اجرای این نمایش مردم لباس های سنتی و ترسناک بر تن می کنند و روانه راهپیمایی هایی در طول خیابان می شود و به بهار خوش آمد می گویند.

 

۹- فستیوال بین‌المللی دیدار در آسمان مونته پیانا در ایتالیا

یکی از ترستاک ترین فستیوال های جهان که واقعا باید شجاع باشید تا به سمت آن بروید فستیوال بین المللی دیدار در آسمان مونته پیانا در ایتالیا است. در طی این جشن شرکت کنندگان باید ساعات زیادی را در سراسر کوه های آلپ ایتالیا به صورت معلق حرکت کنند. هدف از اجرای چنین نمایشی ادای احترام به سربازان کشته شده در طول جنگ جهانی اول می باشد.

 

۱۰- فستیوال گوجه ‌فرنگی اسپانیا

در آخرین چهارشنبه ی ماه آگوست در اسپانیا جشنواره ای معروف به نام گوجه فرنگی برگزار می گردد. این جشن در نزدیکی شهر والنسیا اجرا می شود و ده ها هزار نفر از سراسر دنیا به این شهر می آیند تا دور هم جمع شوند و ۱۰۰ تن گوجه فرنگی را در حین نبرد خیابانی به سمت همدیگر پرتاب کنند.

چگونه جشن سیسمونی برگزار کنیم؟

جشن سیسمونی یا جشن تعیین جنسیت کودک سرشار از شادی هستند. در این جشن اقوام و آشنایان شما دور هم جمع می‌شوند. این دورهمی با کادو یا غذا و پذیرایی خوب گرم خواهد شد. اما چندین سوال وجود دارد. چه کسی باید این جشن را برگزار کند؟ چه کسانی دعوت می‌شوند؟ آیا مردان هم به این جشن دعوت هستند؟

چه کسی باید جشن سیسمونی را برگزار کند؟

در گذشته بیشتر رسم بر این بوده که یکی از اعضای دور خانواده یا یک دوست این جشن را برگزار کند. بدین ترتیب اقوام مطمئن می‌شدند که خانواده اصلی به دنبال جمع‌آوری کادو نیستند. در عوض خود جشن و دورهمی اهمیت داشت. البته این‌ها قوانین نیستند و این جشن به شیوه‌های مختلفی برگزار می‌شود.

امروزه ممکن است که خواهر شما، مادرشوهر یا اعضای دیگر فامیل این جشن را برگزار کنند. عموما هم مشکلی میان عقیده آشنایان وجود ندارد و این مسئله جا افتاده است. البته هنوز هم کمی عجیب است که یک مادر خودش برای خودش چنین جشنی را برگزار کند.

چه کسانی باید به جشن سیسمونی دعوت شوند؟

دوستان نزدیک و اعضای نزدیک خانواده باید در لیست مهمان‌ها حضور داشته باشند. اگر به فکر اضافه کردن نفرات دیگری هستید، باید مطمئن شوید که این نفرات امکان و قصد خرید یک هدیه را دارند. حضور در چنین مهمانی به هر حال نیاز به یک هدیه دارد و بهتر است که از راحتی طرف مقابل آگاه شوید.

آیا پدر و مردان هم به جشن سیسمونی دعوت می‌شوند؟

ممکن است در برخی مهمانی‌ها جمعیتی مختلط را ببینید. این نوع برگزاری جشن سیسمونی در سال‌های اخیر بیشتر مورد توجه بوده است. با این حال حضور مردان در چنین جشنی حس و حال مراسم را تغییر خواهد داد. باید از خود بپرسید که به دنبال یک مراسم سنتی با حال و هوای زنانه هستید، یا اینکه قصد دارید مراسمی مختلط ترتیب دهید.

همچنین شخصیت مردان و مخصوصا پدری که قرار است در مراسم حضور یابد را در نظر بگیرید. یک پدر ممکن است در بخش‌های مختلف بارداری همکاری کند؛ مردی دیگر ممکن است خیلی با این شرایط راحت نباشد. حتما از مادری که برای او این جشن را برگزار می‌کنید مشورت بگیرید. از او در مورد شخصیت همسرش سوال کنید.

آیا امکان برگزاری جشن سیسمونی برای کودک دوم وجود دارد؟

هر بارداری و هر کودکی نیازمند شادی و جشن است. اما هدف اصلی یک جشن سیسمونی جمع‌آوری ابزار و لوازمی است که برای تربیت کودک نیاز است. اگر قصد دارید برای فرزند دوم یا سوم خانواده جشن برگزار کنید، بهتر است که جشنی سنتی برگزار نکنید.

می‌توانید به مهمانان جشن بگویید که نیازی به هدایای سنتی و همیشگی نیست. به جای خرید لوازم کودک، می‌توان در تربیت کودکان تازه به دنیا آمده کمک کرد. به عنوان مثال می‌توان برای پدر و مادر هدیه خرید، یا اینکه قول پرستاری از بچه را داد و در این روند به آن‌ها کمک کرد.

جشن سیسمونی باید چه زمانی برگزار شود؟

عموما یک جشن سیسمونی چهار تا شش هفته قبل از به دنیا آمدن کودک برگزار می‌شود. البته رسم و رسوم هر مذهب یا حتی هر خانواده ممکن است در این زمان تاثیرگذار باشد. برخی از فرهنگ‌ها دریافت هدیه قبل از تولد کودک را به بدشانسی ربط می‌دهند. به همین خاطر می‌توان نسبت به تفکرات و عقاید زمان را تغییر داد.

در برخی موارد هم شرایط حرف اول را می‌زند. شرایط خانوادگی و شرایط بارداری باید برای یک جشن مناسب باشد. همچنین اگر مادر و پدری سرپرستی یک کودک شیرخوار را به عهده می‌گیرند، جشن سیسمونی می‌تواند در روز ورود کودک به خانه این خانواده باشد.

جشن سیسمونی نیاز به تم دارد؟

نه، نیازی به برگزاری یک مراسم یا تم و شیوه لباس پوشیدن نیست. همچنین هیچ قانونی مبنی بر وجود بازی و سرگرمی هم وجود ندارد. به صورت کلی جشن سیسمونی برای خوشحالی و کمک به مهمان اصلی یعنی مادر است. البته مادر هم می‌تواند انعطاف بیشتری در مورد شرایط و شکل مهمانی داشته باشد.

 

هدایای جشن سیسمونی

 

نیاز به اعلام از پیش هدیه است؟

 

برخی از والدین ممکن است از پیش اعلام کنند که به چیزی نیاز دارند و مهمانان برای هدیه خود یکی از این لوازم را تهیه کنند. ممکن است برخی با اینکار راحت نباشند. همچنین ممکن است حس بدی نسبت به خرید هدیه به مهمان‌ها منتقل شود. با این حال اینکار مزایای خود را دارد. زمان و هزینه زیادی ذخیره می‌شود و هیچ هدیه‌ای دو بار خریداری نخواهد شد.

اگر قصد دارید از پیش هدایا را مشخص کنید، بهتر است که این را جدا از دعوتنامه بگویید. همچنین می‌توانید اجازه دهید که خود مهمانان شما از شما سوال کنند. که به چه چیزی نیاز دارید. از همین طریق هر کس که مایل باشد می‌تواند از برنامه شما پیروی کند.

کسانی که حضور ندارند باید هدیه تهیه کنند؟

لزوما نیاز به تهیه هدیه نیست. اگر یک مهمان نمی‌تواند در جشن سیسمونی شما حضور داشته باشد، مجبور نیست که هدیه ارسال کند. البته اگر خود آن‌ها مایل باشند می‌توانند هدیه را به خانه شما بفرستند. دعوت به چنین جشنی، تنها دعوت به یک جشن است. هیچ الزامی برای هدیه وجود ندارد. مهمان شما ممکن است حتی بعد از جشن تولد به شما هدیه دهد.

جشن و مهمانی پس از تولد

پس از تولد هر فرهنگی یک نوع مهمانی خاص خواهد داشت. شما هم می‌توانید نسبت به شرایط و رسوم خانوادگی خود تصمیم بگیرید. اما یک سری نکته کلی در مورد تمامی مراسم‌ها وجود دارد.

چه کسانی دعوت شوند؟

دعوت از خانواده، دوستان و آشنایان به انتخاب شما بستگی دارد. آیا می‌خواهید مراسمی صمیمی و کوچک داشته باشید یا اینکه دوست دارید مراسمی بزرگ ترتیب دهید؟ اما تلاش کنید که به عنوان والدین جدید یک کودک، مراسمی سبک ترتیب ببینید. مراسمی را برگزار کنید که از پس آن بربیایید. همچنین درخواست کمک از اعضای خانواده مشکلی ندارد و می‌توان تقسیم وظایف کرد.

مهمانان چگونه دعوت شوند؟

برای چنین مراسمی نیاز به یک دعوت رسمی نیست. تماس تلفنی کافی است. می‌توانید با هر مهمان تماس بگیرید و مشخصات لازم را به آن‌ها ارائه دهید. از این طریق دیگر نیاز نیست کارت دعوت تهیه کنید.

باید خوراکی هم آماده کرد؟

این بستگی به خود شما دارد و اینکه شکل مهمانی‌های فامیل شما چگونه است. لازم نیست غذا یا خوراکی آماده کنید، اما اگر علاقه دارید حتی یک چای و کیک هم کافی خواهد بود. والدین جدید مطمئنا زیر فشار چنین کاری نخواهند بود. چون ممکن است از نظر فیزیکی یا حتی مالی اینکار سنگین باشد. مراسم باید حول محور ارتباط گرفتن و کنار هم بودن باشد تا اینکه برای صرف غذا ترتیب داده شود.

آیا حضور کودک در تمام مراسم الزامی است؟

اگر کودک شما نیاز به خواب دارد یا نیاز دارد که در خلوت باشد، بهتر است که او را از مهمانی دور کنید. خواب کودک مهم‌تر از مهمانی است. مهمانان فرصت دیگری برای دیدن کودک شما پیدا خواهند کرد. اگر فامیل خیلی دور کودک هستند و همه در حال بغل کردن او هستند، می‌توانید کودک را پیش خود نگه دارید.

باید انتظار هدیه از مهمانان داشت؟

آوردن هدیه در مهمانی‌های پس از تولد کودک مرسم نیست. برخی خانواده‌ها ممکن است یک هدیه کوچک به شما بدهند، اما به صورت کلی نباید انتظار هدیه بزرگی داشت. هدیه متعلق به مهمانی همچون جشن سیسمونی است.

 

چطور جشن تولدی خاطره انگیز و کم هزینه بگیریم؟

جشن تولد یکی از بهترین جشن هایی که سال‌ها بعد با یاد آوری اون احساس شادی و شوق به آدم دست میده. بیشتر وقتا بخاطر هزینه و زحمتای زیادی که برگزاری یک جشن تولد داره، ترجیح می‌دیم تولدهای کوچیک و مختصر بگیریم.اما اگر چندتا نکته ساده رو رعایت کنیم، می‌تونیم هم هزینه ها و دردسرهارو کم کنیم هم بجای یک تولد ساده خونوادگی یکمی بیشتر مهمون دعوت کنیم و بیشتر از جشنمون لذت ببریم. در این مطلب چنتا از این نکات رو به  شما میگیم.

 

۱- فرش‌ها و قالی ها رو جمع کنین
اگه نمی خواین در طول جشن دائما نگران ریختن کیک و شربت و اینها باشین، بهتره قبل از هرکاری فرش‌ها رو جمع کنین.
 

۲- پذیرایی و تعارفات معمول رو بذارین کنار
تعارف میوه و شیرینی و تنقلات در بین شلوغی جشن تولد فقط شما رو خسته می کنه. بهتره میزی رو در گوشه‌ای مخصوص خوراکی ها قرار بدین و روی اون میوه ها رو با سلیقه بچینین. کاپ کیکا و تنقلاتی مثل ذرت وچیپس و پفک رو هم در پاکت های کوچکی بریزین و روی میز بچینین تا هر کس بتونه راحت از خودش پذیرایی کنه.

۳- شام ندهید
حتما لازم نیست شام تدارک ببینین. قصد از تولد گرفتن خوشگذروندن و دور هم بودن کنار فامیل و ودوستاست. می تونین ساعت شروع جشن رو طوری تنظیم کنین که بعد از شام باشه. البته توجه کنین اونقدرم دیر نشه که مزاحمتی برای همسایه بوجود بیاره. معمولا ساعت 8:30 تا 11 شب زمان مناسب و کافی ست. اینطوری هم در هزینه ها صرفه جویی می کنین و هم کمتر خسته میشین.

 

۴- لوازم تزیینی نخرین
هزینه خرید کاغذ رنگی و کلاه و تزیینات دیگر شاید در وهله اول زیاد به چشم نیاد اما در آخر می بینین که پول زیادی رو صرف تزییناتی کردین که بیشترشون دوباره قابل استفاده نیستن. سعی کنین ازهرچی تو خونه دارین استفاده کنین. اضافه کردن چندتا بادکنک و کاغذ رنگی ساده و کمی سلیقه و خلاقیت خونه تون رو خیلی قشنگ میکنه.در اینجا بیشتر از خلاقیتتون بهره ببرین تا جیبتون!

۵- کیک به اندازه سفارش بدین
کیک مهمترین بخش تولده. حتما کیک رو به اندازه مهموناتون سفارش بدین.نه بیشتر و نه کمتر.
اگه میخواین به شیرینی فروشی کیک سفارش بدین برای هر نفر 100 گرم کیک محاسبه کنین تا به همه به مقدار کافی برسه.
حتی میتونین برای کاهش هزینه خودتون دست بکار بشید و یک کیک خونگی خوشمزه درست کنین.
ضمنا همسایه ها رو فراموش نکنین و توی محاسبه مهمونا اونها رو هم حساب کنین تا با بردن کیک براشون از صبر و تحمل سروصدای جشن تشکر کنین.

 

۶- جشن رو کِش ندین
تجربه نشون داده بچه ها بعد از ساعت 9 شب خوابشون می گیره و کلافه میشن.پس بهتره مراسم فوت کردن شمع و بریدن کیک و باز کردن کادو ها رو زیاد طول ندین تا همه از جشن لذت ببرن و بچه ها هم انرژی کافی تا پایان مراسم داشته باشن.

 

 

 

۷- عکس و فیلم رو فراموش نکنین    
حتما از جشنتون عکس و فیلم تهیه کنین.البته از اونجاییکه در طول جشن سرتون خیلی شلوغه فرصت عکس و فیلم گرفتن پیدا نمی کنین.سپردن این کار به دیگران هم کار خوبی نیست چون علاوه بر اینکه خود اون شخص زیاد نمیتونه ازمراسم لذت ببره، ممکنه خیلی از لحظات رو از دست بده یا نتونه از همه فیلم و عکس بگیره.اینجاست که نسیم شو به کمک میاد تا با مناسب ترین هزینه عکاسی و فیلمبرداری جشنتون رو بصورت حرفه ایی انجام بده. به یاد داشته باشید تنها چیزی که از این جشن براتون  باقی می مونه عکسا و فیلم هاست.

 

 

 

 

3 دلیل اهمیت برگزاری جشن تولد برای کودکان

 اهمیت جشن تولد برای کودک در چیست؟

اجازه دهید با یک سوال شروع کنیم. چه کسی مهمانی را دوست ندارد؟ البته هر شخص نظر خودش را دارد اما به طور کلی همه حداقل بعضی از مهمانی‌ها را دوست دارند، به خصوص کودکان. حالا چه جشنی خاص‌تر از از جشن تولد، که یک مهمانی برای کودک و در مورد اوست.

البته برای بزرگ‌ترها روز تولد به معنای یک سال پیر شدن هم هست و این احتمالا چندان خوشایند نیست، اما برای کودکان این‌گونه نیست. حداقل باید کاری کنید که اینطور نباشد، آنها سال به سال به یک عصر جدید وارد می‌شوند، عصری همراه با فرصت‌های جدید و روز تولد اولین روز این مرحله جدید است. کارهای جدیدی است که باید انجام دهند و رویاهای زیادی دارند که باید به فرجام برسانند، البته همه‌ی اینها بماند برای بعد از جشن تولد! اصلا بد نیست که با چند جمله ساده، چند روز پیش از مهمانی، چنین جوی را برای فرزندتان بسازید.
حالا اجازه بدهید 3 دلیل برای اینکه چرا جشن تولد برای رشد و ترقی سالم کودک مهم است، معرفی کنیم.

 

1- تقویت کننده عزت نفس

 

مهم است که به فرزندانتان یاد دهید همیشه مراقب دیگران نیز باشد و در برابر دیگران سخاوتمند و حتی گاهی فداکار باشد. اما بد هم نیست که بگذارید یک بار در سال کمی خودخواه شوند و احساس کنند که انگار در مرکز توجه کل جهان هستند! اینکه کودک ببیند تمام دوستانش برای دیدن او در این روز خاص و تبریک گفتن روز تولدش آمده‌اند، یک حس فوق‌العاده برای او ایجاد می‌کند. شاید برای بزرگ‌ترها اینگونه فعالیت‌ها زیاد انجام شده باشد، و اینگونه کلمات را زیاد شنیده باشند، اما برای بچه‌ها این اطمینان را ایجاد می‌کند که افراد زیادی دوستش دارند و به او توجه می‌کنند.

 

2- ایجاد دوستی‌ها

 

اینکه فقط دوستان صمیمی را دعوت کنید یا تمام همکلاسی‌ها، فقط خانواده و بستگان را دعوت کنید یا تلفیقی از این دو، بستگی به خواست شما و فرزندتان دارد. اما هر دوی اینها به کودک کمک می‌کند که در گروه‌های بزرگتر، اجتماعی شود.

 

این مساله به آن سادگی که شما فکر می‌کنید هم نیست. اجتماعی شدن در یک گروه بزرگ خیلی با چت کردن با دوستان متفاوت است، و این مشکلی است که امروزه برای بسیاری از فرزندان ما به وجود آمده است. کافیست شما تصور کنید که خودتان در بین جمعی از افراد حضور دارید، مجبورید از زمزمه کردن‌های خوصصی با دوستان نزدیک، یا بدگویی از دیگر افراد حاضر در جمع پرهیز کنید. کودکان هم باید به مرور این‌ها را یاد بگیرند، آنها باید یاد بگیرند که اجتماعی باشند و با افراد دیگر در یک جو آرام تعامل کنند، چه در موقعیتی که خودشان میزبان هستند و چه در موقعیتی که در رویداد دوستانشان شرکت کرده‌اند.

 

3- ایجاد خاطره‌هایی که تا آخر عمر به یادگار می‌ماند

 

بچه‌ها حتی اگر در جشن تولد دوستشان شرکت کرده باشند، تا ماه‌ها بعد از خاطرات آن روز تعریف می‌کنند. آنها به نحو شگفت‌اوری تا ماه‌ها و حتی سال‌ها همه جزئیات را به یاد دارند. خود شما چه؟ کمی در مورد جشن‌های روز تولد خودتان در کودکی فکر کنید، کدام یک از آنها بیشتر در خاطرتان مانده است؟

 

 

 

می‌بینیم که جشن تولد می‌تواند برای رشد احساسی و اجتماعی کودک بسیار مهم باشد. بنابراین اگر روز تولد کودک شما هم نزدیک است بد نیست جدی‌تر به برگزاری آن فکر کنید. چندان هم نگران مخارج آن نباشید. توصیه می‌کنیم رسم غلط برگزاری مهمانی‌های تجملاتی را حداقل از جشن تولد کودکتان حذف کنید.

جشن تولد تاثیر شگرفی در بهبود رفتارها و برخوردهای کودکان با والدین و اطرافیانشان دارد. مطالعات تحقیقاتی نشان می دهد کودکان در جشن تولد سیگنال های مثبتی از ذهن خود دریافت می کنند که این امر به چالاکی، قدرت اراده و تمایل به برقراری دوستی های بیشتر می انجامد. این انرژی به راحتی از بین نمی رود بلکه از فرزند به پدر و مادر منتقل شده و در زمان کوتاهی تاثیرات مطلوبی بر رفتارهای اجتماعی او در تعامل با خانواده و جامعه می گذارد.

 

 

 

چگونه تولد لاکچری بگیریم؟

از دیرباز تا به امروز، بسیاری از افراد روز به دنیا آمدن عزیزانشان را جشن می گرفتند. اما همان طور که می دانید، رفته رفته سبک جشن تولد گرفتن به طور کلی تغییر کرده است. اگر در زمان های دورتر، تولد گرفتن به یک دورهمی ساده و خودمانی ختم می شد، اما امروز بسیاری از افراد جشن تولد لاکچری را به جشن های ساده برای تبریک تولد، ترجیح می دهند. اگر شما هم جز این دسته از افراد هستید، با ما در این مطلب همراه باشید تا با یکدیگر طریقه برگزاری جشن تولد لاکچری را یاد بگیریم.

بسیاری از افراد بر این باورند که ریخت و پاش های اضافی برای برگزاری جشن تولد چندان کار خوبی نیست، اما برخی دیگر چنین اعتقادی ندارند و دوست دارند برای برگزاری تولد، هزینه های بسیاری کنند. اگر شما هم جز این دسته از افراد هستید، با ما همراه باشید تا طریقه برگزاری جشن تولد لاکچری را فراگیرید:

برنامه ریزی کنید

برای برگزاری جشن تولد لاکچری، لازم است تا شما برنامه ریزی کنید تا هیچ چیزی را از قلم نیندازید. لیستی از کارهایی که باید انجام دهید را تهیه کنید و گام با گام با هر یک از آن ها پیش بروید. این ابتدایی ترین کاری است که باید در برگزاری جشن تولد لاکچری یا هر جشن دیگری انجام دهید.

 

زمان مناسب برای سفارش کیک را تعیین کنید

همان طور که می دانید، برای برگزاری جشن تولد لاکچری لازم است تا شما یک کیک زیبا، تازه و خوشمزه سفارش دهید. مسلما این سبک از جشن تولد نیاز به یک کیک لاکچری و متفاوت دارد. به همین دلیل لازم است تا شما طراحی های کیک های متفاوت را بررسی کرده و به شیرینی فروشی که کیک های خاص می پزد مراجعه کنید. تعیین روز تحویل کیک بسیار مهم است چرا که کیک شما تازه روی میز پذیرایی قرار می گیرد. همچنین لازم است تا لیستی از خوراکی های پذیرایی را نیز تهیه کنید و نسبت به تهیه آن ها برای روز موعود اقدام نمایید. کاپ کیک، فینگرفودها، میوه های تزئین شده و … می توانند به شما برای پذیرایی از مهمانانتان در جشن تولد لاکچری کمک بسیاری کنند.

 

 

 

تزئین اتاق را فراموش نکنید

برای برگزاری جشن تولد لاکچری، حتما باید از تزئینات مختلفی برای زیباسازی اتاق استفاده کنید. بهترین گزینه برای تزئین اتاق، استفاده از بادکنک های هلیومی است. از آنجایی که این بادکنک ها تا انتهای سقف بالا می روند، می توانند فضای بسیار زیبایی را برای شما ایجاد کنند. از سوی دیگر ریسه های براق و زیبا می توانند تکمیل کننده تزئین اتاق باشد.

 

 

میز و صندلی سفارش دهید

اگر دوست دارید برای برگزاری جشن تولد لاکچری هزینه بسیاری کنید، می توانید میز و صندلی های خاصی را سفارش دهید و فضایی که در اختیار دارید را کاملا به سبکی متفاوت بچینید. خوشبختانه میزهای مهمانی مختلف و زیبایی وجود دارند که شما می توانید آن ها را برای جشن تولد اجاره کنید.

 

 

سالن اجاره کنید

شاید کمی غیرمنطقی به نظر برسد، اما برخی از افراد لازمه برگزاری جشن تولد لاکچری را، اجاره یک سالن زیبا می دانند. اگر مهمان های بسیاری دارید و یا اینکه از صرف هزینه های زیاد برای برگزاری جشن تولد لاکچری، منعی ندارید، می توانید یک سالن زیبا متناسب با مهمانی خود اجاره کنید و تمامی ملزومات جشن را در آن سالن پیاده سازی نمایید.

 

 

 

یک جایگاه مناسب برای صاحب جشن ترتیب دهید

بدون تردید یکی از الزامات برگزاری جشن تولد لاکچری، ایجاد یک جایگاه مناسب برای صاحب جشن است. به این منظور می بایست میزی خاص و متفاوت را در قسمتی از فضا قرار دهید. میز را به خوبی تزئین کنید و در آن بخش از فضا، بادکنک، ریسه ها و تزئینات بسیاری را اعمال نمایید. بدون تردید این قسمت از فضا باید از سایر قسمت ها متفاوت و زیباتر باشد. همچنین به هیچ عنوان نباید چیدمان وسایل و ابزار پذیرایی روی این میز را کوچک بشمارید.

 

 

از تم های لاکچری بهره گیرید

یکی از کارهایی که برای برگزاری جشن تولد لاکچری می توانید انجام دهید، بهره گیری از تم های لاکچری تولد است. اگر می خواهید تولد شما سبکی خاص داشته باشد، می توانید تم تولد پرزرق و برقی را برگزینید و مطابق با آن، جشن را برگزار کنید. برخی ها تم تولد کوئین، کینگ، تاج و … را انتخاب می کنند تا به این صورت بتوانند تولدی کاملا متفاوت را برگزای کنند.

 

 

به لباس هم توجه کنید

پوشیدن یک لباس خاص در یک تولد خاص عضوی جدانشدنی محسوب می شود. اگر می خواهید جشنی متفاوت داشته باشید، حتما لباسی متفاوت طراحی کنید.