خبرخوان

وبلاگ

پیشنهادهایی برای سورپرایز کردن شوهر با ایده های دوست داشتنی برای مردان

اگر دوست دارید همسر خود را وابسته خود نمایید و حس محترم بودن را به او القا کنید و زندگی مشترکتان را از حالت کسالت در آورید ، می توانید او را با انجام کارهای ساده ای غافلگیر کنید . سورپرایز کردن شوهر حس علاقه و احترام را درونش به وجود می آورد و نیاز نیست که هزینه هنگفتی برای آن بپردازید ، شما می توانید در هر محدوده ی مالی،زمانی و مکانی شوهرتان را سوپرایز کنید.

سورپرایز شوهر

لازم است برای سورپرایز کردن شوهرتان حتما علایق و سلیقه او را بشناسید و مطابق با این سلایق ایده های جالب و خوبی را برای سورپرایز کردن شوهرتا ن به کار بگیرید. در این بخش  به بهترین روش های سوپرایز کردن همسر می پردازیم.

 

یک شب رویایی برای همسرتان بسازید

یک ایده ساده و ارزان و رمانتیک که شوهرتان حتما می پسندد این است که بچه ها را به خانه مادرتان بفرستید و فضای خانه را آرام سازید ، غذای و نوشیدنی مورد علاقه همسرتان را تهیه کنید و یک موسیقی ملایم برای پخش بگذارید سپس لباس خواب مورد علاقه همسرتان را بپوشید و یک شب رویایی را با او بگذرانید.

روش های سوپرایز کردن همسر

یک نامه عاشقانه بنویسید

یکی از راه های غافلگیر کردن مردان که برای هر زنی مقدور است ، نوشتن یک نامه عاشقانه و مخفی کردن آن در جیب اوست . شما این نامه را در قالب چند جمله عاشقانه بنویسید تا او دریابد چقدر عاشقش هستید.

 

سورپرایز کردن شوهر با ایده های عالی

ایده های سورپرایز

یک سفر کوتاه مدت برنامه ریزی کنید.

اگربرای سوپرایز همسرتان سفری را برنامه ریزی کرده اید باید مطمئن باشید برنامه یا کاری برای انجام در آن روزها ندارد. این سورپرایز کمی حقه و حواس جمع می خواهد . لازم است 4 روز قبل از سفر همسرتا را غافلگیر سازید و این سفر را تا لحظه آخر از او پنهان نسازید زیرا ممکن است همسرتان مخالفت کند. برای اینکه همسرتان خسته نشود سفر آخرهفته و چند روزه به یکی از شهرهای نزدیک انتخاب کنید.

غذای مورد علاقه شوهر همسرتان را درست کنید

باید بدانید اگر می خواهید همسرتان را وابسته کنید و او را غافلگیر سازید بهترین گزینه درست کردن غذای مورد علاقه ی اوست. شما می توانید دسر ، پیش غذا و غذای مورد علاقه همسرتان را قبل از ورود او به خانه روی میز بچینید و میزغذا را نیز به بهترین شکل ممکن بیارایید انند زمانی که مهمان ویژه ای دارید.همچنین شما می توانید غذایی را تهیه کنید که شوهرتان دوست دارد ولی مدت هاست که نخورده است.

 

چگونه شوهر خود را سورپرایز کنیم؟

بهترین سورپرایز برای مردان

وسایل الکترونیکی برای او بخرید

اگر دوست دارید همسرتان را با خرید هدیه سوپرایز کنید برای او وسایل مختلف الکترونیکی مانند موبایل جدید،یک mp3 پلیر،هدست و... بخرید زیراکه بیشتر مردان همواره تمایل به داشتن وسایل مختلف الکترونیکی دارند. این هدیه را در جایی بگذارید و چیزی بروز ندهید تا وقتی که همسرتان آن را بیابد و سپس از خوشحال شدن او لذت ببرید.

 

شوهر خود را با این ایده های جالب سوپرایز کنید

برنامه ای برای خوشگذرانی کنار دوستانش ترتیب دهید

بهترین روش برای این سورپرایزهمسرتان این است که برنامه ای برای تماشای مسابقه ورزشی با دوستانش بچینید و از آنها بخواهید که برنامه را به صورت راز نگه دارند. شما می توانید بلیط ها را در یک پاکت جایی که شوهرتان ببینید قرار دهید و یا از دوستان او دعوت کنید تا قبل از آمدن شوهرتان به خانه شما بیایند وبا هم او را غافلگیر نمایید.

بازی هایی که کودکان را نابغه می کند

جنگا؛ بازي مهندس‌ها
بازي فكري جنگا يك بازي بسيار ساده ولي در عين حال هوشمندانه است. اين بازي هم مانند سودوكو از بازي‌هايي است كه زمان - يعني والدين فعلي و كودكان قديمي- نداشت. از اختراع اين بازي هم كمتر از 30 سال مي‌گذرد. جنگا از ۵۴ بلوك چوبي هم‌شكل و هم اندازه تشكيل شده است كه طول هر يك از بلوك‌ها سه برابر عرض آن است.

اين اتحاد در شكل و اندازه اين امكان را فراهم مي‌سازد تا با به‌كارگيري اندكي خلاقيت،  اشكال و احجام 3بعدي مختلفي ايجاد كرد و قدرت تمركز، خلاقيت و تجسم فضايي را به‌وسيله آن به رقابت گذاشت. جنگا يكي از محبوب‌ترين بازي‌هاي فكري دنياست به‌طوري كه تا‌كنون بيش از ۵۰ ميليون بازي جنگا، يعني بيش از 7 ميليارد و 200 ميليون قطعه از اين بازي در سراسر دنيا به فروش رسيده است. اگر مي‌خواهيد در آينده مهندس خلاقي داشته باشيد، از حالا او را با جنگا آشنا كنيد.

روبيك؛ براي تجسم  سه بعدي
 مكعب روبيك يك پازل مكانيكي است كه در سال ۱۹۷۴ توسط يك مجسمه‌ساز و پروفسور معمار مجارستاني به نام ارنو روبيك ابداع شد. مكعب روبيك مدل‌هاي بسياري دارد كه از جمله آن‌ها مي‌توان به ۲×۲×۲ (مكعب جيبي)، ۳×۳×۳ (انتقام روبيك)، ۴×۴×۴ و ۵×۵×۵ (روبيك پروفسورها)، ۶×۶×۶ و ۷×۷×۷ اشاره كرد. هر كدام از اين مكعب‌هاي روبيك بسته به سن كودكان مي‌تواند براي آن‌ها سرگرمي فكري بسيار مناسبي باشد كه هم به تجسم 3بعدي آن‌ها كمك مي‌كند و هم حافظه آن‌ها را تقويت مي‌كند. 

بازی های فکری مناسب کودکان,بهترین بازی های فکری کودکان

مكعب روبيك، به تجسم 3 بعدي کودکان كمك مي‌كند و حافظه آن‌ها را تقويت مي‌كند


 پنتابال؛ بهترين بازي دنيا
پنتابال در سال 2004 در كشور سوئد طراحي شد و تا‌كنون برنده 8 جايزه جهاني و بهترين بازي فكري در سال‌های اخیر شده است. اين بازي در عين سادگي، پيچيده و عميق نيز هست و اين قدرت را دارد كه با حركاتي ساده ذهن را بچرخاند و با تاثير بر قشر پيشاني و آهيانه‌اي مغز توانايي تصميم‌گيري، تفكر منطقي، تحليل وضعيت و حل مسئله را افزايش دهد. اين بازي با يك صفحه خالي كه شامل 4 صفحه كوچك‌تر است و قابل چرخش است شروع مي‌شود.

هر بازيكن يك رنگ را انتخاب كرده و در صفحه قرار مي‌دهد و بعد از آن بايد يكي از 4 صفحه كوچك بازي را به سمت راست يا چپ به اندازه 90 درجه بچرخاند. برنده بازي نخستين كسي است كه بتواند 5 مهره همرنگ خود را در يك رديف عمودي، افقي يا مورب پشت سر هم قرار دهد. اين بازي در مدت كوتاهي كه ابداع شده نظر بسياري از مردم دنيا را به‌خود جلب كرده و اكنون رقابت‌هاي جهاني  نيز دارد!  

بازي فكري,بازي فكري برای کودکان

پنتابال بهترين بازي فكري در سال‌های اخیر شده است


سودوكو؛ اختراع ژاپني‌هاي باهوش
سودوكو مخفف يك واژه ژاپني يعني سوجي وا دوكوشين ني كاگيرو به معني «ارقام بايد تنها باشند» است. اين بازي ريشه‌اي ژاپني دارد ولي تقريبا 30 سال است كه مردم ملت‌هاي ديگر جهان هم با آن آشنا شده‌اند و در حال حاضر يكي از محبوب‌ترين بازي‌هاي فكري سراسر دنياست. هرچند سودوكوي اصلي يك جدول 9 در 9 است ولي انواع ساده‌تر آن هم كه با جداول كوچك‌تر هستند وجود دارد و شما مي‌توانيد براي كودكان دبستاني خود از آن‌ها استفاده كنيد.   

 

 

بازي فكري,بازي فكري برای کودکان

سودوكو، يكي از محبوب‌ترين بازي‌هاي فكري سراسر دنياست


ماز؛ راهت را پيدا كن
مازها يكي از بهترين ابزارها براي تقويت قوه جهت‌يابي و تجسم فضايي كودكان هستند. البته براي هر سني ماز خاصي وجود دارد و بعضي از مازها حتي براي بزرگسالان هم گيج‌كننده‌اند. پس بهتر است حواس‌تان موقع بازي به اين نكته باشد.    

بازي فكري,بازي فكري برای کودکان

مازها يكي از بهترين ابزارها براي تقويت قوه جهت‌يابي و تجسم فضايي كودكان هستند

 

فروشگاه اینترنتی چیست ؟

سؤالی که ممکن است برای خیلی از شما پیش بیاید این است: چرا باید شرکت سُنتی خودم را به شرکت اینترنتی تبدیل کنم؟

ابتدا، اجازه دهید مطلبی را روشن کنیم. در این مقاله، منظور ما از «شرکت سنتی»، شرکتی است که در مکانی فیزیکی واقع شده و فروشش یا از طریق حضور مشتریان صورت می‌گیرد یا از طریق ایمیل و تلفن. در کل، منظور ما شرکتی است که فروش اینترنتی ندارد. البته، روز‌به‌روز از تعداد این شرکت‌ها کاسته شده و به شرکت‌های اینترنتی اضافه می‌شود.

اگر شما هم صاحب کسب‌و‌کاری هستید، حتما خیلی درباره‌ی مزایای تبدیل کسب‌و‌کار خود به کسب‌و‌کار الکترونیکی شنیده‌اید. شاید این کار به نظر خیلی از افراد خطرناک یا پیچیده باشد. اما فواید زیادی در فروش یا فعالیت تجاری آنلاین وجود دارد. در ادامه‌ی مقاله به ۹ مورد از مهم‌ترین مزایای فروشگاه اینترنتی اشاره خواهیم کرد.

۱. حضور در اینترنت، تصویر بهتری از شرکت‌تان ارائه می‌دهد

فقط همین دلیل می‌تواند برای راه‌اندازی یک وب‌سایت جدید و شروع فروش اینترنتی کافی باشد. بدون داشتن وب‌سایت، وبلاگ یا هر نوع حضور اینترنتی، مشتریان نمی‌توانند متوجه شوند شما چقدر در کارتان جدی هستید. امروزه، شرکت‌های کوچک و بزرگ در هر صنعتی که باشند، سعی می‌کنند حضور پُررنگی در اینترنت داشته باشند.

۲. دسترسی به خدمات شرکت شما ۲۴ ساعته می‌شود

یکی از مزایای فروشگاه اینترنتی این است که از هر کجا و در هر زمان به آن دسترسی دارید

با اینکه خیلی از فروشگاه‌ها، پمپ‌بنزین‌ها و بیمارستان‌ها خدمات ۲۴ ساعته ارائه می‌دهند، اما این کار برای خیلی از کسب‌و‌کارها غیرممکن است. البته، بهتر است بگوییم این کار بدون اینترنت غیرممکن است. یکی از مهم‌ترین مزایای فروشگاه اینترنتی این است که این امکان را برای مشتریان فراهم می‌آورد که هر زمانی از شبانه‌روز و در هر مکانی، سفارش‌های خود را ثبت کنند. تصور کنید این امر چقدر می‌تواند برای کسب‌و‌کار شما سوددهی داشته باشد.

۳. می‌توانید خدمات بهتری به مشتریان ارائه دهید

اینترنت به شما این امکان را می‌دهد تا به سؤالات مشتریان پاسخ دهید، وبینارهایی برای فروش یا تبلیغات برگزار کرده و به مشکلات مشتریان رسیدگی کنید. همه‌ی این کارها بدون اتلاف وقت انجام می‌شوند. فقط کافی است یک بار ویدئویی یا لیستی از سؤالات رایج تهیه کنید و سال‌ها مشتریان‌تان را برای دریافت پاسخ‌شان به صفحه‌ی مربوط به آنها ارجاع دهید. با این کار، نه تنها در وقت خود صرفه‌جویی می‌کنید بلکه خدمات بهتری نیز به مشتریان ارائه می‌دهید. مشتریان معمولا دنبال اطلاعات خاصی می‌گردند. معمولا اطلاعاتی که برای آنها مهم است به دو دسته تقسیم می‌شود:

 • اطلاعاتی برای تصمیم‌گیری قبل از خرید
 • حل مشکلی که در هنگام فرایند خرید بروز می‌کند

شما می‌توانید با ایجاد وب‌سایت، تمامی اطلاعاتی را که مشتریان به آن نیاز دارند، درست موقعی که به آن نیاز دارند در اختیارشان بگذارید. این یعنی تماس‌های تلفنی برای حل مشکلات کمتر می‌شوند و فروش افزایش پیدا می‌کند.


حتما بخوانید: ۳ گام اساسی برای راه‌اندازی یک سایت فروشگاه آنلاین

۴. برای راه‌اندازی استارتاپ، هزینه‌ی کمتری لازم دارید

یکی از مزایای فروشگاه اینترنتی، کم بودن هزینه‌‌ی راه‌اندازی کسب‌و‌کار اینترنتی است. نیازی به خرید ملک، خودرو و لوازم اداری نیست و فقط به تعداد محدودی کارمند احتیاج دارید. فقط کافی است سایت‌تان را آماده کرده و کسب‌و‌کارتان را راه‌اندازی کنید. اگر قبلا شرکتی سنتی داشته‌اید، این تغییر می‌تواند خیلی راحت‌تر انجام شود. شما به فروش همان محصولات قبلی که به اندازه‌ی کافی هم از آن در اختیار دارید، ادامه می‌دهید و اینترنتی شدن فقط باعثِ افزایش تعداد مشتریان‌تان می‌شود.

شما می‌توانید با هزینه‌ی خیلی کمی وب‌سایتی طراحی و راه‌اندازی کنید. سکوهای آماده‌ای مانند وردپرس (self-hosted WordPress blog) در اینترنت وجود دارند که این امکان را به شما می‌دهند خودتان سایت‌تان را طراحی کنید.


حتما بخوانید: 5 مهارت ضروری برای راه‌اندازی کسب و کار آنلاین

۵. تمام فاصله‌ها از بین می‌روند

از مزایای فروشگاه اینترنتی این است که با یک کلیک مشتری را به شما وصل می‌کند

 .  

یز می‌‌توانید به صورت اینترنتی مدیریت کنید. از این فعالیت‌‌ها می‌توان به پرداخت صورت‌حساب‌ها و قبوض، ردیابیِ سفارشات و فرستادن کالاها نام برد. از دیگر کاربردهای اینترنت، پاسخ‌دهی سریع و آسان به سؤالات و مشکلات مشتریان از طریق سؤالات رایج و انجمن‌های آنلاین است.

۸. می‌توانید بازار جهانی را هدف بگیرید

شرکت‌ها و فروشگاه‌های سنتی فقط می‌توانند پذیرای تعداد محدودی مشتری در زمان‌های خاصی باشند، بگذریم از اینکه خیلی از افراد اصلا خیلی از این شرکت‌ها را نمی‌شناسند و از وجودشان بی‌اطلاع هستند. با داشتن یک وب‌سایت خوب، در هر لحظه صدها و حتی هزاران نفر می‌توانند از فروشگاه اینترنتی شما بازدید کنند. تصور کنید اگر بتوانید کالاها و خدمات خود را به تعداد نامحدودی از افراد مشتاق معرفی کنید، تجارت شما می‌تواند چقدر رونق بگیرد!

البته توانایی برخوردار بودن از هزاران بازدیدکننده تفاوت زیادی با داشتن هزاران بازدید کننده دارد. برای برخوردار شدن از مزایای فروشگاه اینترنتی باید همان کارهایی را انجام دهید که شرکت‌های سنتی انجام می‌‌دهند: بازاریابی و تبلیغات. باید بیاموزید چطور می‌توانید ترافیک وب‌سایتِ فروشگاه اینترنتی خود را افزایش دهید. یکی از روش‌های مؤثر و کم‌هزینه در این راه، استفاده از رسانه‌های اجتماعی برای معرفی و تبلیغ وب‌سایت‌تان است.


حتما بخوانید: راهنمای قدم به قدم ایمیل مارکتینگ

۹. سرعت پاسخ‌دهی شرکت افزایش می‌یابد

یکی از مزایای فروشگاه اینترنتی این است که به شما اجازه می‌دهد به سفارش‌های خرید، پیشنهادات و دیگر نیازهای مشتریان به سرعت و در لحظه پاسخ دهید. فروشگاه‌های اینترنتی سفارش‌های مشتریان را ثبت و تأیید می‌کنند. در فروشگاه‌ها یا شرکت‌های سنتی، ثبت سفارش‌ها معمولا از طریق تماس تلفنی انجام می‌گیرد و روند ثبت و پیگیری آن توسط کارمندان انجام می‌شود. بسته به میزان کارهای روزانه‌ی کارکنان، رسیدگی به سفارش ممکن است روزها طول بکشد. اما فروشگاه‌های اینترنتی با داشتن یک اپلیکیشن مناسب به شما این امکان را می‌دهند که نه تنها سفارش‌‌ها، بلکه موجودی انبار، تعداد فروش روزانه و هر چیز دیگری را که لازم دارید، به سرعت چک کنید. پاسخ‌دهی سریع به نیازهای مشتریان، برای آنها رضایت به همراه دارد و برای شما کار اداری کمتر.

روز دختر
روز دختر سال ۹۹ چه روزی است؟ + عکس

۳ تیر ۱۳۹۹ روز دختر و به مناسبت ولادت حضرت معصومه سلام الله علیها نامگذاری شده است. روز دختر در تقویم شمسی سه شنبه، ۳ تیر ۱۳۹۹، مصادف با ۱ ذی القعده ۱۴۴۱ و مطابق با ۳ ژوئن ۲۰۲۰ است

به گزارش ایمنا روز اول ماه ذی‌القعده، مصادف با روز ولادت حضرت فاطمه معصومه (س) به نام روز دختر نامگذاری شده است. حضرت معصومه (س) در روز اول ذی‌القعده سال ۱۷۳ هجری در شهر مدینه چشم به جهان گشودند. روایت است که برادر بزرگوار حضرت معصومه (س)، حضرت امام رضا (علیه السلام) ایشان را معصومه صدا می‌کردند و جدشان امام صادق (علیه السلام) قبل از تولد ایشان، حضرت معصومه (س) را به «کریمه اهل بیت» ملقب نمودند. دلیل نام گذاری میلاد حضرت معصومه به عنوان روز دختر در ظاهر ریشه در ازدواج نکردن آن حضرت و مجرد بودنشان دارد اما در باطن نیز در پی معرفی الگویی برجسته برای دختران مسلمان و به ویژه شیعه اهل بیت است.

تاریخ دقیق روز دختر در سال ۹۹

تاریخ روز دختر سال ۱۳۹۹ مصادف با سه شنبه ۳ تیر ۱۳۹۹ برابر با یکم ذی‌القعده ۱۴۴۱ و ولادت حضرت معصومه (س) است‌. زندگینامه حضرت معصومه (س) ‌از اینجا بخوانید.

روز دختر در ایران

روز دختر در ایران بهانه‌ای است برای گرامیداشت مقام دختر و آشنایی آنان با نحوه صحیح زندگی با بهره‌گیری از فرهنگ ایرانی و اسلامی، این روز در رسانه‌های خبری و اجتماعی نیز بازتاب وسیعی دارد.

تاریخچه روز دختر در ایران

در سال ۱۳۸۵ رویدادی تأثیرگذار برای دختران کشورمان اتفاق افتاد. شورای عالی انقلاب فرهنگی، بر اساس پیشنهاد فرهنگسرای دختران، روز مبارک تولد حضرت فاطمه معصومه (س)، کریمه اهل بیت را به عنوان «روز ملی دختران» تصویب و اعلام کرد و بر همین اساس نیز طی جشنی در روز میلاد آن حضرت، اولین سالروز ملی دختران گرامی داشته شد و فرهنگسرای دختران به عنوان دبیرخانه دائمی روز ملی دختران انتخاب شد.

بدون تردید، توجه به اهمیت و ضرورت این روز و فرصت‌های آن، همچنین دقت به وضعیت دختران در جامعه که برای اصلاح و بهبود آن به عزم و اهتمام ملی نیاز است، می‌تواند از روز ملی دختران، فرصتی مغتنم برای کار جمعی در مورد دختران بسازد که زمینه‌های حرکت‌های بزرگ و تغییر و تحولات درخشان برای توسعه و بهبود زندگی دختران را فراهم نماید. این فرصتی است که شاید لازم بود خیلی پیش از اینها اتفاق می‌افتاد و اکنون که زمینه آن فراهم شده است، بی توجهی به آن، با توجه به سرعت تحولات حوزه مسائل زنان و دختران، ممکن است زیان‌های فرهنگی اجتماعی بزرگی را به همراه داشته باشد.

برنامه‌های روز دختر در ایران

هر سال در روز دختر برنامه‌های متنوع فرهنگی با هدف تکریم دختران در ایران برگزار می‌شود.

روز جهانی دختر سال ۲۰۲۰

روز جهانی دختر بچه‌ها (International Day of Girl Child) در تاریخ ۱۱ اکتبر برابر با ۲۰ مهر هر سال برگزار می‌شود که این تاریخ به نام روز جهانی دختر شناخته می‌شود.

روز دختر

نام‌گذاری روز دختر در جهان قدمت زیادی ندارد و از سال ۲۰۱۲ توسط سازمان ملل به صورت رسمی آغاز شده و هدف آن ایجاد فرصت‌های اجتماعی، بهبود وضعیت تغذیه و سلامت دخترها ذکر می‌شود.

علت نامگذاری روز جهانی دختر در ۱۱ اکتبر

با وجود کمپین‌های متعدد، هر شخص دلایل خاصی را برای وجود روز جهانی دختر اعلام می‌کرد، هدف از نامگذاری روز جهانی دختران در ۱۱ اکتبر ایجاد فرصت‌های بیش‌تر اجتماعی، بهبود وضعیت تغذیه و سلامت دختر خانم‌ها و رفع نابرابری‌ها ذکر می‌شود و چندین دلیل وجود داشت که باعث شد نظر سازمان ملل به آنها جلب شود:

 • حمایت از عدم ازدواج اجباری برای دختران
 • حمایت از عدم خشونت علیه دختران و زنان
 • بهبود سطح آموزشی و عدم ازدواج کودکان دختر

بر اساس آمار رسمی سازمان یونیسف، دختران در سراسر جهان با تبعیض‌های گوناگونی مواجه هستند:

 • ۳۴ میلیون دختربچه در سراسر جهان به آموزش ابتدایی دسترسی ندارند.
 • در سراسر جهان حدود ۲۰۰ میلیون دختر ختنه شده‌اند. هر سال سه میلیون دختر در کشورهای مختلف جهان در معرض خطر ختنه شدن قرار دارند.
 • دختران پنج تا ۱۴ سال در روز ۵۵۰ میلیون ساعت در خانه کار می‌کنند. رفت و روب، آشپزی یا حتی آوردن آب از چاه یا چشمه. ساعاتی که پسران پنج تا ۱۴ ساله صرف کارهای خانه می‌کنند، پنجاه درصد کمتر از دختران است.
 • هر سال ۱۲ میلیون دختر خردسال در نقاط مختلف جهان مجبور به ازدواج می‌شوند و در حال حاضر از هر پنج زن در جهان یکی زیر ۱۸ سال ازدواج کرده است.
 • بسیاری از این افراد مورد بدرفتاری روحی و خشونت جنسی همسران خود قرار می‌گیرند. دخترانی که زود ازدواج می‌کنند در سنین پایین به عنوان مثال در ۱۲ سالگی باردار می‌شوند و بسیاری از آنها به دلیل بارداری و زایمان تا پایان عمر از مشکلات سخت جسمی خود رنج می‌برند.

برنامه‌های روز جهانی دختر

کشورهای مختلف در روز جهانی دختر مراسم و گردهمایی‌های مختلف و متنوعی را برگزار و برخی از آن‌ها از طرف سازمان ملل کمک‌هایی دریافت می‌کنند. از جمله این برنامه‌ها در سال‌های اخیر می‌توان به برگزاری کنسرت موسیقی در هندوستان، گرد هم‌آیی و مراسم دختران استرالیایی، برنامه‌ی فوتبال دختران آفریقای جنوبی، تئاترهای مخصوص روز دختر در انگلستان و برگزاری کمپین‌های زبان بدن و سلامت ذهنی برای دختران اشاره کرد.

روز دختر

در این روز جهت جلب رضایت دختران و حمایت از موضوعات مطرح شده، در مکان‌ها و ساختمان‌های تاریخی و مدرن جشن و نورپردازی انجام می‌شود؛ برای مثال، آبشار نیاگارا در این روز، به رنگ مورد علاقه دختران یعنی صورتی در می‌آید و همچنین برج بلند مخابرات برلین نیز در این روز نمای این برج را به رنگ صورتی تغییر می‌دهد.

روز دختر در ایران باستان

در ایران باستان پنجم اسفند ماه که سپندارمذگان یا سپندارمذ یا اسفندگان نامیده می‌شد را به عنوان روز زمین، روز دختر، روز مادر و روز زن جشن می‌گرفتند و روزی که مختص به دختر باشد، در تقویم ایران باستان یافت نشد.

هدیه برای روز دختر

برگزاری مراسم روز دختر گاه با هدیه دادن به دختران همراه است، هدیه برای روز دختر می‌تواند شامل سه بازه‌ی سنیِ کودکان، نوجوانان و جوانان باشد، معمولاٌ بهتر است برای بازه‌ی سنی ۳ تا ۶ سال، ۷ تا ۱۰ سال، ۱۱ تا ۱۴ سال، ۱۵ تا ۱۷ سال، ۱۸ تا ۲۰ سال و ۲۱ سال به بالا به هدایای متفاوتی اندیشیده شود و بهتر است موقعیت اجتماعی و علایق افراد در نظر گرفته شود.

در ادامه لیستی از هدایای پیشنهادی برای روز دختر معرفی شده است:

 • دستبند
 • بالشتک مهتابی
 • ساعت هوشمند
 • عروسک‌های پشمالوی بزرگ
 • دفتر خاطرات
 • اسپیکر لمسی بی‌سیم
 • مونوپاد
 • ست ساعت و کیف پول چرم
 • باکس شکلات
 • کلکسیون لاک ناخن
 • سر کلیدی حکاکی شده
 • مجموعه کامل لوازم آرایشی
 • گلدان پر از گل
 • هدفون با طرح گل
 • شارژر گوشی قابل حمل (پاوربانک)
 • بابلیس (دستگاه حالت دهنده مو)
 • کوله پشتی
 • چاپگر فوری عکس
 • عطر و اودکلن
 • گارد تلفن همراه
 • پازل سفارشی
 • کارت هدیه
 • دمپایی روفرشی عروسکی
 • کاپشن چرم
 • قاب عکس
 • جعبه زیورآلات موزیکال
 • کفش و لباس
 • ماگ جادویی
 • مجسمه چینی
 • کتاب

هدیه برای دختر بچه‌ها

 • عروسک
 • خمیربازی
 • کتاب رنگ آمیزی
 • کتاب داستان‌های شبانه
 • هدایای آموزشی
 • کیف دستی با لوازم جانبی کودکانه
 • کیف لوازم آرایشی کودکانه
 • لباس و وسایل آشپزی اسباب بازی
 • رنگ‌های انگشتی
 • حروف الفبای آهن ربایی
 • اکسسوری‌های مو

هدیه دست ساز دخترانه

 • بوک مارک کتاب
 • هدبند پارچه‌ای
 • قاب عکس سفارشی
 • کیف دست دوز
 • کیت تراریوم (باغ شیشه‌ای)
آتش بازی

آتش بازی کاریست تفریحی و نمایشی که توی بعضی از کشورها توی جشن ها و شادمانی ها انجام میشه.

البته مسابقاتی هم در این زمینه برگزار میشه.

تصمیم گرفتیم که براتون مطالبی آماده کنیم بیشتر با این مقوله آشنا بشین.

مطالبی که در این مقاله میخونیم:

 • تاریخچه آتش بازی
 • انواع لوازم آتش بازی و محصولاتش
 • کاربردهای محصولات آتش بازی

تاریخچه آتش بازی

تاریخچه آتش بازی از سالهای قبل به چین برمیگرده.
این کشور در روز جشن های پادشاهی و اعیاد سال جدید این پدیده رو معرفی کرد.
بعد از اون در زمان فعلی کشورهای اروپایی و آمریکایی با تماشای این مراسم زیبا به فکر خرید و استفاده ازش و حتی ساختن تو کشور خودشون و بهره بردن ازش تو جشن های ملی خودشون شدن.

در ایران آتش بازی از سمت نهادهای حکومتی و شهرداری ها توی عیدها و جشن های رسمی و مذهبی انجام میشه.
مثلاً چهارشنبه سوری یکی ازین جشن هاست.

 انواع  لوازم آتش بازی و محصولاتش

لوازم آتش بازی به ۲ دسته زمینی و هوایی تقسیم میشن.

آتش بازی زمینی هم دو نوع سرد و گرم رو شامل میشه.

آتش بازی هوایی هم شامل انواع توپ های بازشو که در ارتفاع مشخصی در آسمان منفجر و ترکیبی از نور و آتش ایجاد میکنن.

محصولات آتش بازی

وسایل آتش بازی چهار جلوه اصلیِ صدا، نور، دود و مواد شناور رو به صورت زمینی و هوایی ایجاد میکنن.
این وسایل برای سوزوندن با شعله های رنگی و جرقه های قرمز، نارنجی، زرد، آبی، بنفش و نقره ای طراحی میشن.
مراسم آتش بازی در سراسر جهان رایجه و تو خیلی از مراسمای فرهنگی و جشن ها مورد استفاده قرار میگیره.

این محصولات رو میشه به آبشارهای گرم و سرد، چرخونک، فرفره و فلاشر تقسیم کرد.

 

کاربردهای محصولات آتش بازی

از وسایل آتش بازی در ایران در اعیاد مذهبی، جشن عروسی ها (تالارها)، چهارشنبه سوری و … استفاده میشود.

در خارج از کشور هم معمولاً در جشن های سال نو مراسم آتش بازی دارند.
مثلاً در تایلند فستیوال آتش بازی دارند که در تاریخ ۲۴ و ۲۵ می در شهر پاتایا برگزار میشود.
کشورهای ژاپن، هند و سنگاپور هم به ترتیب بیشترین فستیوال های آتش بازی را دارند.

طرز درست کردن شاخ تم تولد یونیکورن
درست کردن شاخ تم تولد یونیکورن

 با درست کردن شاخ تم تولد یونیکورن شما به راحتی می توانید شاخ یونیکورن را برای جشن زیبای خاص خودتان درست کنید. این کاردستی یک کار سرگرم کننده است و اگر همراه با کودکان باشد سرگرم کننده تر هم می شود.

چه بخواهید یک شاخ یونیکورن کاغذی درست کنید، یا با استفاده از کلاه تولد این کار را انجام دهید، یا یک هد بند فومی شاخ تم تولد یونیکورن درست کنید، به راحتی می توانید خودتان یک شاخ یونیکورن فوق العاده بسازید.

لوازم درست کردن شاخ تم تولد یونیکورن-

مراحل درست کردن شاخ تم تولد یونیکورن

لوازم مورد نیاز:

– قیچی

– کاغذ ضخیم

– خط کش

۱- یک کاغذ ضخیم تهیه کنید. برای درست کردن این شاخ یونیکورن به یک کاغذ نسبتا ضخیم نیاز خواهید داشت. مقوای جلد یک کتاب، یا یک کارت پستال می تواند بهترین انتخاب باشد.

– شما می توانید از کاغذ های تزیینی برای درست کردن شاخ یونیکورن خود استفاده کنید.

برش مخروطی کاغذ-

۲- کاغذ را به شکل یک مخروط ببرید. یک سه گوش بزرگ با حلالی در پایین آن بر روی کاغذ بکشید. در امتداد قسمت بیرونی سه گوش کاغذ را با قیچی برش دهید. سپس، قسمت نوک تیز بالای سه گوش را ببرید تا بالای آن صاف شود.

۳- کاغذ را به شکل مخروط بپیچانید. از یک طرف سه گوش شروع کنید و آن را در جهت سمت دیگر آن بپیچانید، سه گوش کاغذی را به شکل یک مخروط در بیاورید. قسمت بیرونی مخروط را بچسبانید تا یک سر کاغذ محکم بر روی سمت دیگر آن قرار گیرد. سپس برای اطمینان بیشتر یک تکه چسب نواری دیگر به قسمت درونی درز آن بچسبانید.

لوله کردن کاغذ شاخ تم تولد یونیکورن-

۴- یک بند کشی یا یک ربان به آن وصل کنید. با استفاده از چسب حرارتی ربان یا بند کشی را به قسمت بدنه ی اصلی شاخ بچسبانید. یک سر ربان یا کش را به داخل یک سمت شاخ خود بچسبانید، سپس همین کار را برای سمت دیگر آن تکرار کنید.

لوله کردن کاغذ شاخ تم تولد یونیکورن-

۵- شاخ یونیکورن خود را تزئین کنید. شما می توانید شاخ یونیکورن خود را تزئین کنید تا کار خود را به نحو احسن تمام کرده و شاخ خود را خاص سازید و در کنار دیگر لوازم تولد استفاده کنید.. خلاق باشید و به سلیقه ی خود آن را تزئین کنید. با استفاده از چیز های زیادی می توانید شاخ یونیکورن خود را تزئین کنید. مثل:

تزیین شاخ تم تولد یونیکورن-

– رنگ

– ربان ها

– اکلیل

– استیکر ها

– ماژیک یا مداد شمعی

کلاه تولد-

درست کردن شاخ تم تولد یونیکورن با کلاه تولد

۱- یک کلاه تولد تهیه کنید. برای درست کردن شاخ یونیکورن خود به یک کلاه تولدی که با مقوای نازک درست شده است، نیاز دارید. که می توانید از لوازم تولد فروشی ها یا فروشگاه ها آن را تهیه کنید.

۲- کلاه تولد را باز کنید. محل اتصال کلاه تولد را پیدا کنید، و آن را باز کنید تا بتوانید آن را صاف کنید. اگر به کلاه تولد چسب زده شده است، چسب را باز کنید یا به آرامی آن را ببرید تا آن را باز کنید. اگر کلاه با چسب مایع به هم چسبیده است با دقت با استفاده از یک قیچی آن را از هم جدا کنید. سپس کلاه تولد را باز کنید تا صاف شود.

باز کردن کلاه تولد

۳- آن را محکم و تنگ تر بپیچید. برای درست کردن این شاخ یونیکورن، باید مجددا کلاه را رول کنید اما محکم تر و تنگ تر از قبل. از یک طرف کلاه شروع کنید و آن را به سمت طرف دیگر رول کنید و رولی محکم تر و تنگ تر ایجاد کنید. به رول کردن کلاه ادامه دهید تا یک مخروط تمیز و باریک داشته باشید.

لوله کردن کلاه تولد-

۴- کلاه را با چسب به هم بچسبانید. با استفاده از چسب حرارتی کلاه شاخ مانند خود را محکم به هم بچسبانید. با استفاده از چسب مایع حرارتی یا چند تکه چسب نواری لبه ی برونی کلاه تولد را بر روی بدنه ی آن بچسبانید.

چسباندن کلاه با چسب حراراتی-

۵- شاخ یونیکورن خود را بر روی سرتان بگذارید. قسمت بدنه ی شاخ را در بالای پیشانی خود قرار داده و بند کشی آن را به پشت سر خود بکشید تا شاخ تم تولد یونیکورن خود را بر سر بگذارید.

درست کردن شاخ تم تولد یونیکورن با فوم

۱- یک ورق فوم ۹ در ۱۲ تهیه کنید. برای درست کردن هد بند شاخ تم تولد یونیکورن فومی به یک ورقه بزرگ فوم نیاز دارید. می توانید آن را از لوازم التحریر فروشی ها یا فروشگاه ها خریداری کنید.

لوله کردن کاغذ فومی-

– ورقه های فومی ای که خود حالت چسبندگی دارد برای این منظور بهتر می باشد.

۲- خطی مورب (قطر آن) بر روی فوم بکشید. بر پشت ورق فوم با استفاده از یک خط کش از گوشه ی بالایی سمت چپ آن خطی مورب به گوشه ی پایینی شمت راست آن بکشید. (قطر مستطیل)

۳- با استفاده از قیچی در امتداد خط کشیده شده آن را برش دهید. با قیچی در امتداد خطی که کشیده اید فوم خود را برش دهید. در نهایت مثلثی خواهید داشت که یک گوش آن صاف می باشد.

برش کاغذ فومی

۴- فوم را به شکل مخروط رول کنید. از گوشه ی سمت چپ پایینی فوم شروع کنید و آن را در جهت گوشه ی سمت راست پایینی رول کنید تا شکل مخروطی به خود گیرد. رول کردن را ادامه دهید تا گوشه ی بالایی آن کاملا به دور مخروط رول شده باشد.

لوله کردن کاغذ فومی-

۵- فوم را با چسب حرارتی بچسبانید. با استفاده از چسب حرارتی از بالا تا پایین مخروط را چسب بزنید تا مخروط شما باز نشود. همچنین می توانید کمی چسب حرارتی درون مخروط بزنید تا پایین مخروط را محکم نگه دارد.

۶- پایین مخروط را تمیز ببرید. با استفاده از قیچی قسمت پایین مخروط را تمیز ببرید تا صاف و یکدست شود و بتواند صاف بر روی یک میز قرار گیرد.

۷- حاشه هایی در پایین مخروط با قیچی برش دهید. با قیچی برش های ۴/۱ اینچی در پایین مخروط ایجاد کنید.

برش زدن شاخ تم تولد یونیکورن-

۸- دایره ای از باقی مانده های فوم ببرید. با استفاده از باقی مانده های فوم دایره ای به اندازه ی ۲/۱ اینچ بزرگتر از قطر قسمت پایین مخروط ببرید.

۹- فوم را بر روی یک تل بچسبانید. یک تل پلاستیکی تهیه کنید تا شاخ خود را بر روی آن بچسبانید. با چسب حرارتی فوم دایده ای شکل را بر مرکز بالای تل بچسبانید. سپس مخروط را بر بالای تل عمود بر روی فوم دایره ای قرار دهید. با چسباندن هر یک از حاشیه ها بر روی دایره، مخروط را بر روی دایره سوار کنید.

برش زدن شاخ تم تولد یونیکورن-

۱۰- شاخ فومی خود را تزئین کنید. با تزئین کردن این شاخ، هدبند شاخ یونیکورن خود را خاص تر جلوه دهید. خلاقیت به خرج دهید و آن را به زیبایی تزئین کنید.

– از نگین های رنگی بر روی شاخ و هدبند خود استفاده کنید.

– در نوک بالای شاخ خود ربان هایی زیبا آویزان کنید.

– با استفاده از چسب اکلیلی روی شاخ خود را تزئین کنید.

آماده شدن شاخ تم تولد یونیکورن-

نکاتی برای جشن تولد کودکان نوپا
 

کودکان نوپا (سنین 2-4) در سن بسیار خوبی برای شروع به لذت بردن از جشن تولد با دوستان کوچکشون هستند.شما هم می تونید یه جشن تولد  شاد و به یاد موندنی رو برای کوچولو هاتون برگزار کنید و به اونها کمک کنید تا از این تجربه جدیدشون لذت ببرند.

اما از کجا شروع کنید؟ نگران نباشید با این دستور العمل ها شما موفق خواهید شد.

 مهمونای کوچولوتون رو کم کنید!

بیشتر از 3 یا 4 کودک همسن و سال کودک شما معمولا باعث  ایجاد آشفتگی در مراسم و غیر قابل کنترل شدن اوضاع خواهند شد..خواهر یا برادری که هم سن و سال کوچولوتون هست رو هم جزو مهمونا حساب کنید. اما اگه اختلاف سنی اونها زیاده میتونه براتون یه کمک باشه تا یه مهمون کوچولو.پس سعی کنید در انتخاب مهمونا دقت کنید و تعداد مهمونای کوچولوتون از 4 نفر بیشتر نباشه.دعوت کردن بچه های بیشتر رو به سالهای بعد موکول کنید.

استرس وارد نکنید!

برگزار کردن یه جشن تمام وکمال و استرسی که شما دارین می تونه حتی قبل از شروع جشن به کودکتون منتقل بشه و اون رو عصبی کنه.

بچه ها تو این سن از بازی و شادی و خوراکی های خوشمزه تو جشن تولدشون  و همچنین حظور شما کنار خودشون لذت می برند.کودکان نوپا هنوز موجودات سازمان یافته ای نیستند.بنابر این اگر یه برنامه قابل انعطاف براشون ترتیب بدید هم شما و هم اونها لذت بیشتری می برید.

اجاره کردن گروه های سرگرمی برای این سن مناسب نیست.به دلیل  لباسهای متفاوتی که می پوشن و نقاب هایی که دارند ممکنه باعث ترسیدن کودک بشن.

اگر یه دوست قصه گو یا کسی که بتونه سازی رو بنوازه و از فامیلها یا دوستانتون باشه تو مراسمتون داشته باشین خیلی بهتره.اون شخص بهتره کسی باشه که کودکتون باهاش آشنایی داره و احساس صمیمیت می کنه.

زمان رو کوتاه کنید!

بهتر اینه که ساعات جشن کوتاه باشه تا کودک احساس خستگی نکنه و در تمام مراسم شاداب و سر حال باشه.

در طول مراسم بازیهای حرکتی و بازیهایی همراه با آهنگ برای کودکان در نظر داشته باشید تا سرگرم بشن و مراسم تولد برای اونها کسل کننده نباشه.

خونه خودتون!

بهترین مکان برای برگزاری جشن تولد کودک در این سن خونه خودش یا پدر بزرگ یا یکی از فامیل های نزدیکه که بارها به اونجا رفته و اونجا رو می شناسه.این طوری احساس راحتی و آشنایی بیشتری می کنه.

اما خانه های بازی هم مکان خوبی برای برگزاری جشن تولد هستن چون بچه ها آزادی عمل بیشتری دارن و شما هم لازم نیست نگران تمیز کردن خونه باشید.

به سلیقشون احترام بزارید!

کوچولوهای شما اونقدری بزرگ هستن که بفهمن جشن تولدشون یه روز مهم و یه مهمونی خاص و متفاوت با مهمونیای دیگه هست.پس غذا ها و خوراکی هایی که دوست دارند آماده کنید و کاراکتر ها و اسباب بازیها و وسایلی رو که دوست دارند تو مهمونی استفاده کنید. بهتر اینه که غذا ها ساده و رنگارنگ باشن میتونین اجازه بدین که کوچولو ها تو تزئین غذا ها و یا دکور کردن محل تولد به شما کمک کنند. یادتون باشه که این جشن تولد شماست و قراره که از جشنش لذت ببره.

باز کردن هدایا

جمع بچه ها همیشه علاقه به هیجان و سر و صدا دارند و هنگام باز کردن هدایا معمولا شروع به برداشتن هدایا می کنند. این موضوع ممکنه باعث ایجاد درگیری بین کودک شما و دوستانش بشه.بهتر این هست که هدایای کوچکی برای مهمانها در نظر بگیرین که از طرف فرزند شما به اونها تقدیم بشه و بچه ها رو از  هدایای کودکی که تولدش هست دور نگه دارین این کار باعث می شه که کودک آرامش بیشتری داشته باشه و از اینکه هدایاش توسط دوستانش ربوده می شن نترسه!

مثل همیشه دفترچه یادگاری و عکسهای دسته جمعی رو فراموش نکنید.

تم های تولدی که برای این سنین می تونه مناسب باشه تم های با شخصیت های دوست داشتنی بچه هاست.این شخصیت ها می تونن کارتونی یا حیوانات مورد علاقه کودک  باشند.

ایده هایی زیبا و متفاوت برای جشن تولد با تم کفشدوزک
 

یکی از این تم های بسیار زیبا برای برگزاری جشن تولد کودکانه ، تم کفشدوزک است که به عنوان یک تم پسرانه و دخترانه کاربرد دارد و بسیار زیبا می باشد.

 

جشن تولد رویایی با تم تولد کفشدوزک

 

برگزاری جشن تولدهای کودکانه با تم های گوناگون باعث شادی و نشاط کودکان می شود . تم های جشن تولد تنوع زیادی دارند و اکثر آن ها براساس شخصیت های کارتونی هستند که با تزئینات جشن تولد با این تم های جذاب کارتونی می توانید رنگ و بوی خاصی را به تولد کودکتان دهید و تولد او را خاطره انگیز سازید.

 

جشن تولد با تم کفشدوزک

 

تم تولد

 

تم تولد زیبا با طرح کفشدوزک

 

یکی از این تم های بسیار زیبا برای برگزاری جشن تولد کودکانه ، تم کفشدوزک است که به عنوان یک تم پسرانه و دخترانه کاربرد دارد و شما می توانید جشن تولد کودکتان چه دختر و چه پسر با این تم تزئین کنید.

 

تولد با تم کفشدوزک

 

تزئینات زیبای تولد با تم کفشدوزک

 

جشن تولد

 

جشن تولد به یاد ماندنی با تم تولد کفشدوزک

 

وسایل و تزئینات تم کفشدوزک به رنگ قرمز با خالهای مشکی است که زیبایی خاصی را به تولد کودکانه می بخشد.تزئینات جشن تولد با تم کفشدوزک را می توانید در طرح های زیبای زیر ببینید و ایده های خلاقانه و جذاب برای برگزاری مراسم تولد فرزندتان از آن ها بگیرید.

 

 تزئین جشن تولد

 

ایده های تزئین جشن تولد با تم کفشدوزک

 

تم تولد کفشدوزک

 

تم تولد کفشدوزک برای جشن تولد

 

کیک تولد از اصلی ترین بخش های مراسم تولد است که با انتخاب مناسب و هماهنگ آن با تم مورد نظر زیبایی جشن تولد فرزندتان را به اوج برسانید. در جشن تولد با تم کفشدوزک می توانید از مدل های کیک کفشدوزکی استفاده کنید و با این کار به مراسم تولد فرزندتان زیبایی بخشید.

 

مدل های کیک کفشدوزکی

 

مدل های کیک کفشدوزکی

 

کیک تولد کفشدوزکی

 

زیباترین کیک تولد کفشدوزکی

 

 تم کفشدوزکی زیبا

 

تزئین جشن تولد با تم کفشدوزکی زیبا

 

کیک های زیبای کفشدوزکی

 

انواع گوناگون کیک های زیبای کفشدوزکی 

 

یکی دیگر از موارد اصلی برگزاری جشن تولد با تم کفشدوزک انتخاب لباس هماهنگ با این تم است که آرایه بسیار زیبایی را به کودک شما با این تم می دهد.

 

لباس کفشدوزکی

 

مدل لباس کفشدوزکی

 

 تم زیبای کفشدوزک

 

برگزاری تولد با تم زیبای کفشدوزک

 

تم کفشدوزک

 

تم کفشدوزک برای پسرها  و دخترها

 

 تزئین جشن تولد

 

ایده های کفشدوزکی برای تزئین جشن تولد

 

 

۱۰ نکته ی طلایی پخت کیک تولد

پخت کیک

آیا واقعا در پختت یک کیک خوشمزه رازی نهفته است؟

ممکن است شما از آن دست افرادی باشید که دلشان می خواهند در پخت انواع غذاها، کیک ها و دسرها دستی داشته باشند. برخلاف دیگر مواد غذایی، پختن کیک نوعی از آشپزی است که چارچوب مشخصی ندارد و موفقیت در آن نیازمند تمرین و تجربه است. با این حال با رعایت مجموعه ای از نکات می توان در این زمینه به موفقیت موردنظر دست یافت. در همین راستا تعدادی از نکات طلایی و کارآمد پخت کیک را در این مقاله به شما ارائه می کنیم تا بتوانید با دنبال کردن آن ها، کیک مورد نظرتان را آنگونه که می خواهید درست کنید. با ما همراه باشید.

 1. همیشه از دستورپخت های مطمئن استفاده کنید.

  اگر می خواهید از کیکی که درست می کنید راضی باشید، همیشه مطابق دستوالعمل کیک عمل کنید. سعی کنید در ابتدای راه پخت کیک از دستورپخت های مطمئن و قابل اتکا استفاده نمایید؛ چراکه بسیاری از دستورپخت ها –بویژه آن ها که در فضای مجازی منتشر می شود- هرگز به مرحله ی عمل نرسیده و تست نشده اند.

  پخت کیک
 2. حتما از قالبی که در دستور پخت به آن اشاره شده است استفاده و آن را به خوبی چرب کنید.

  اگر اندازه و نوع قالب را تغییر دادید، باید زمان پخت و میزان حرارت را نیز متناسب با قالب انتخابی تان تنظیم کنید. بهترین راه جلوگیری از نچسبیدن کیک به قالب نیز استفاده از کاغذ روغنی است. همچنین ترکیب کره ی آب شده یا روغن با اندکی آرد می تواند جایگزین مناسبی برای کاغذ روغنی باشد. توجه به این نکته ضروری است که نباید بیش از قالب را چرب کنید چراکه ممکن است در اثر حرارت اطراف کیک بسوزد. در صورتیکه زمان پخت کیک شما نسبتا بالا است، بهتر است سطح بیرونی قالب را هم با کاغذ مخصوص بپوشانید تا از شدت حرارت و سوختن لبه های کیک جلوگیری شود.

  پخت کیک
 3. همیشه فر را پیش از شروع کار روشن کنید.

  اگر فر شما به اندازه ی کافی داغ نباشد، کیک به خوبی پخته نمیشود و سطح آن نیز به طور نامتوازن پف می کند. فرهای فن دار نیز با اینکه سریع به دمای مورد نظر می رسند، کمی سطح کیک را خشک میکنند. از همین رو برای افزایش طول عمر و نرم ماندن کیک بهتر است از فرهای معمولی بدون فن استفاده کنید.

  پخت کیک
 4. مواد اولیه را با دقت اندازه گیری کنید.

  مطمئن شوید که مواد اولیه را بر اساس آنچه که در دستورپخت بیان شده است با دقت اندازه گیری کنید. نباید مقدار مواد اولیه را به دلخواه خودتان تغییر دهید. مثلا نباید برای پف بیشتر مقدار بکینگ پودر را افزایش دهید. برای اندازه گیری مواد مورد نیاز بهتر است از یک پیمانه ی مشخص استفاده کنید.

  پخت کیک
 5. از هم دما بودن مواد با دمای محیط مطمئن شوید.

  در بسیاری از دستورپخت های کیک بر هم دما بودن مواد اولیه همچون تخم مرغ و محیط پیرامون تاکید شده است. به عنوان مثال اگر کره را مستقیما از فریزر به ظرف مواد اضافه کنید، به خوبی هم زده نخواهد شد. همچنین استفاده از تخم مرغ سرد باعث بریدن خمیر کیک خواهد شد.

  پخت کیک
 6. هوادهی به مواد کیک را هرگز فراموش نکنید.

  سفیده و شکر را تا زمانیکه رنگش باز شود و پف کند به بخوبی هم بزنید. این کار میزان هوای موحود در خمیر را افزایش می دهد و باعث میشود وزن کیک نهایی کمتر شود. سپس آرد را به همراه مواد پودری دیگر الک کرده همراه با هوادهی به ظرف همزن اضافه کنید. در این مرحله بهتر است بجای همزن برقی از یک همزن دستی بزرگ استفاده کنید؛ چراکه بدون شل کردن خمیر از گلوله گلوله شدن آرد در سطوح زیرین خمیر جلوگیری می کند. هرگز خمیر کیک را با سرعت بالا هم نزنید. این کار هوای موجود در بین مواد را از بین می برد و باعث می شود وزن کیک افزایش یابد.

  پخت کیک
 7. بین آماده شدن خمیر و قرار دادن قالب درون فر وقفه نیندازید.

  ماده ای که باعث پف کیک می شود در تماس با هرگونه رطوبت به سرعت عمل می کند. بر این اساس برای حصول اطمینان از پف کیک، قالب کیک را به محض پر شدن درون فر داغ قرار دهید.

  پخت کیک
 8. قالب را در طبقه ی مناسبی از فر قرار دهید و درب آن را در طول پخت باز نکنید.

  بهتر است برای اینکه کیک به خوبی و بطور متوازن پخته شود قالب را طبقات میانی فر قرار دهید. درب فر را تا پایان مدت زمان پخت هرگز باز نکنید. اگر درب را باز کنید هوای خنک به داخل فضای فر نفوذ میکند و باعث می شود که پف کیک اصطلاحا بخوابد. به همین منوال، زمانیکه که می خواهید قالب را به داخل فر انتقال دهید، زمان را تلف نکنید و سریعا این کار را انجام دهید.

 9. مدت زمان پخت کیک را رعایت کنید.

  درصورتیکه قالب مناسبی را انتخاب کرده و فر مناسبی نیز در دسترس داشته باشید، بدون شک مدت زمانی که در دستورپخت کیک قید شده است، درست و آزمایش شده خواهد بود. ا شرایط هر فر متفاوت از فر دیگر است، از این رو همواره روند پخت کیک را پیش از پایان مدت زمان پخت به دقت زیر نظر بگیرید تا از سوختن احتمالی سطح کیک جلوگیری شود. کیکی که به طور کامل پخته شده باشد، باید در برابر فشاری که بر اطراف یا سطح آن با انگشت وارد می شود عکس العمل یکسانی داشته باشد. این عکس العمل بازگشت سطح کیک به حالت معمول خود خواهد بود. همچنین سیخ یا چاقویی که از کیک پخته شده خارج می شود باید تمیز و بدون چسبندگی باشد. در صورتیکه کیک شما به طور کامل نپخته است اما سطح آن طلایی و قابل قبول است، می توانید روی قالب را با کاغذ روغنی مناسب بپوشانید تا از سوختن در امان باشد و بار دیگر آن را درون فر بگذارید.

  پخت کیک
 10. کیک پس از پخته شدن باید خنک شود.

  به طور معمول شرایط و نحوه ی خنک کردن کیک در همه ی دستور پخت ها قید می شود. در هر صورت به عنوان یک قانون کلی باید بگوییم که بهتر است کیک را به مدت چند دقیقه در فضای باز قرار دهید و سپس آن را به مکانی خنک تر انتقال دهید تا از عرق کردن و خیس شدن سطح کیک جلوگیری شود.

تولد دوقلوها

جشن تولد دوقلوها ، یکی از هیجان انگیزترین اتفاقات زندگی هر فردی می تواند باشد. جذابیت این اتفاق در بین کودکان، به سبب روحیات و سن کمشان جذابیت بیشتری دارد.

حال اگر کودکان، دوقلو باشند این جذابیت بیش از پیش خواهد شد. امروزه تولد های چندتایی به میزان جالبی افزایش یافته است؛ تعداد دوقلوهایی که بدنیا می آیند طی سی سال اخیر بیش از ۷۵ درصد زیاد شده، بنابراین لازم دانستیم در این وبلاگ نکاتی مفید در مورد برگزاری جشن تولد برای کودکان دوقلو بیان می کنیم.

برگزاری جشن تولد برای دوقلوها

برنامه ریزی برای جشن تولد کودکان دوقلو می تواند به اندازه جشن تولدشان سرگرم کننده و جذاب و البته چالش برانگیز باشد. البته برگزاری جشن برای دوقلوها صرفا به معنای کار، فعالیت و هزینه های دو برابر نیست. اغلب دوقلوها خصوصا در سنین کودکی ترجیح می دهند که یک جشن مشترک داشته باشند. در کودکی، اکثر دوقلوها دوستان و حتی علایق مشترک و یکسانی دارند، بنابراین نیازی به برگزاری دو جشن مجزا نیست.

شما با برگزاری یک جشن تولد خوب برای فرزندان دوقلویتان می توانید خاطره ای به یاد ماندنی، برای آن ها و همینطور برای مهمانان که این جشن تولد میتواند برای آنها بسیار خاص و جذاب باشد، رقم بزنید.

ایده های جشن تولد دوقلوها

در اینجا ایده هایی برای جشن تولد دوقلو ها که می تواند از آنها استفاده کنید:

 • ترکیبی از رنگ های مورد علاقه هر دو را در تزیینات جشن استفاده کنید.
 • خوراکی ها و دسر های مورد علاقه هر دو را فراهم کنید، نیازی ندارید که دو میز تولد داشته باشید، می توانید تنها یک میز را با ترکیبی از خوراکی های مورد علاقه هر دو پر کنید.
 • جشن در نظر گرفته شده را می توانید به دوقسمت مساوی تقسیم و هر قسمت را با سلیقه هر یک تزیین کنید.
 • بجای یک کیک بزرگ دو کیک کوچک داشته باشید و هر کیک را متناسب با سلیقه و علاقه هر کدام از دوقلو ها انتخاب کنید، این گونه می توانید کمی هم در هزینه هایتان صرفه جویی کنید.
 • در دعوت نامه هایتان به اینکه جشن تولد برای دوقلو ها برگزار می شود اشاره کنید، دعوت نامه ها را می توانید با خلاقیت خودتان طراحی و هزینه کم تری بپردازید.
 • فوت کردن شمع‌های کیک تولد قطعاً یک فعالیت سرگرم کننده برای دوقلوهای شما خواهد بود؛ و شما می‌توانید از این لحظه خاص یک خاطره خوب برای فرزندانتان بسازید، برای فوت کردن شمع تولد می توانید:
  • دو کیک تولد کوچک با تم های مورد علاقه هر کدام از دوقلوها را جایگزین یک کیک تولد بزرگ کنیدکه هر کدام شمع کیک خود را فوت کند.
  • اگر تصمیم دارید تنها یک کیک تولد داشته باشید می‌توانید به‌جای شمع‌های معمولی، شمع‌های فشفشه‌ای روی کیک بگذارید تا دوقلوها به نوبت تلاش کنند آن را خاموش کنند.
   تم تولد دوقلوها

برای انتخاب تم تولد باید علایق هر دو کودک را در نظر بگیرید، معمولا انتخاب تم تولد برای دو قلو های هم جنس راحت تر است و در صورت یکی بودن سلیقه آنها یک تم مشترک برای هر دو انتخاب کرد، ولی برای دوقلو های دختر و پسر این کار کمی دشوار است و باید برای هر کدام تم دخترانه و پسرانه در نظر گرفت.

البته نکته دیگر اینکه تم های تولدی وجود دارد که هم میتوان برای جنسیت دختر و هم پسر بکار برد؛ مثلتم تولد باب اسفنجی –تم تولد رنگین کمان – تم تولد مینیون – تم تولد میکی موس و تم های خالدار که براحتی میتوان یکی از این تم های جذاب را انتخاب کرده و برای تولد دوقلو ها با هر جنسیتی بکار برد.

اما اولین چیزی که شما باید قبول کنید این است که هیچ قاعده و قانونی وجود ندارد که هر دو حتما باید با هم مطابقت داشته باشند، برای تزیین جشن با دو تم مختلف می توانید میز تولد یا محل برگزاری جشن را به دو قسمت مساوی تقسیم کنید و هر قسمت را با یک تم تزیین کنید.