خبرخوان

وبلاگ

همه چیز درباره‌ جشن تولد

روز تولد سالگرد زمینی شدن انسان‌ها است. ازین رو این روز در همه‌ی کشورها و فرهنگ‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. مردم روز تولد خود و عزیزانشان را جشن می‌گیرند. اما لازمه برگزاری یک “جشن تولد” چیست؟ احتمالا وقتی به این عبارت فکر می‌کنید، اولین چیزی که به ذهنتان می‌رسد مهمانی، جشن، غذا، یا چیزی در موردسفارش کیک تولد، شمع، هدیه یا هر چیز دیگر است. همه اینها در واقع خاطرات یک جشن تولد در کودکی را برای شما زنده می‌کنند. اما چگونه یک جشن تولد خاطره انگیز برگزار کنیم؟ در پایان این مقاله شما هر آنچه را که برای برگزاری یک جشن تولد نیاز دارید، به صورت جامع فرا می‌گیرید

اهمیت جشن تولد

برخی جشن‌های تولد مانند تولد 12 تا 21 سالگی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. چرا که نقطه‌ی عطفی در زندگی شخص به حساب می‌آید و آماده‌ی پذیرش مسئولیت‌های مهم‌تری می‌شود. به عنوان مثال در ایران از سن 18 سالگی سن آمادگی افراد برای پذیرش مسئولیت‌های اجتماعی است. در بسیاری از کشورها سن قانونی بین 18 تا 21 سال می‌باشد.
اگر نگاهی به تاریخچه برگزاری جشن تولد بپردازیم، خواهیم دید که بر اساس اطلاعات هرودوت (نخستین تاریخ‌نگار یونانی زبان هم دوره هخامنشیان)، در بین همه‌ی روزهای سال، روزی که بیشتر از همه توسط ایرانیان جشن گرفته می‌شده، روز تولدشان بوده است. ایرانیان از فقیر و غنی در روز تولدشان غذاهای مجلل‌تری نسبت به روزهای دیگر سال، مصرف می‌کردند. علاوه بر ایرانیان، مردم رم، چین و سایر کشورهای باستانی نیز از دیرباز روز تولد خود را جشن می‌گرفتند. همچنین پیروان ادیان مختلف الهی مانند اسلام، مسیحیت و یهودیت علاوه بر گرامی داشتن سالگرد تولد شخصیت‌های مذهبی دینشان ، سالروز تولد خود را نیز جشن می‌گیرند.

اما چرا باید روز تولد خود را جشن بگیرید؟ تولد شروع زندگی شما بوده است. خداوند شما را با اهداف مشخصی در این جهان، آفریده است. هر بار که روز تولد فرا می‌رسد، به نوعی نشان‌دهنده این است که شما هنوز در عبودیت خداوند هستید. روز تولد شما، شانسی برای یادآوری یک رخداد بزرگ است. شانسی برای جشن گرفتن و سپاسگزاری از بستگان و دوستان، شانسی برای نشان دادن اینکه شما هنوز اینقدر سرزنده هستید که تولدتان را جشن بگیرید. از مهم‌تریندلایل برگزاری جشن تولد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ابزاری برای شکرگزاری از خود و فرصتی برای تفکر مجدد در زندگی
 • فرصتی برای شروعی تازه و بازسازی روح و روان
 • تصدیق موجودیت خود و اعلام سرزنده بودن

در بین سنین مختلف، اهمیت برگزاری جشن تولد برای کودکان بسیار زیاد است. چرا که باعث تقویت عزت نفس آن‌ها، اجتماعی شدن و یافتن دوست‌های بیشتر می‌شود. علاوه بر این موارد، برگزاری جشن تولد برای کودکان باعث ثبت خاطرات و لحظات خوشی در ذهن آن‌ها می‌شود که تا پایان عمر از یاد نخواهند برد.
برگزاری اولین جشن تولد و یا به عبارتی جشن تولد یک سالگی، بیش از آن که برای کودکان مهم باشد برای پدرها و مادرها اهمیت دارد. علاوه بر این در آینده وقتی که کودک شما بزرگ شد، با دیدن آلبوم تصاویر جشن تولد یک سالگی خود، احساس خوشایندی پیدا خواهد کرد. اما برگزاری جشن تولد یک سالگی به سادگی سایر تولدها نیست.

برنامه‌ریزی جشن تولد

اکنون که به اهمیت برگزاری جشن تولد پی بردید، نوبت به فراگیری برنامه ریزی صحیح برای برگزاری یک جشن تولد  منظم و کم خرج می‌رسد. در وهله‌ی اول باید به این فکر کنید که کودک شما به چه چیزی علاقه‌مند است. هدف شما از برگزاری جشن تولد باید خوشحالی فرزندتان باشد نه صرف هزینه‌های گزاف برای چشم و هم‌چشمی. اما برای این که یک برنامه‌ریزی درست داشته باشید باید به موارد زیر عمل کنید:

 • ارسال دعوت نامه 4 هفته قبل از برگزاری تولد؛ برای این کار می‌توانید از دعوت‌نامه‌های آماده استفاده کنید و یا طرح‌ها و ایده‌های خود را پیاده‌سازی کنید. علاوه بر آن برای کاهش هزینه‌ها می‌توانید با استفاده از یک متن و تصویر جذاب به صورت الکترونیکی و با استفاده از پیام‌رسان‌های مختلف، مهمانان خود را دعوت کنید.
  • انتخاب بازی و سرگرمی مناسب؛ برای بازی کودکان و سرگرمی سایر مهمانان از قبل برنامه‌ریزی کنید. اگر حیاط یا فضای باز در دسترسی دارید حتما جشن تولد را به بیرون هم بکشید. اجازه دهید کودکان بازی‌های گروهی را تجربه کنند.
  • انتخاب تم تولد؛ برای هر چه بهتر تزیین کردن محیط و خوراکی‌های تولد، بهتر است قبل از هر چیزی تم تولد را انتخاب کرده و آن را در کارت دعوت مهمانان نیز، ذکر نمایید. در ادامه به طور مفصل به تم تولد پسرانه و دخترانه می‌پردازیم.
  • انتخاب خوراکی‌های تولد؛ پیشنهاد ما این است که اگر دوست دارید خوراکی‌ها را بخرید، کار را به روزهای پایانی نیندازید. از مدت‌ها قبل در نظر داشته باشید که قرار است برای جشن تولد فرزندتان مجموعه‌ای از خوراکی‌ها را ارائه کنید. به این صورت ایده‌های مختلفی خواهید دید و همچنین می‌توانید از فرصت‌های تخفیفی نیز استفاده نمایید.
  • ایده‌های جالب کیک و کاپ کیک؛ در تزیین کیک تولد می‌توانید از ایده‌های جالب که به علایق فرزندتان و تم تولد مربوط است استفاده کنید. البته این مشروط بر این است که خودتان توان تزیین کیک تولد را داشته باشید. در غیر این صورت، هنگام سفارش کیک تولد حتما توجه داشته باشید که با تم تولد هماهنگی داشته باشد.
  • تهیه چک لیست جشن تولد؛ این بخش از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. در اینفوگرافیک زیر، روند زمانی برنامه ریزی جشن تولد، به صورت خلاصه به نمایش درآمده است
ایده‌های ساده و جذاب برای داشتن یک ولنتاین ویژه

ایده‌های ساده و جذاب برای داشتن یک ولنتاین ویژه

ابراز عشق از ارزش بالایی برخوردار است. شما ممکن است کسی را بیش از اندازه دوست داشته باشید اما دوست داشتن به تنهایی کافی نیست، گاهی لازم است که با یک رفتار و یا کار خاصی آن را ابراز کنید. این کار نه تنها عشق شما را نسبت به یکدیگر تقویت می‌کند بلکه به شما زمانی برای تفکر و یافتن معانی بیش تر از رابطه عاطفی‌تان را می‌دهد. ولنتاین بهترین فرصت برای بیان عشق و علاقه شماست. حتماً لازم نیست که یک کار خیلی بزرگ و خاص انجام دهید و یا یک هدیه گران قیمت بخرید. بلکه ایده‌های ارزان و ساده‌ و در عین حال عاشقانه بسیاری وجود دارد که می‌توانید در روز ولنتاین انجام دهید.

 

چند ایده‌ ساده و جذاب برای داشتن یک ولنتاین خاص و به یادماندنی

 

1) تکرار اولین روز آشنایی

 

در این روز خاص بروید به جایی که اولین بار همدیگه رو دیدید. غذایی را بخورید که اولین بار با همدیگه خوردید. آهنگی را گوش کنید که برای اولین بار کنار همدیگه گوش کردید.

2) تماشای طلوع و یا غروب خورشید

یک روز را به خودتان مرخصی بدهید و با عشقتان به کوه و تماشای طلوع و یا غروب خورشید بروید مطمئناً اگر برای اولین بار است این کار را انجام می دهید یک تجربه عالی و فراموش نشدنی برایتان خواهد بود. اگر هم نمی توانید به کوه بروید می‌توانید این تجربه را در پشت بام خانه‌تان داشته باشید.

3) به کنسرت بروید

هیچ چیز بهتر از موسیقی زنده و تجربه آن در کنار عشق زندگیتان نیست. از چند هفته مانده به ولنتاین باید مطمئن شوید که در این روز کنسرتی برگزار می‌شود یا خیر و بلیط آن را رزرو کنید.

4) رستوران خانگی در منزل

به جای رفتن به رستوران ، می‌توانید خودتان یک رستوران خانگی ایجاد کنید و همسرتان را با این کار غافلگیر کنید. چندین مدل غذا که مورد علاقه خود و همسرتان هست را بپزید. یک میز شام عاشقانه بچینید و آن را با گل رز و شمع تزیین کنید. و در صورت تمایل یک منوی دست نویس یا چاپی تهیه کنید تا همسرتان از روی منو غذای مورد علاقه خود را انتخاب کند. این‌گونه واقعاً احساس می‌کند که به رستوران آمده است.

5) اجاره ماشین لوکس برای یک روز

اگر عشقتان در آرزوی داشتن یک ماشین لوکس و گران قیمت است ولی شما توانایی خرید آن را ندارید می‌توانید برای یک روز آرزویش را برآورده کنید. و یک روز هیجان انگیز و به یاد ماندنی برایش بسازید.

6) رفتن به اطراف شهر و بازدید از مکان های جدید

این ایده برای زوج‌هاییست که می‌خواهند چیزهای جدید را در کنار یکدیگر تجربه کنند. برای مثال ممکن است اطراف شهر رستوران، کافی شاپ، قهوه خانه و جاهای دیدنی جالبی باشد که شما تا به حال ندیده‌اید. بنابراین این روز فرصت مناسبی است تا سری به مکان‌های جدید بزنید و خاطره‌های خوبی را با همدیگر رقم بزنید.

7) تمام روز را با فعالیت‌های سرگرم کننده تصادفی پر کنید

به کلیشه‌ها و برنامه‌های از پیش تعیین شده نه بگویید. کارت بانکی خودتان را بردارید. دست عشقتان را بگیرید و برای تفریح و سرگرمی و ساختن یک روز خوب بیرون بروید. پیاده روی در پارک، رفتن به موزه، کافی شاپ، بولینگ، رفتن به سینما و تماشای یک فیلم عاشقانه، رفتن به یک رستوران دنج و خوردن شام و بسیاری از مکان‌های دیگر وجود دارند که می‌توانید روزتان را در آن‌جا بگذرانید و خودتان را سرگرم کنید.

8) رفتن به طبیعت

این روز را خارج از منزل و در طبیعت بگذرانید. این‌گونه از روزمرگی‌های زندگی و شلوغی شهر دور می‌شوید و می‌توانید یک خاطره خوب از این روز بر جای بگذارید. می‌توانید به کوه بروید، سری به اطراف شهر بزنید و چند ساعتی را در آرامش بگذرانید. علاوه بر این اگر به دنبال کمی هیجان و سرگرمی هستید این روز می‌تواند فرصت مناسبی باشد تا با همدیگر به پیست اسکی بروید.

9) 24 ساعت به دور از تکنولوژی

به دنبال ارزان ترین ایده برای روز ولنتاین هستید؟ بهترین ایده اینه که برای 24 ساعت هم که شده از تکنولوژی و گوشی‌های خود دور شوید. امروزه همه ما به گوشی خود و رسانه‌های اجتماعی وابسته شدیم و کمتر به همدیگر توجه می‌کنیم. بنابراین بهترین کار در این روز این است که تمام توجه‌تان را به عشقتان هدیه دهید.

10) به یک سفر جاده‌ای بروید

اگر ماشین دارید بهترین کار این است که با عشقتان به دل جاده بزنید. یک آهنگ عاشقانه بگذارید و در حالی که از مناظر اطرافتان لذت می برید با عشقتان از خاطرات گذشته و اولین روزهای آشناییتان صحبت کنید. مطمئناً این روز را هرگز فراموش نخواهید کرد.

11) کوپن‌های عشق بسازید

یک ایده ساده و البته خلاقانه دیگر برای روز ولنتاین ساختن کوپن های عاشقانه است. برای این کار باید تعدادی از فعالیت‌ها، هدایا، مکان‌های مورد علاقه، غذاهای مورد علاقه و هر چیز دیگری که به نظرتان می رسد را روی تکه‌های کوچک مقوا بنویسید و به همدیگر وصل کنید و در روز ولنتاین به همسرتان بدهید.

تا مدتی که این کوپن‌ها اعتبار دارند باید هر کدام از کارهایی که در این کوپن‌ها قولش را به همسرتان داده‌اید را انجام دهید. ( سعی کنید کارهایی را بنویسید که از عهده انجامش بر می آیید)

12) رفتن به ارتفاعات بلند

یکی از نماد‌های روز ولنتاین کبوتر است. ما نمی‌توانیم مثل کبوتر پرواز کنیم و به آسمان برسیم ولی می‌توانیم به آن نزدیک شویم.

به عنوان مثال می‌توانید یک رستوران در بالاترین ارتفاعات شهر رزرو کنید و عشقتان را برای شام به آن‌جا ببرید. به او بگویید که از اینکه در کنارتان هست در بالاترین درجه از شادی هستید و دلیل این‌که به این مکان آمدید نیز همین است. این می‌تواند یک ایده بسیار عاشقانه برای روز ولنتاین باشد.

 

سمبل های ولنتاین

سمبل های ولنتاین

* ولنتاین یا همان روز عشاق هر ساله در سراسر جهان در 14 فوریه برابر با 25  بهمن  جشن گرفته میشود.

* سمبل های ولنتاین شامل موارد زیر میباشد: 

1- شکل یک قلب ساده و یا تیر خورده: از آنجـایـی کـه قـلب مرکزاحساسات عمیق،اصیل و پر شور است. قلب تیر خورده آسیب پذیری عشق را نشان میدهد. هنگامی که شما از سوی معشوق خود طرد
میشود. قلب تیر خورده نشانه پیوند و اتحاد زن و مرد نیز میباشد.

2- کیوپید(CUPID): کـه به شـکل یک کودک برهنه، فربه و بالدار ترسیم میگردد. این کودک شیطان با لبخندی موذیانه تـیـر و کمان نیز با خود حمل میکند. چنانچه یکی از تیرهای
این کودک به قلب فردی اصابت کند وی فورا عاشق میشود. کـیوپید در واقع پسر ونوس الهه عشق و زیبایی در افسانه های روم باستان  می بـاشد. معنی لغوی آن "آرزو " است.کوپید برخی اوقات آمور(AMOR) نیز نامیده میگردد. همتای کوپید در افسانه های یونانی اروس ((EROS نام دارد.

3- کبوتر،قمری و مرغ عشق: این پرندگان  نماد وفاداری، پاکی و معصومیت هستند.

   

 4- گل رز: گل سرخ شهبانوی گلهاست. نماد جنگ و صلح، عشق وگذشت.

  

5- علامت"X":این علامت به معنی بوسه در کارت های تبریک و نامه های روز ولنتاین است.

6- روبان قرمز: این رسم به زمانهای قدیم بازمیگردد که شوالیه ها هنـگـامیکه عـازم جنـگ بودند نوار یا روسری از معشوقه خود دریافت کرده و آن را به یادگار با خود میبردند.


* سالیانه بیش از یک میلیارد کارت تبریک ولنتاین در سراسر جهان رد و بدل میگردد که 85 درصد آنها توسط زنان خریداری میشود.

* سالیانه 50 میلیون گل رز و میلیونها جعبه شکلات در سالروز ولنتاین هدیه داده میشود که اغلب آنها را مردان خریداری میکنند.

* هدایای روز ولنتاین شامل: گل رز و یا دسته گل کوچک، شکلات، کارت تبریک ولنتاین، عروسک، شمع، یک نامه عاشقانه، یک قطعه شعر عاشقانه و یا هدیه کوچک.

 * برای جشن گرفتن این روز به یک کافی شاپ و یا برای صرف شام به یک رستوران دنج بروید.

* رنگهای روز ولنتاین شامل قرمز، سفید و صورتی است.

* در خصوص تاریخچه و مبداء ولنتاین اختلاف نظر وجود داشته تا جایی که ولنتاین با افسانه در آمیخته است.

* هویت ولنتاین مبهم است. در کل 3 روایت در رابطه با ولنتاین نقل گردیده که به آنها اشاره میکنیم.

* جشنواره ای به نام LUPERCALIA که 15 فوریه  در رم باستان میان کافران متداول بوده است. لوپرکالیا جشن تطهیر و زمان خانه تکانی بوده است. در این جشن مشرکین از خدای LUPERCUS بخاطر محافظت از چوپانها و گله هایشان از گزند گرگها قدردانی میکردند. در این فستیوال بمنظور بزرگداشت FAUNUS خدای حاصلخیزی، باروری و جنگلها رومیان یک سگ و دو بز نر را قربانی کرده و از پوست آنها شلاق میساختند. مردان با این شلاقها به میان مردم رفته و به هر کسی که میرسیدند ضربه ای با شلاق به آنها میزدند. دختران  داوطلبانه برای شلاق خوردن صف میکشیدند. آنها اعتقاد داشتند که شلاق خوردن با تازیانه های ساخته شده از پوست بز باروری آنها را تضمین میکند. همچنین در این جشن طی بزرگداشت الهه ای بنام   JUNO FEBRUTA  زنان مجرد نامه های عاشقانه مینوشتند و درون گلدانهایی می انداختند. (و یا تنها نام خود را روی برگه ای مینوشتند) مردان مجرد روم نیز هر کدام یکی از این یادداشتها را از درون گلدانها بیرون کشیده و مشتاقانه بدنبال دختر نویسنده نامه میرفتند. (نوعی دوست یابی) این آشنایی ها اغلب به ازدواج می انجامید. این رسم تا قرن هجدهم ادامه داشت اما از آن به بعد مردان رم ترجیح دادند پیش از آشنایی زن را ببینند!

* کلیسای کاتولیک حداقل 3 قدیس بنام VALENTINE و یا VALENTINUS شناسایی کرده  که هر سه در روز 14 فوریه به شهادت رسیده اند.

* ولنتاین مقدس یک کشیش مسیحی بوده که در قرن سوم خدمت میکرده است. زمانی که امپراطور CLADIUS دوم بر روم حکمرانی میکرده. کلادیوس دریافت که مردان مجرد از آنجایی که همسر و خانواده ای ندارند (مردان متاهل حاضر به ترک همسر و خانواده خود نبودند) نسبت به مردان متاهل بیشتر به سربازی روی آورده و سربازان بهتر، کاراتر و جنگجو تری نیز میباشند. از همین رو ازدواج را برای مردان جوان غیر قانونی و ممنوع اعلام کرد. ولنتاین که این حکم را ناعادلانه و ظالمانه میپنداشت از فرمان کلادیوس سرباز زد. ولنتاین مخفیانه عشاق جوان را به عقد یکدیگر در می آورد. هنگامی که این عمل ولنتاین بر ملا گشت کلودیوس حکم اعدام وی را صادر کرد.

* خود ولنتاین نخستین فردی بود که برای اولین بار نامه ولنتاین را نگاشت. وی هنگامی که در زندان بسر میبرد دلداده دختر جوانی شد که دختر زندانبان وی بود. این دختر جوان  زمانی که ولنتاین در بازداشت بسر میبرد به ملاقات وی می آمد. در انتهای این نامه ولنتاین چنین نوشته بود: "از طرف ولنتاین تو." این عبارت کماکان در نامه های روز ولنتاین استفاده میشود.

* ولنتاین در روز 14 فوریه اعدام شد. تقریبا در سال 269 پس از میلاد. به گرامیداشت وی کلیسایی در سال 350 پس از میلاد  بنا گردید که پیکر وی نیز در آنجا دفن شده است. در واقع روز ولنتاین سالروز مرگ و خاک سپاری ولنتاین میباشد.

* پاپ  اعظم GLASIUS فردی بود که  روز 14 فوریه را، در سال 498 پس از میلاد، روز ولنتاین (ST. VALENTINE`S DAY) نام نهاد. در واقع وی این روز را جایگزین آیین کفرآمیز لوپرکالیا که مختص کافران بود کرد. وی در گلدانها عوض نام دختران اسامی مقدسین مسیحی را نهاد. و با این کار به لوپرکالیا تقدس بخشید. در این آیین مرد و زن هر دو یک نام قدیس را از گلدان بیرون میکشیدند که میبایست تا آخر سال خصوصیات اخلاقی آن قدیس را  الگو قرار داده  و در خود متجلی می ساختند.

روایت دیگر: در دوران کلادیوس مسیحیت به شدت سرکوب میشد. ولنتاین نه تنها کشیش و مبلغ مسیحیت بود بلکه رهبر جنبش زیر زمینی مسیحیان نیز بود. اغلب کشیشها در این دوران زندانی و سپس اعدام گردیدند. ولنتاین پس از به زندان افتادن دختر نابینای زندانبان خود را شفا میدهد. کلادیوس پس از اینکه از این خبر مطلع میگردد به خشم آمده و دستور میدهد سر وی را از تنش جدا سازند.

* کهن ترین نامه و شعر ولنتاین توسط چارلز، دوک اورلئان نگاشته شد. وی زمانی که در سال 1415 و در قرن شانزدهم در زندان برج لندن در اسارت بسر میبرد این نامه را برای همسر خود نوشت.

روایت دیگر حاکی از آن است که ولنتاین یک مسیحی بوده که عاشق کودکان بوده. اما از آنجایی که وی از پرستش خدایان سر باز میزده به زندان فرستاده میشود. اما کودکان که به وی علاقه مند بودند دلتنگ وی شده و برای وی پیامهای مهر آمیزی مینوشتند. این کودکان نامه ها را از لابه لای میله های زندان به درون سلول ولنتاین می انداختند. وی در سال 14 فوریه 269 پس از میلاد  اعدام شد.

* برخی هم روز ولنتاین را به باور مردمان انگلیس و فرانسه قرون وسطی نسبت میدهند. آنها اعتقاد داشتند که پرندگان در روز 14 فوریه جفت خود را انتخاب میکنند.

* برگزاری جشن ولنتاین امروزی از دو کشور فرانسه و انگلیس آغاز  گردیده است.

* ابتدا کارتهای تبریک ولنتاین را هر کس خودش تهیه میکرد اما از سال 1800 کارتهای تبریک ولنتاین تجاری به بازار عرضه گشت. البته این کارتها نیز دست نوشته و دارای نمادهای ولنتاین نقاشی شده بودند. سپس کارتهای تبریک چاپی جایگزین آنها گردید.

* در گذشته دور در ایتالیا و انگلیس رسم بر آن بود که زنان مجرد پیش از طلوع آفتاب روز ولنتاین از خواب برخاسته و لب پنجره اتاق خود می ایستادند تا مردی از مقابل پنجره آنان عبور کند. اعتقاد بر آن بود که با اولین مردی  که در آن روز ببینند، ظرف یکسال  ازدواج خواهند کرد. شکسپیر نیز در نمایشنامه هملت به این باور اشاره کرده است.

* در برخی کشورها رسم بر این است که مردان جوان روز ولنتاین لباس به زنان هدیه میدهند. چنانچه زن آن لباس را برای خود نگه دارد نشانه آنست که زن خواهان ازدواج با آن مرد است.

* در فرانسه پسران اسم معشوقه خود را روی آستین لباسشان می نوشتند تا به همه بگویند: ازحس من آگاه شوید.

* در زمانهای گذشته در ولز چنین  مرسوم بود که در سالروز ولنتاین قاشقهای چوبی به یکدیگر هدیه بدهند. روی این قاشقهای چوبی معمولا نقش قلب و کلید و قفل کنده کاری شده بود. معنی این کنده کاریها چنین بود: "تو قلب مرا گشوده ای" یا "کلید دروازه قلب من دست توست."

* برخی باورهای آمیخته با خرافات نیز در رابطه با روز ولنتاین وجود دارد.  اگر در این روز سینه سرخ از بالای سر دختری عبور کند او با یک ملوان ازدواج خواهد کرد و اگر گنجشک عبور کند همسرش مرد فقیری میشود اما بسیار خوشبخت خواهند شد و اگر آن پرنده سهره  باشد آن دختر با مردی پولدار ازدواج خواهد کرد.

* کودکان انگلیسی در صدها سال پیش در این روز مانند بزرگترها لباس بتن میکردند و خانه به خانه به ترانه سرایی و آواز خوانی میپرداختند.

* اما در ژاپن روز ولنتاین به گونه ای دیگر مرسوم است. روز ولنتاین این دختران هستند که باید به مردان شکلات هدیه بدهند. زنان شاغل به اجبار باید به تمام همکاران مرد خود بویژه رییس خود شکلات هدیه بدهند. اما در روزی موسوم به "روز سفید"(WHITE DAY) که تاریخ آن 14 مارس میباشد مردان برای جبران محبت خانمها به آنها هدیه میدهند. البته اغلب فقط به دوستان دختر خود. هدیه مردان معمولا یک لباس زنانه سفید رنگ است.

* در چین هم افسانه ای  وجود دارد که نمادی از عشق است و روز ولنتاین چینی ها محسوب میگردد. این روز هفتمین روز از هفتمین ماه در تقویم چینی  است. این روز فستیوال دختران نیز نامیده میگردد. در این روز مردم چین به ستاره ها خیره میشوند. دختران نیز دعا میکنند تا کدبانوهای با کفایتی در آینده شوند و همچنین شوهر مناسبی نصیبشان گردد. پسران مجرد نیز دعا میکنند  تا هر چه زودتر معشوق خود را بیابند.

* بنابراین روز ولنتاین از روم به فرانسه و انگلیس  وسپس به آمریکا راه یافت و اکنون در تمام جهان جشن گرفته میشود

 

روزولنتاین ، تاریخچه ، آداب ورسوم و جشن های پشت پرده

روزولنتاین ، تاریخچه ، آداب ورسوم و جشن های پشت پرده

تاریخچه ولنتاین؛ چگونه قدیس ولنتاین درگیر عشق و رومنس شد؟ این قدیس اسرارآمیز که بود؟ از لو پر کیلیا بدانید و رسم و رسوم باستانیان و کوزه معروف شهر که تمامی زنان نام خود را برای قرعه مردان در آن می انداختند.

14 ام ماه فوریه هر سال (برابر با تاریخ ولنتاین امسال: 25 بهمن ماه 96) در سراسر دنیا، شکلات، گل و کادو بین افرادی که به یکدیگر عشق می ورزند رد و بدل می شود؛ همگی به نام “سِینت ولنتاین”! اما این قدیس اسرارآمیز کیست و این آداب و رسوم از کجا آمده است؟ از تاریخچه این تعطیلات که به قرن ها قدمت دارد، از آداب دوره روم باستان تا سنّت های ویکتوریای انگلیس را در ادامه بخوانید.

افسانه قدیس ولنتاین

تاریخچه روز ولنتاین و حامیان این قدیس در رمز و راز غوطه ور است. ما می دانیم که ماه فوریه از گذشته های دورتر به عنوان روز عشق (رومنس) جشن گرفته میشده است. روز ولنتاین، آنگونه ای که این روزها میشناسیمش، ردپایی از هر دو سنّت، مسیحیت و روم باستان است. اما قدیس ولنتاین که بود؟ و چگونه با این آداب و رسوم باستانی ارتباط پیدا کرد؟

 

آیا می دانستید؟

تقریبا سالانه 150 میلیون کارت ولنتاین رد و بدل می شود! بعد از کریسمس دومین مناسبت و تعطیلات محبوب سال، روز ولنتاین می باشد.

 نقاشی ولنتاین رمانتیک

کلیسای کاتولیک حداقل سه قدیس مختلف به نام های ولنتاین (Valentine) و ولنتینوس (Valentinus) معرفی کرده است، که همگی آن ها کشته شده اند! برخی از افسانه ها مدعی اند که ولنتاین کشیشی بوده که در قرن سوم در روم خدمت میکرده است. در زمان امپراتور کلودیوسِ دو، ازدواج بر مردان جوان غیرقانونی اعلام شد؛ زیرا او معتقد بود مردان مجرد سربازان بهتری نسبت به آنانی هستند که زن و یا خانواده دارند. ولنتاین، با دیدن فرمان بی عدالتی، کلودیوس را به جنگ طلبید و به ازدواج مردان جوان به صورت مخفیانه ادامه داد. کلودیوس وقتی متوجه اقدام ولنتاین شد دستور قتل او را صادر کرد.

برخی از داستان ها پیشنهاد می دهند که ولنتاین ممکن است در تلاش برای کمک به نجات مسیحیان از زندان های خشن رومی ها کشته شده باشد. بر اساس یک افسانه، ولنتاینِ زندانی شده در واقع اولین تبریک “ولنتاین” را خودش فرستاد، بعد از اینکه عاشق دختر جوانی(احتمالا دختر زندانی  کننده اش) که او را دوران زندانی بودنش می دیده است. قبل از مرگ ولنتاین، گفته شده است که او نامه ای برای او نوشته است و زیر آن را با نوشته:“From your Valentine” به فارسی “از ولنتاینِ تو (از طرف ولنتاینت)” امضا شده است که امروزه این متن به عنوان اصطلاحی است که از آن استفاده میکنیم، هرچند حقیقت پشت افسانه ولنتاین تیره است. تمامی داستان ها حکایت از تاکید بر نمایش جذبه دلسوزانه، قهرمانه و از همه مهمتر شکل رومانتیک آن دارد.

ریشه روز ولنتاین: تغییر فستیوال بت پرستان در فوریه

برخی ها معتقدند که روزولنتاین در اواسط ماه فوریه جشن گرفته می شود، دلیلش را نیز بزرگداشت سالگرد و یا خاکسپاری ولنتاین می گویند؛ که احتمالا 270 سال بعد از میلاد مسیح می باشد. برخی دیگر معتقدند که کلیسای مسیحی ممکن است تصمیم گرفته باشد تا روز جشن قدیس ولنتاین را  در اواسط فوریه قرار دهد تا این جشن بت پرستی لوپرکیلیا (Luper.calia)  را مسیحی ترش کنند و از فضای بت پرستی خارج کنند.

 

آیا می دانستید:

لو پر کیلیا: جشنی که در 15 فوریه از زمان روم باستان جهت دوری ارواح شیطانی و پاک سازی شهر، آزاد کردن سلامتی و باروری جشن میگرفته اند. لو پِر کِیلیا یک فستیوال باروری بود و تقدیم به فونوس (Faunus)، خدای کشاورزی روم باستان، و همچنین بنیان گذاران رم باستان رمولوس(Romulus) و رموس(Remus) میشد.

 


برای شروع فستیوال، اعضای این فستیوال (lu per ci ها به قولی)، کشیش های رومی رتبه دار، در یک غار مقدس جمع میشدند جایی که بنیان گذارانان روم، رمولوسِ نوزاد و رموسِ نوزاد آنجا بوده اند؛ آن ها بر این باور بودند که این دو نوزاد توسط یک ماده-گرگ یا لو پا (lu pa) مراقبت می شوند. کشیش ها یک بز برای باروری، یک سگ برای پاکی و طهارت، قربانی میکردند. سپس پوست بز را به صورت نوارهایی در می آوردند؛ آن را در خون قربانی می غلطاندند و به خیابان ها میبردند و به آرامی و لطافت با آن زنان و زمین های کشاورزی را میزدند. از عجیبیِ این قضیه بگذریم، زنان رومی مشتاق به این ضربه و تماس پوست بز بوده اند، زیرا آن ها بر این باور بودند که در همان سال باردار خواهند شد. در ادامه روز، بر اساس افسانه ها، تمامی زنان جوان در شهر اسم خود را در یک گلدان بزرگ می انداختند. مردان مجرد شهر هر کدام نامی را از کوزه در می آوردند و برای یک سال با زن انتخاب شده خود زوج میشدند. این زوج شدن ها اغلب به ازدواج ختم میشد!

روز ولنتاین؛ روز عشق

لو پِر کِیلیا از اقدامات اولیه مسیحیت نجات یافت اما غیرقانونی نامیده شد، “غیر-مسیحیان تلقی شدند”. در انتهای قرن پنجم بود که پاپ گلاسیوس، 14 فوریه را روز ولنتاین نامید. دیری نگذشته بود، که آن روز دقیقا با عشق ارتباط پیدا کرد. در قرون وسطی، در فرانسه و انگلیس مردم بر این باور بوده اند که 14 فوریه آغاز زمان جفت گیری پرندگان است. از آن سو به این ایده افزوده شد که اواسط روز ولنتاین باید روزی باشد برای عشق.

 

تبریکات ولنتاینی از دوره قرون وسطی به بعد محبوب بوده اند هرچند متن ولنتاین نوشته شده ای تا بعد از سال 1400 دیده نشده است. تنها متن ولنتاین نوشته شده ای که هنوز موجود است شعری است نوشته چارلز (Charles)، دوکِ اورلئان،  به همسرش در 1415، هنگامی که در برج لندن با دستگیری در جنگ آگینکُرت (Agincourt) زندانی شده بود. ( این پیام تبریک اکنون بخشی از مجموعه دست نوشته ها در کتابخانه بریتانیا در لندن می باشد). چندین سال بعد، گفته می شود که پادشاه هنری پنجم نویسنده ای به نام جان لیدگیت (John Lydgate) را استخدام می کند تا نامه تبریک ولنتاینی برای او بنویسید که او به کترینِ والوئیس بفرستد.

تبریک های روز ولنتاین

علاوه بر آمریکا، روز ولنتاین در کشورهایی همچون کانادا، مکزیک، انگلیس، فرانسه، استرالیا و ایران(! این مقاله ترجمه است و ایران ویرایشِ نویسنده می باشد!) نیز جشن گرفته می شود. در انگلیس، جشن گرفتن روز ولنتاین به عنوان جشن محبوب از قرن هفدهم آغاز شد. در اواسط قرن هجده، در میان دوستان و عاشقان از هر طبقه اجتماعی، رد و بدل کردن نشانه هایی از محبت یا یادداشت های دست نوشته رواج پیدا کرد؛ تا سال 1900 که کارت های چاپ شده جایگزین دست نوشته ها شدند. دلیل این اتفاق و از بین رفتن متن های تبریک دست نوشته، پیشرفت در تکنولوژی و صنعت چاپ می باشد :).

کارت های آماده برای ابراز احساسات راه آسان تری است برای اوقاتی که امکان ابراز مستقیم احساسات وجود ندارد. هرچند در این میان نرخ های پستی ارزان تر نیز در افزایش محبوبیت کارت روز ولنتاین سهم داشته است.

آمریکایی ها، احتمالا رد و بدل کردن کادوولنتاین دست ساز را در اوائل 1700 میلادی شروع کرده اند. در دهه 1840، استر ای هولند (Esther A. Howland) اولین و پرفروشترین های هدیه ولنتاین را در آمریکا تولید انبوه کرد. هولند، به “مادر ولنتاین” شناخته می شود؛ سازنده دست سازه های استادانه با تور زیبا، ربان و عکس های رنگارنگ که به scrap شناخته میشدند. امروزه، بر اساس اداره کارت های تبریک، سالانه چیزی قریب به 1 میلیارد کارت تبریک ولنتاین ارسال می شود که ولنتاین را دومین بزرگترین تعطیلات پر کارت تبریک در سال میکند (تقریبا 2.6 میلیارد کارت برای کریسمس ارسال می شود).

عجیب ترین آداب و رسوم ولنتاین در کشورهای جهان

در مالزی روز ولنتاین فقط به عشاق و زوج ها تعلق ندارد بلکه مجردها هم به شیوه خود این روز را جشن می گیرند. دختران و زنان مجرد در این روز شماره تلفن خود را روی میوه پرتقال می نویسند و درون رود می اندازند تا شاید به دست (شوالیه رؤیاهایشان) برسد!

 مردم جهان چهاردهم فوریه را به عنوان روز عشق یا روز عشاق یا روز ولنتاین جشن می گیرند. برگزار کنندکان این مراسم آن را دارای مفاهیم انسانی می دانند، و به تازگی روز ولنتاین از انحصار عشاق خارج و به تأکیدی بر محبّت و روابط دوستانه بین انسان ها تبدیل شده است. مردم کشورهای مختلف این روز را به سبک خود برگزار می کنند.

ژاپن

ژاپنی ها روز ولنتاین را به سبک منحصر به فرد خود برگزار می کنند. برگزار کنندگان درون آب های تیره استخر بزرگ با هم شنا می کنند.

مالزی

 

در مالزی روز ولنتاین فقط به عشاق و زوج ها تعلق ندارد بلکه مجردها هم به شیوه خود این روز را جشن می گیرند. دختران و زنان مجرد در این روز شماره تلفن خود را روی میوه پرتقال می نویسند و درون رود می اندازند تا شاید به دست (شوالیه رؤیاهایشان) برسد!

 
 

آمریکا

در ایالات متحده آمریکا ممکن است به زندانیان اجازه بدهند تا روز ولنتاین را جشن بگیرند و مدتی را با نامزد خود بگذرانند. مردان زندانی هم می توانند از پشت میله های زندان داستان عشقشان را برای یکی از زندانیان زن تعریف کنند!

ولز

در ولز روز عشق در 25 ژانویه هر سال برگزار می شود و به آن (سان داونی) می گویند. مردان ولزی در روز ولنتاین هدیه عجیبی به معشوقه هایشان هدیه می دهند که یک قاشق چوبی است؛ قاشق چوبی نمادی از بخشش و سخاوت در فرهنگ بومی ولز است.

فیلیپین

در فیلیپین صدها تن از مردم به خیابان می آیند، بر طبل ها می کوبند و می رقصند و بادکنک های رنگی را در هوا آزاد می کنند.

کره جنوبی

هدیه ولنتاین در کره جنوبی شکلاتی است که فقط دختران باید به پسران هدیه بدهند.

چین

چینی ها هم روز ولنتاین را مثل سایر مردم دنیا جشن می گیرند اما در پایان روز به معابد می روند تا شعائر دینی خود را به جای آورده و برای جاودانگی عشقشان نیایش کنند.

چرا این کشورها روز ولنتاین را ممنوع اعلام کرده اند؟

علی رغم اینکه برای بسیاری از افراد روز ولنتاین یک مراسم بی ضرر و تنها برای جشن گرفتن عشق می باشد، اما این روز در همه جای دنیا هم از محبوبت چندانی برخوردار نیست. در حقیقت، در سال های اخیر برخی کشورها اقدام به ممنوعیت بزرگداشت این روز کرده اند. چه دلایل مذهبی و چه دلایل فرهنگی در میان باشد، جشن گرفتن این روز در برخی کشورها که در زیر به معرفی آنها پرداخته می شود ممکن است شما را به دردسر بیاندازد.

منشا پیدایش روز ولنتاین مقدس
 
تاریخچه ولنتاین 

در حالی که امروزه روز ولنتاین را به زیبایی توسط مردم جشن گرفته می شود، تصور اینکه چنین جشن رومانتیکی در دوران تعطیلات مذهبی قرون وسطی پدید آمد ممکن است دور از ذهن به نظر برسد. ولنتاین مقدس، یا در بعضی جا ها به ولنتینس نیز اشاره شده است، یکی از اولین شهدای مسیحی بود که در اواخر سده میانه به نماد و سمبلی از عشق مبدل شد.

با توجه به رسم و سنت آئین کاتولیک، از آنجایی که روزی را به منظور بزرگداشت افراد مقدس و مذهبی اختصاص داده اند و هر ساله آن روز مقدس را جشن می گیرند، چهاردهمین روز از ماه فوریه میلادی را نیز روز بزرگداشت ولنتاین مقدس در نظر گرفته اند.
روز ولنتاین

در قرن هجده میلادی، روز ولنتاین به روزی برای عشاق تبدیل شد تا در آن به رد و بدل کردن نامه های عاشقانه و هدایای خود به منظور نشان دان عشق و علاقه خود به یکدیگر بپردازند. گفته شده که ولنتاین مقدس کارتی را به زن جوانی داده و آن را با این کلمات " از طرف ولنتاین تو" امضا کرده است که این امر موجب پدید آمدن سنت اهدای کارت هایی با مضمون عشق و علاقه در این روز شده است.

در چند صد سال بعد از آن، هر ساله روز ولنتاین توسط هزاران نفر در سراسر جهان جشن گرفته می شود. در بسیاری از موارد، بیشتر مفاهیم مذهبی از بین رفته اند و امروزه هم صنعت های چند میلیون دلاری، همچنین خیلی از چیز های دیگر. در کشورهای مانند ایالات متحده آمریکا و انگلستان، سالانه مقدار زیادی پول صرف خرید گل، کارت، شکلات و دیگر هدایا در این روز می شود.

جشن نه چندان دوست داشتنی ولنتاین

علی رغم اینکه این روز نسبتا پرطرفدار است، اما همه نیز از این جشن به ظاهر بدون خطر استقبال نمی کند. در حقیقت، برخی از کشورها پا را فراتر گذاشته و علاوه بر منع جشن گرفتن چنین روزی، فرادی را هم که در حال شادی کردن در این روز باشند، دستگیر می کنند.
ولنتاین در کشورهای عربی 

در عربستان سعودی، ابراز عشق و علاقه در معرض عموم ممنوع است و مردان و زنان از نشان دادن علاقه خود در عموم منع شده اند. چندان جای تعجب نیست که جشنی که کلیت آن درباره ابراز علاقه، محبت و بوسیدن است هرگز در دولت های محلی محبوبیتی پیدا نخواهد کرد و شادی کردن در این روز رسما ممنوع شده است تا جایی که در سال 2012 پنج مرد را به جرم رقصیدن و نوشیدن مشروب با زنان و نقض قانون به 39 سال زندان و 4500 ضربه شلاق محکوم کردند.

در سال 2017 دادگاه عالی پاکستان تصریح کرد که برگزاری این جشن با سنت مسلمان سازگار نیست و این کشور نیز به لیست کشورهایی که شادی کردن در این روز را ممنوع کرده اند افزوده شد. به گفته برخی از مردم محلی، سنت روز ولنتاین، روابط خارج از زناشویی و بی شرمانه ای را که بر خلاف آموزه های اسلامی است، ترویج می دهد.

پاکستان اولین کشوری نیست که روز ولنتاین را مغایر با ارزش ها و اصول مذهبی تلقی کرده است: کشورهایی با اکثریت مسلمان مانند اندونزی و مالزی نیز با سخنانی مخالفت خودشان را با این مراسم اعلام کرده اند. دیگر ادیان نیز با این برگزاری جشن مشکلاتی دارند. در اکثریت هندو نشین ایالت اوریسای هند، سازمان مذهبی باجرانگ دال(Bajrang Dal) این تعطیلات را قدغن کرده اند و اعلام کردند که تنها افرادی را در حین ازدواج در این روز دستگیر شده اند حمایت خواهند کرد.

مبارزه فرهنگی
روز ولنتاین 

البته همه کشورها نیز به دلایل مذهبی با این روز مخالفت نکرده اند: در سال 2011 دولت محلی در استان بلگراد روسیه روز ولنتاین را به دلایل " امنیت معنوی" شدید سرکوب کرده اند. مقامات ادعا می کنند که "فضای حاکم بر این تعطیلات موجب پرورش ارزش های اخلاقی و معنوی در جوانان نمی شود".

اگرچه ممکن است عجیب به نظر برسد اما برخی مکان های ایالات متحده آمریکا و بریتانیا - جایی که انتظار می رود این سنت به قوت خود پا بر جا باشد - شروع به ممنوعیت جشن روز ولنتاین کرده اند. در چندین مدرسه ایالت های فلوریدا و مینه سوتا دانش آموزان از آوردن کارت و هدیه دادن در این روز منع شده اند.

در بعضی موارد، مدیران مدارس توضیح دادند که این موضوع به دلیل نشان دادن حساسیت های فرهنگی است. اگرچه، در موارد دیگر ممنوعیت ظاهرا محصول تلاش برای حفاظت از محیط زیست بوده و در یک مورد در بریتانیا، مدرسه ای ادعا کرده که کودکان "به اندازه کافی از نظر عاطفی پخته نشده اند تا از عهده این روز بر بیایند".

به نظر می رسد در بعضی موارد، روز ولنتاین تنها مجبور است با سهم عادلانه خود از عشق یکطرفه مقابله کند.

ولنتاین در کشورهای مختلف

ولنتاین به روز عشق و دوست داشتن، شناخته شده است. در این مقاله می خواهیم سفری به کشورهای مختلف داشته باشیم و از آداب و رسوم آن ها در زمان ولنتاین باخبر شویم، اما در ابتدا بهتر است نگاهی به تاریخچه این روز بیاندازیم و چگونگی پیدایش این روز را بدانیم.

ولنتاین به روز عشق و دوست داشتن، شناخته شده است. در این مقاله می خواهیم سفری به کشورهای مختلف داشته باشیم و از آداب و رسوم آن ها در زمان ولنتاین باخبر شویم، اما در ابتدا بهتر است نگاهی به تاریخچه این روز بیاندازیم و چگونگی پیدایش این روز را بدانیم.

روز سنت ولنتاین مناسبتی است که در 14 فوریه (25 بهمن) جشن گرفته می شود. تاریخچه این سنت با شک وشبهه فراوانی روبرو است ولی ما به توضیح باوری که بیشتر مورد قبول است، می پردازیم.

داستان مربوط به کشیشی با همین نام است که برخلاف عهدی که با کلیسا بسته بود( کشیش های کاتولیک نمی توانند عاشق شوند و ازدواج کنند) عاشق دختری شد. پدر این دختر زندانی بود و برای اعتراف نزد ولنتاین می آمد. ولنتاین در نامه ای به دختر مورد علاقه اش ابراز احساسات کرد و در انتهای نامه برای او نوشت که از طرف ولنتاین تو… جمله ای که امروزه نیز در فرهنگ غربی می شنویم.

حال نگاهی به آداب و رسوم جذاب در مورد ولنتاین در کشورهای مختلف می اندازیم.

1. دانمارک

ولنتاین از سال 1990 در دانمارک جشن گرفته می شود و تاریخچه قدیمی ندارد. در این روز آقایان به خانم ها گل سفید هدیه می دهند که به آن دانهی برف میگویند. از دیگر هدایای این روز می توان کارت مخصوص به ولنتاین را نام برد. در این کارت ها شعرهای بامزه و خنده دار نوشته شده است. این کارت ها را آقایان به معشوق خود، به صورت ناشناس هدیه می دهند. اگر خانم ها بتوانند حدس بزنند که این کارت از طرف چه کسی است برای عید پاک یک تخم مرغ هدیه می گیرند.

 

 

2. فرانسه

پاریس به عنوان رمانتیک ترین شهر جهان شناخته شده است. اولین نشانه ها از ولنتاین در این شهر به سال 1415 بر می گردد . امروزه کارت های وانتاین یک رسم عادی در همه جای دنیاست. اما اولین نشانه های آن ریشه در پاریس دارد. دوک چارلز، زمانی که در زندان بود برای همسر خود نامه هایی با مضمون عاشقانه و دلتنگی می فرستاد که این نامه ها به عنوان اولین شواهد برای عشق و ولنتاین در پاریس به شمار می آیند.

3. کره جنوبی

در کره جنوبی نیز مانند سایر کشورها ولنتاین جشن گرفته می شود اما به شیوه خاصی. روز ولنتاین 14 فوریه، فقط خانم ها برای آقایان کادو تهیه می کنند و به آن ها شکلات و یا گل می دهند. اما یک ماه بعد در 14 مارچ، ساکنین کره جنوبی جشن دیگری دارند به نام روز سفید. در این روز آقایان برای خانم ها کادو می خرند و آن ها را غرق در شکلات و گل می کنند. در روز 14 آپریل جشن دیگری در این کشور برگزار می شود به نام روز سیاه. در این رو افراد مجردی که کسی در زندگیشان نیست، به نشانه تنهایی نودل و لوبیا سیاه می خورند.

4. انگلستان

در روز جشن ولنتاین، خانم های بیرمنگهام انگلستان 5 گوشه بالشت خود را برگ بو می گذارند. آن ها اعتقاد دارند به این وسیله رویای همسر آینده خود را خواهند دید. تا صبح چنیدن بار این برگ ها را به گلاب آغشته می کنند و بالای سر خود قرار می دهند. در نورفلک، ولنتاین تا حدودی شبیه کریسمس می شود. مردی با لباس قرمز به در منزل و یا ایوان خانه ها می آید و برای کودکان شکلات و شیرینی به ارمغان می آورد. کودکان در این ناحیه رنگ و بوی متفاوتی از ولنتاین را تجربه می کنند که باعث می شود بیشتر از بزرگسالان منتظر این روز باشند.

5. فیلیپین

در فیلیپین این جشن مانند کشورهای غربی برگزار می شود اما یک تفاوت وجود دارد که در فیلیپین در این روز شاهد جشن های عروسی فراوانی هستیم. در هر مرکز خرید و یا مجتمعی شما می توانید شاهد اجرای جشن های عروسی باشید. به غیر از جشن های عروسی که برگزار می شود، زوج های قدیمی نیز با هم تجدید پیمان می کنند و در طی مراسمی عشق و تعهد خود را به هم نشان می دهند. سفر به فیلیپین در روز ولنتاین می تواند تجربه جالبی باشد.

 

 

6. ایتالیا

به طور معمول ایتالیایی ها ترجیح می دهند که جشن عشاق را در بهار برگزار کنند و در چمن زارها با معشوق و عزبزان خود پیک نیک کنند.

یکی از رسوم بامزه مردم ایتالیا در گذشته در روز ولنتاین این بود که در آن روز دختران مجرد قبل از طلوع خورشید از خواب بیدار می شوند و به دنبال همسر آینده خود می گردند. باور بر این است که اولین شخصی که ملاقات کنند همسر آیندشان خواهند شد و یا به احتمال زیاد رابطه عاشقانه قوی با آن ها برقرار خواهد کرد.

امروزه مردم ایتالیا این روز را با کادو دادند به همدیگر، مخصوصا شکلات جشن می گیرند. یکی از محبوب ترین کادوهایی که در این روز بین افراد رد و بدل می شود شکلاتی خوشمزه با مغز فندق است که بر روی آن نقل و قول های زیبا به 4 زبان نوشته شده است.

7. آفریقا

در این منطقه مانند کشورهای غربی، ولنتاین جشن گرفته می شود اما نکته جالب در مورد این ناحیه این است که خانم ها در این روز بر روی کاغذی به شکل قلب نام مردی را که دوست دارند می نویسند و بر روی لباس خود سنجاق می کنند. به این صورت عشق خود را به همه و به مرد دلخواهشان ثابت می کنند.

8. چین

معادل روز ولنتاین در چین روز کوخی است. طبق افسانه ای ژینو ( دختر پادشاه ستارگان) و نیو لانگ (گاو داری ساده) عاشق یکدیگر می شوند، ازدواج می کنند و صاحب دوقلوهایی می شوند. زمانی که پدر ژینو از این ازدواج باخبر شد، ملکه را برای برگرداندن ژینو به زمین فرستاد. به دلیل گریه ها و بی تابی های نیولانگ و دو قلوها، پدر ژینو به آن ها اجازه داد که سالی یک روز همدیگر را ملاقات کنند که این اتفاق در روز کوخی می افتد.

در این روز، خانم های جوان به امید پیدا کردن همسر مناسب، میوه و به خصوص طالبی خیرات می کنند. و زوج ها نیز در طول شب با نگاه کردن به ستاره ها ( ژینو و نیولانگ) برای یکدیگر آرزوی شادی و سلامتی می کنند.

 

 

سپندارمذگان روزی معادل ولنتاین/ جشن بزرگداشت زن و زمین
روز عشق ایرانی یا همان سپندارمذگان که با نام های اسپندگان و یا اسفندگان هم شناخته می شود روزی است که آن را معادل ولنتاین می داننداما با تاریخی کهن تر از روز ولنتاین که ویژه ایرانیان باستان بوده و این روز را به خاطر بزرگداشت زن و زمین جشن می گرفتند. تاریخ کامل و دقیق والنتین در دست نیست و آنچه از پیشینه این روز می‌دانیم با افسانه درآمیخته‌است.
 
طبق یک افسانه مشهور در سده سوم میلادی، در روم باستان در دوران فرمانروایی کلودیوس دوم ،کشیشی به نام والنتین می‌زیست  که در ۱۴ فوریه سال ۲۶۹ میلادی به دستور امپراتور کلادیوس دوم و به دلیل کمک به زوج‌های جوان مسیحی برای ازدواج، گردن زده شد کلودیوس عقیده داشت مردان مجرد نسبت به آنانی که همسر و فرزند دارند سربازان جنگجوتر و بهتری هستند،از این رو ازدواج را برای مردان جوان امپراتوری روم قدغن کرد. 
 
والنتین معتقد بود که این حکم ناعادلانه است؛ لذا مخفیانه عقد سربازان رومی را با دختران محبوبشان جاری می‌کرد.،هنگامی که کلودیوس این امر را دریافت، والنتین را به مرگ محکوم کرد. اما ساکنان رم، کشیش ولنتاین را فراموش نکردند و حتی کلیسایی را به یاد او نام گذاری کردند. بتدریج نیز ولنتاین به قدیس حامی عاشقان تبدیل شد.
در ایران باستان دو جشن از جهاتی با والنتین مشابهت دارد ،یکی جشن مهرگان که در شانزدهم آبان ماه برگزار می‌شده و در آن مردم به یکدیگر هدیه می‌داده‌اند و دیگر جشن اسفندگان یا سپندارمذگان بوده که پنجم اسفند برگزار می‌شده و مردان به همسران خود هدیه داده و از آن‌ها تجلیل می‌کرده و بر تخت می‌نشانده‌اند.
 
جشن اسفندگان یا اسپندگان (سپندارمذگان) یکی از جشن‌های ایرانی است که در روز پنجم اسفند برگزار می‌شود  امروز زرتشتیان آن را در روز اسفند (سپندارمذ – پنجمین روز) از ماه اسفند (سپندارمذ) برابر با بیست و نهم بهمن در گاهشماری خورشیدی امروزین برگزار می کنند،عموم پژوهشگران (از جمله استادان: ابراهیم پورداوود، جلیل دوستخواه، رضا مرادی غیاث آبادی و پرویز رجبی) زمان درست این جشن را 5 اسفند می‌دانند و ابداعات جدید در انتقال آن به 29 بهمن را نا درست می‌ انگارند.
 
واژه فارسی اسفند: در زبان فارسی امروز، از واژه پهلوی «سپندارمت-Spandarmat» و اوستایی «سپِنتَه آرمَئی تی-SpentaArmaiti» بر گرفته شده است در گاه‌شماری‌ های گوناگون ایرانی، علاوه بر این که ماه‌ها نام داشتند، هریک از روزهای ماه نیز یک نام داشتند.ده‌ است که ایرانیان باستان روز پنجم اسفند را روز بزرگداشت زن و زمین می‌دانستند.
چرا روز ولنتاین خرس کادو میدن؟

شما هر کادویی که تهیه بنمایید در کنار آن خرس تدی خودنمایی می کند. اما گاهی این سوال مطرح می باشد که چرا روز ولنتاین خرس کادو میدن ؟ جواب این سوال شاید بسیار پیچیده باشد. شاید اولین کسی که خرس تدی را در روز عشق کادو داده است هیچ وقت فکر نمی کرد که این خرس ، یکی از نماد های ولنتاین به شمار آید. این سوال که چرا روز ولنتاین خرس کادو میدن شاید ذهن خیلی از افراد را به خود درگیر کرده است اما هیچ گاه دلیل و پاسخ محکمی برای آن وجود نداشته است . اما گاهی اوقات برخی از افراد دلایلی را مطرح می کنند که دور از ذهن نمی باشد و شاید دلایل بسیار موجهی نیز به شمار آیند. ما در اینجا می خواهیم کمی در مورد چرا روز ولنتاین خرس کادو میدن صحبت کنیم.

ما بین این همه کادو چرا روز ولنتاین خرس کادو میدن ؟

این که ما بین این همه کادو ها و هدایا چرا روز ولنتاین خرس کادو میدن سوالی هست که در بین افراد می چرخد و هر کس دلیلی برای آن بیان می کند . دلایلی که تا کنون شنیده شده است بسیار جالب می باشد که در اینجا برخی از آن ها را ذکر می نماییم.

4 دلیل اصلی خرس بودن هدیه روز ولنتاین:

1) لطافت و نرمی خرس های ولنتاین

شاید یکی از دلایلی که بسیاری از افراد نماد عشق را در خرس ها می بینند به دلیل جنس ساخت آن عروسک ها می باشد. زیرا بیشتر این عروسک ها از جنس های پشمی ، پنبه ای، پولیشی و نرم و با لطافت ساخته شده اند به همین دلیل بیشتر افراد خصوصا دختر خانم ها از لم دادن بر روی آن ها و یا لمس کردن آن ها بسیار لذت می برند .برخی از افراد با نرمی و لطافت آن ها به آرامش های عجیبی می رسند از این رو دوست دارند هرساله در روز عشق این هدیه نفیس را دریافت کنند.

جنس رویی بدن خرس ها پوشیده شده از پولیش های بسیار نرم و لطیف و زیبا است و درون آن ها با استفاده از پنبه های باکیفیت پر شده است . به همین دلیل خرس های بزرگ دارای طرفداران بسیار ویژه ای می باشند که دوست دارند در آغوش نرم و گرم این خرس ها لم دهند و از گرمی آن لذت ببرند.

خرس مخصوص ولنتاین

2) خرس های تدی نمادی از عشق

بسیاری از افراد معتقد هستند که خرس های تدی با خود مهر ، محبت و علاقه مندی خاصی را به همراه می آورند شاید یکی از دلایلی که چرا روز ولنتاین خرس کادو میدن همین موضوع باشد. از این رو بیشتر عاشق ها برای معشوقه ی خود، خرس های بزرگ را خریداری می کنند تا علاوه بر اینکه مهر ، محبت و علاقه ی خود را به مخاطب خاص خود نشان دهند همیشه در دید معشوقه خود نیز باشند. علاوه بر این در بسیاری از کشور ها که با سوال چرا روز ولنتاین خرس کادو میدن مواجه می شوند ،به دلایل خاصی خرس ها را نمادی از عشق محسوب می کنند. این خرس ها به دلیل طراحی های خاص و دلنشین خود ،هر نظری را به سمت خود جلب می نمایند البته این نوع از خرس ها بیشتر مورد توجه دختر خانم های با سلیقه می باشد. پس اگر می خواهید نظر مخاطب خاصی را به سمت خود جلب نمایید از این هدیه روز ولنتاین بی نصیب نمانید. شما بدون هیچ نظری به بازگشت به خرس خود مهربانی و محبت می کنید ،این به معنای عشق واقعی می باشد که با دریافت این هدیه افراد کم کم آن را آموزش خواهند دید.

3) شنوا بودن خرس های تدی

هنگامی که می خواهید پاسخ سوال چرا روز ولنتاین خرس کادو میدن را بدهید این موضوع را از خاطر نبرید که خرس ها، گوش های شنوای بسیار خوبی برای افراد می باشند. بسیاری از اشخاص در زمان هایی به افرادی احتیاج دارند که درد دل های آنان را به گوش جان بسپرند. اما امروزه به دلیل مشغله های فراوان شاید کمتر کسی را برای درد و دل کردن بیابید. حال خبر خوش برای شما این است که خرس های روز ولنتاین بهترین گوش های شنوای درد و دل های شما خواهند بود . شما می توانید ساعت ها با این خرس ها درد و دل کنید و حرف بزنید بی آنکه مواخذه شوید پس یکی از بهترین دلایل برای سوال چرا روز ولنتاین خرس کادو میدن را اکنون فهمیده اید.

4) ماندگاری بالای خرس های روز ولنتاین

پاسخ بعدی به سوال چرا روز ولنتاین خرس کادو میدن این می باشد که عمر خرس های روز ولنتاین بیار طولانی می باشد . شما می توانید تا هر زمانی که دوست داشته باشید از آنها نگهداری کرده و در زمانی که دیگر به آن احتیاجی نداشته باشید ،آن را به فرد دیگری هدیه دهید. این خرس ها بسیار کم آسیب خواهند دید مگر به وسیله ابزار های تیز ، که در آن صورت پاره خواهند شد. شما می توانید این خرس ها را به انواع گوناگون در بازار خریداری نمایید .

شاید یکی از دلایلی که چرا روز ولنتاین خرس کادو میدن , اندازه های این خرس ها باشد. اندازه های متفاوت این خرس ها در بازار توجه بسیاری از افراد را به خود جلب می نماید. خرس های بزرگ دارای قیمت های بسیار بالایی نیز می باشند. اما برخی از خرس ها می باشند که اندازه های بسیار کوچک به اندازه ی جاکلیدی هستند. این خرس ها در اندازه های متوسط نیز راهی بازار ها هم شده اند که بسیار قابل توجه هم بوده اند.

بسیاری از این خرس ها در باکس های هدیه در کنار گل ها و شکلات ها تزیین می شوند و برای مخاطب خاص ارسال می گردند. کادوهای روز ولنتاین بسیار زیاد و متنوع می باشند اما یکی از بهترین و ماندگارترین آنها خرس ها می باشند. شما هر زمان به آن خرس ها نگاهی بیاندازید ، خاطرات روزهای عاشقی خود را گویی دوباره ورق زده اید. در اینجا دلایل بسیاری برای سوال چرا روز ولنتاین خرس کادو میدن را برای شما عزیزان ذکر کردیم.

 

 

چرا در ولنتاین خرس کادو میدهند؟

ازگذشته های دور تا ه امروز رسم بر این بوده که در روز ولنتاین عشاق به یکدیگر عروسک خرس هدیه میدادند. از دلایل محبوب بودن این کادو میتوان به بامزه و پشمالو بودن، ماندگاری و عدم نیاز به مراقبت و نگهداری، نرم و بغلی بودن، پشمالو بودن (سنبل آرامش و دوری از استرس) اشاره کرد.

خرس ولنتاین نماد چیست؟

خرس قرمز نماد ولنتاین و نماد عشق است. از خرس در زمان های گذشته و در فرهنگ یونان به عنوان معشوقه مورد علاقه الهه عشق در یونان باستان یاد میشد یه همین خاطر امروزه عشاق برای ابراز عشق و هدیه یک کادو ماندگار به معشوق خود از عروسک خرس قرمز یا سفید استفاده میکنند.

چرا خرس بزرگ بهترین هدیه ولنتاین است؟

همانطور ککه میدانید خرس نماد قدرت است. انسان ها ذاتا عاشق قدرت هستند. خرس قرمز یا سفید علاوه بر قدرت نماد ولنتاین و نماد عشق نیز میباشند. چه چیزی از این بهتر که با هدیه نماد قدرت به عزیزانتان عشقتان را هم به انها نشان بدهید.

عروسک ولنتاین 2021 چیست؟

امسال نیز مثل سال های گذشته از عروسک خرس قرمز به عتوان نماد روز ولنتاین و کادو مخصوص ولنتاین استفاده میشود.

همه چیز درباره روز ولنتاین

روز ولنتاین در واقع جشنی است که به افتخار قدیس والنتین در کلیساهای کاتولیک برگزار می‌شود.

روز والنتین برگرفته از سنن روم باستان و مسیحیت می‌باشد. و این روز ، روز ابراز عشق است.

این ابراز عشق معمولاً با فرستادن کارت والنتین یا خرید هدایایی مانند گل سرخ انجام می‌شود.

روز ولنتاین چه زمانیه؟

این روز مصادف با ۱۴ فوریه می باشد که در تاریخ شمسی ۲۵ بهمن می باشد.

 

روز ولنتاین چجوری به وجود اومد؟

داستان روز ولنتاین از این قرار است که در قرن سوم میلادی که مطابق می شود با اوایل امپراطوری ساسانی در ایران ، در روم باستان فرمانروایی بوده است به نام کلودیوس دوم .

کلودیوس ، عقاید عجیبی داشت ، از جمله اینکه سربازی خوب خواهد جنگید که مجرد باشد ؛ از این رو ازدواج را برای سربازان امپراطوری روم ممنوع کرده بود. کلودیوسیک فرد بی رحم و ترسناک بود به نخوی که کسی جرات کمک کردن برای ازدواج نبود.

اما کشیشی به نام والنتیوس ( همان ولنتاین خودمان ) ، مخفیانه عقد سربازان رومی را با دختران محبوبشان جاری می کرد .

کلودیوس دوم از این جریان خبر دار می شود و دستور می دهد که ولنتاین را به زندان بیاندازند . ولنتاین در زندان عاشق دختر زندان بان می شود . سرانجام ولنتاین به جرم جاری کردن عقد عشاق با قلبی عاشق اعدام می شود . . .

از آن پس این شخص به عنوان مظهر عشق و فدایی راه عشق شناخته شد و از آن زمان سمبل عشق و عشق ورزیدن نام گرفت.

افسانه دیگری می‌گوید شاید کشیش والنتین به علت نجات دادن و فراری دادن مسیحیان از آزار و شکنجه رومیان کشته شده باشد. اما به نظر می رسد روایت اول به واقعیت نزدیک تر باشد.

والنتاین ایرانی :

در ایران نیز روز عشق وجود دارد ، روزی که شبیه روز ولنتاین است به نام روز سپندار مزگان.

اما سوال این است که روز ولنتاین اول به وجود آمده یا روز سپندار مزگان ؟